Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Geoložka a kunsthistorička zaměřená na období renesance Ann Pizzoriussová věří, že rozluštila jednu ze záhad obklopující snad nejslavnější obraz světa. Zjistila, kde je krajina, kterou Leonardo da Vinci namaloval v pozadí za Monou Lisou. Dá se předpokládat, že je to také stejné místo, kde obraz vznikl.
Dosavadní teorie krajinu kladly na různá místa, některé dokonce předpokládaly, že jde o dílo Leonardovy fantazie. Pizzoriusová se domnívá, že jde o výjev z města Lecco na břehu jezera Como. Na její zjištění upozornil například britský web The Guardian.
Vědkyně s lokalitou v Lombardii na severu Itálie spojila most, jezero i pohoří za Monou Lisou. Most podle ní odpovídá mostu Azzoneho Viscontiho ze 14. století, tvar vodní plochy zase jezeru Garlate. O něm se ví, že ho Leonardo navštívil.
„Podobnosti jsou nepopiratelné,“ řekla, „jsem z toho tak nadšená. Opravdu mám pocit, že je to homerun.“ Poznamenala také, že skály za mostem jsou vápencové a mají tak stejnou šedo-bílou barvu, jako ty na Da Vinciho obraze.
K rozluštění záhady podle ní přispěla její jedinečná expertiza ze dvou oborů. „Geologové se nedívají na obrazy a historici umění se nedívají na geologii,“ komentovala Pizzoriussová, která se Leonardovi věnuje už roky.
„Historici umění říkali, že Leonardo vždy používal svou představivost, ale dejte tento obraz kterémukoli geologovi na světě a řekne o Leccu to, co já. Dokonce i negeolog zde vidí podobnosti,“ je přesvědčena italská expertka.
Jiná teorie z roku 2011 kladla most a silnici za Monou Lisou do města Bobbio. Zjištění z roku 2023 zase ukazovala, že Leonardo namaloval most v provincii Arezzo. Ani v jednom z těchto míst ale není jezero.
Jacquel Franck, bývalý konzultant Da Vinciho práce v pařížském muzeu Louvre, konstatoval, že o teorii, se kterou Pizzoriussová přišla, ani vteřinu nezapochyboval. „Pizzoriussová má dokonalé znalosti italské geologie, především míst, kde Leonardo cestoval za svého života, což by mohlo odpovídat hornaté krajině v Moně Lise,“ dodal. Vědkyně své závěry tento víkend představí na geologické konferenci právě v Leccu.