Článek
Tucet předních humanitárních organizací varoval, že systém pomoci v Pásmu Gazy čelí „totálnímu kolapsu,“ a naléhavě vyzval Izrael, aby je nechal dělat jejich práci. Informuje o tom server The Times of Israel.
„Každý jednotlivý člověk v Gaze je závislý na humanitární pomoci, aby přežil,“ uvedli šéfové neziskových organizací, mezi nimiž byly například Save the Children nebo Oxfam. „Tato zásadní linie pomoci byla zcela odříznuta poté, co izraelské úřady 2. března zahájily blokádu,“ upozornili. „Jde o jedno z nejhorších humanitárních selhání naší generace,“ podotkli dále.
Izrael tvrdí, že je v tuto chvíli v úzkém pobřežním pásmu, kde žije přes 2,1 milionu lidí, potravin dostatek. Humanitární blokádu vnímá jako jedinou cestu, jak teroristické hnutí Hamás donutit k propuštění zbývajících 59 rukojmí.
Humanitární organizace ale situaci v Gaze vidí jinak. Hladomor se podle nich pravděpodobně šíří v téměř všech částech pásma, jehož rozloha je o něco menší než Praha. „Vyzýváme všechny strany, aby zajistily bezpečnost našich pracovníků a umožnily bezpečný a ničím neomezený přístup humanitární pomoci do Gazy,“ doplnily neziskové organizace.
Izrael zahájil vojenskou ofenzivu v Pásmu Gazy po teroristickém útoku Hamásu a jeho spojenců na jih Izraele v říjnu 2023, při němž ozbrojenci zabili na 1200 lidí a dalších 251 jich unesli jako rukojmí. Od počátku války bylo podle úřadů spravovaných Hamásem v Gaze zabito nejméně 51 025 Palestinců, z toho 1652 od 18. března, kdy skončilo zatím poslední příměří.