Článek
Syrský velvyslanec v Moskvě Bašár Džafarí požádal o azyl v Rusku, uvedla státní agentura TASS s odvoláním na nejmenovaný zdroj. Džafarí měl požádat o azyl poté, co jej noví vládci v Damašku povolali do vlasti. Rusko již poskytlo útočiště svrženému syrskému vládci Bašáru Asadovi. Sám velvyslanec ale zprávu o žádosti o azyl později popřel.
„Ne, tato zpráva je naprosto nepravdivá. Divím se, odkud se taková zpráva vzala,“ odpověděl Džafarí v telefonickém rozhovoru jiné ruské státní agentuře RIA Novosti na otázku, zda skutečně požádal ruské úřady o azyl. O velvyslancově dementi informovala také agentura Reuters. Odvolala se při tom na proíránskou televizi vysílající v Libanonu, která neuvedla žádné podrobnosti.
Džafarí byl velvyslancem v Rusku jmenován v roce 2022 poté, co 15 let působil jako stálý zástupce Sýrie v OSN, připomněla agentura Reuters. Dodala, že se jí nepodařilo spojit se s devětašedesátiletým diplomatem a syrské velvyslanectví neodpovědělo na žádost o vyjádření.
Ruský prezident Vladimir Putin již poskytl azyl bývalému syrskému prezidentu Asadovi, který přiletěl do Moskvy se svou rodinou poté, co jeho režim smetla na konci loňského roku povstalecká ofenziva.
Syrské ministerstvo zahraničí podle státních médií povolalo minulý týden do vlasti Džafarího a syrského velvyslance v Saúdské Arábii v rámci reorganizace diplomatického sboru po Asadově svržení. Džafarí patřil k nejznámějším reprezentantům svrženého režimu na mezinárodní scéně. Bránil Asadův režim během občanské války, trvající 14 let, a popíral, že by vládní vojska proti rebelům použila chemické zbraně, připomněla agentura Reuters. Dodal, že Moskva podporovala Damašek od počátku studené války, nezávislost země uznala už v roce 1944, jakmile Sýrie svrhla koloniální nadvládu Francie.
Sýrie hostí dvě důležité ruské vojenské základny, leteckou základnu Hmímím v Latákíji a námořní základnu v Tartúsu, které si Moskva snaží udržet budováním vztahů s novým vedením země.
Asadův režim se zhroutil loni 8. prosince poté, co povstalci z islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) na konci listopadu zahájili proti vládním vojskům novou ofenzivu. Asad funkci prezidenta Sýrie převzal v roce 2000 po smrti svého otce Háfize Asada, který v zemi vládl od roku 1971 a který byl spojencem tehdejšího Sovětského svazu. Na konci ledna byl vůdce HTS a faktický nový vládce Sýrie Ahmad Šara jmenován prozatímním prezidentem.