Hlavní obsah

Režim Asada padl, hlásí opozice. Co povstalcům pomohlo v bleskové akci

Videozáběry povstalců. Video: x.com/QalaatAlMudiq

aktualizováno •

Bašár Asad zřejmě uprchl ze země. Povstalci v TV oznámili, že osvobodili Damašek, svrhli vládu a propustili vězně. Armáda naopak tvrdí, že pokračuje v akcích proti teroristům. SZ odpovídají na základní otázky týkající se Sýrie.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Až donedávna to vypadalo, že občanská válka v Sýrii dospěla do patové situace.

Pozice syrského prezidenta Bašára al-Asada v zemi se zdála v posledních letech dominantní. Jeho jednotky udržovaly kontrolu nad dvěma třetinami syrského území, včetně všech důležitých měst.

Poslední dva týdny ovšem přinesly dramatický vývoj. Protiasadovští povstalci odstartovali překvapivě úspěšnou ofenzivu a připsali si rozsáhlé územní zisky. Obsadili město Hamá i většinu největšího syrského města Aleppo (psali jsme zde). Během víkendu došlo k další eskalaci. V neděli nad ránem povstalci i exilová opozice ohlásili, že režim syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada, který zemi vládl 24 let, končí.

„Ať žije svobodný stát Sýrie, který patří všem Syřanům, příslušníkům všech sekt a etnických skupin,“ zaznělo v televizním projevu zástupců povstalců, kteří v televizi vystoupili v civilním oblečení.

Syrský premiér Muhammad Ghazí Džalálí oznámil, že je připraven na předání moci a na spolupráci s novým vedením země. Asad podle médií opustil Damašek a zřejmě i Sýrii. Není jasné, kam se uchýlil.

„Tyran Bašár Asad uprchl,“ oznámili povstalci na síti Telegram. „Prohlašujeme město Damašek za svobodné,“ dodali.

Seznam Zprávy přehledně odpovídají na základní otázky týkající se nepokojů v Sýrii.

Jaká situace panuje na místě?

Situace se mění takřka z minuty na minutu.

Agentura Reuters už v sobotu s odvoláním na obyvatele, armádu i rebely napsala, že syrským povstalcům se podařilo vniknout do strategicky položeného města Homs, které se nachází na křižovatce hlavních dálnic, včetně té, která vede do Damašku, a bojují o jeho obsazení.

Ačkoli povstalci města prohlašují za dobytá, syrská armáda prohlašuje, že její síly pokračují ve vojenských operacích proti „teroristickým skupinám“ v okolí měst Hamá či Homs.

Experti už dopředu varovali, že ztráta třetího největšího města Homs by vedla k odstranění nárazníkového pásma, které odděluje oblasti ovládané povstalci na severozápadě a Damašek na jihu.

Homs je zhruba 1,4milionové sídlo. Je důležitou dopravní křižovatkou a jeho dobytím by povstalci měli na dosah rozdělení území pod kontrolou vládních vojsk na pobřežní část Sýrie a oblast kolem metropole Damašku. K metropoli nyní povstalci postupují také od jihu.

Nejmenovaný americký představitel stanici CBS News řekl, že Damašek zřejmě „padá předměstí za předměstím do rukou povstalců“, kteří postupují podél hlavní silnice do syrské metropole. Podle posledních informací povstalci ovládli metropoli prakticky bez odporu.

Podle Syrské pracovní skupiny pro mimořádné události (SETF), která sídlí ve Spojených státech a podporuje syrskou opozici, bylo jasné, že na sebe pád Damašku nenechá dlouho čekat, jelikož město bylo fakticky obklíčeno.

Agentura AFP už dříve napsala, že syrské vládní síly se začaly stahovat i z míst vzdálených jen zhruba deset kilometrů jihozápadně od Damašku. A povstalci jej obkličují.

Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) ze Sýrie minulý týden uprchla Asadova žena se třemi dětmi.

Syrský ministr vnitra tvrdil, že vládní bezpečnostní složky utvořily kolem hlavního města „velmi silný“ vojenský kordon, přes který se nikdo nedostane. Podobné výroky ovšem zazněly i v případě města Hamá - jen chvíli před tím, než padlo do rukou povstalců. Stejný scénář se odehrál i v případě Damašku.

Stanice BBC popisuje, že v ulicích Damašku zavládl zmatek. Většina obchodů je zavřená a základní zboží je nedostatkové. Někteří obyvatelé sympatizující s režimem z města prchají do přímořských oblastí, kde se cítí bezpečněji.

Svědek z místa řekl agentuře Reuters, že protestující svrhli sochu otce syrského prezidenta Bašára Asada na předměstí Jermana, asi 10 kilometrů od Damašku.

Teherán mezitím začal evakuovat ze Sýrie základny svých revolučních gard a vyklízet velvyslanectví v Damašku (psali jsme zde). Ze země se stahují i ruské námořní síly. Sýrie tím přichází o podporu svých dvou klíčových spojenců.

Co přispělo k úspěchu povstalců?

Nezvykle rychlý postup povstalců z islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a dalších ozbrojených skupin, především Tureckem podporované Syrské národní armády (SNA), překvapil nejenom svět, ale zřejmě i Asadův režim.

Korespondent deníku The Guardian Jason Burke píše, že zatímco se povstalci přibližovali k Aleppu a Hamá, Asadovy síly nedokázaly klást dostatečný odpor.

Přestože syrské ministerstvo obrany opakovalo, že jeho obranné linie jsou „nedobytné“, povstalcům se krátce nato podařilo vniknout do Hamá. K úspěchu jim pomohlo mimo jiné to, že Asadův režim do služby nasadil špatně vycvičené muže, píše Burke.

Kdo stojí v čele povstalců

Dříve spolupracoval s krvavými teroristy typu Zarkávího a Bagdádího, nyní chce ochraňovat všechny Syřany bez rozdílu náboženství. Západ ale zatím Abú Muhammadu Džulánímu nevěří, stále figuruje na seznamu teroristů.

Analytici se shodují na tom, že vládní armáda je vyčerpaná roky bojů, panuje v ní špatná morálka a potýká se s korupcí. Vojáci jsou nedostatečně placení a není výjimkou, že přeběhnou na druhou stranu nebo opustí své pozice, což přispívá k rychlému postupu ofenzivy. Po ústupu Asadovy armády zůstaly v rukou povstalců řady obrněných transportérů, tanků, dokonce i sofistikovaných raketometů a válečných letadel dodaných Ruskem, upozorňují.

K úspěchu podle expertů přispělo také to, že HTS zmírnila svou rétoriku a zaměřila se na pečlivé vyjednávání s různorodými komunitami. H. A. Hellyer, který je vedoucím výzkumníkem think tanku Royal United Services Institute, v souvislosti s tím upozorňuje, jak se povstalcům podařilo vyjednat si vstup do ismailitských šíitských vesnic.

Co by vítězství povstalců znamenalo?

Povstalci tvrdí, že jejich cílem je svrhnout Asadův režim. Co by se stalo v případě, že se jim to skutečně podařilo, zůstává nejasné.

Jak připomíná list The New York Times, mnozí členové mezinárodního společenství Asada, ač s nelibostí, přijali za vůdce Sýrie, i přestože násilně potlačil opozici ve své zemi a použil mezinárodně zakázané chemické zbraně. Pro mnohé země totiž symbolizuje alespoň zdánlivou stabilitu, zatímco převzetí moci povstalci by mohlo v regionu rozpoutat ještě větší chaos.

Den po dni

Výběr hlavních událostí v Sýrii v posledních dnech:

27. listopadu - Islamistické hnutí Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a další ozbrojené skupiny, především Tureckem podporovaná Syrská národní armáda (SNA), zahájily na severu Sýrie, kde panoval více méně klid od příměří dojednaného v roce 2020 Moskvou a Ankarou, bleskovou ofenzívu proti režimu prezidenta Bašára Asada. Radikální skupina HTS bývala odnoží syrské organizace teroristického hnutí Al-Káida. Předseda syrské exilové opoziční formace Národní koalice sil revoluce a syrské opozice (NCSROF) Hadí Bahra řekl, že bojovníci syrské opozice se na ofenzivu začali připravovat před více než rokem, ale její zahájení odložili kvůli válce v Pásmu Gazy a v Libanonu.

29. listopadu - Bojovníci HTS a jejich spojenci dobyli město Sarakíb v provincii Idlib, které bylo od roku 2020 pod správou syrské vlády.

30. listopadu - Protivládní ozbrojenci ovládli město Halab (dříve Aleppo), které bylo centrem bojů v roce 2016 a které je nejlidnatějším městem Sýrie. Poté oznámili, že ovládli celou provincii Idlib. Při bojích zahynuly stovky lidí.

- Syrský prezident Asad uvedl, že Sýrie brání svou stabilitu před teroristy a spolu se spojenci je dokáže zneškodnit.

Američtí představitelé zůstávají nadále ostražití vůči Haját Tahrír aš-Šám. Mnozí z nich ale mají za to, že obrat povstalecké skupiny k většímu pragmatismu je upřímný a jejich lídři si uvědomili, že nemohou usilovat o to být součástí syrského parlamentu, pokud budou vnímáni jako džihádistická organizace.

Ať už povstalci uspějí či nikoliv, jedno je jasné - na výsledku mají zájem klíčoví regionální hráči, tedy Izrael, Írán Turecko, a pocítí jej nejen Blízký východ, ale i další globální mocnosti, jako jsou Spojené státy a Rusko.

Zvolený prezident USA Donald Trump v sobotu prohlásil, že Spojené státy by do dění v Sýrii neměly zasahovat. „Tohle není náš boj. Nechme to být. Nezapojujme se do toho,“ vzkázal v příspěvku na Truth Social.

Doplnili jsme o informace o obklíčení Damašku. Text průběžně aktualizujeme.

Doporučované