Článek
Jeden z lídrů Syrských demokratických sil (SDF) a spojenec USA v boji s Islámským státem, kurdský generál Mazlum Abdí, se stal v pátek terčem dronového útoku v severním Iráku. Informaci potvrdily také americké úřady, píše list The Wall Street Journal. V konvoji byli v době útoku společně s generálem Abdím také tři členové amerických speciálních jednotek. Útok si nevyžádal žádně oběti.
„Mohu potvrdit, že došlo k úderu na konvoj v Sulajmáníji v iráckém Kurdistánu. Součástí tohoto konvoje byl i americký vojenský personál. V současné době útok vyšetřujeme,“ uvedl v e-mailu plukovník Joe Buccino, mluvčí ústředního velitelství USA.
Podle webu Rudaw však kurdské síly popřely, že by Abdí byl cílem útoku, a uvedly, že tyto „falešné zprávy“ jsou politicky motivované. Farhád Šamí, vedoucí mediálního centra SDF, označil zprávu o útoku za falešnou a dodal, že velitel je „ve službě“. Sám Abdí incident odsoudil a za viníka označil Turecko, nepotvrdil však, že byl sám cílem útoku.
Pro Ankaru jsou syrští Kurdové nepřítel
Někteří západní představitelé i irácké úřady rovněž podezřívají z úderu Turecko, které považuje syrské Kurdy za nepřítele. Regionální vláda Kurdistánu naproti tomu vydala prohlášení, ve kterém vyjádřila své znepokojení a jako viníka označila Vlasteneckou unii Kurdistánu (PUK).
Vedoucí zahraniční mediální agendy regionální vlády Kurdistánu Lawk Ghafuri uvedl, že k výbuchu došlo poblíž letiště v Sulajmáníji, neoznačil však žádného pachatele. „Bezpečnostní orgány pokračují ve vyšetřování za účelem zjištění příčiny exploze,“ napsal na twitteru.
Vedení regionu Kurdistán v sobotním prohlášení také vyzvalo všechny strany, aby se v průběhu vyšetřování „zdržely komentáře“. Turecko jakoukoliv odpovědnost odmítlo. „Turecké ozbrojené síly žádnou takovou akci nepodnikly,“ řekl agentuře AFP zdroj z ministerstva obrany.
Generál Mazlum Abdí je velitelem Syrských demokratických sil (SDF), hlavního amerického partnera v Sýrii v boji s teroristy Islámského státu. Vztah mezi těmito dvěma spojenci je velmi úzký, a to až do té míry, že americký příslušník jel údajně v době útoku ve stejném vozidle s generálem Abdím.
Počátky spojenectví mezi představiteli americké armády a generálem Abdím sahají do roku 2014, kdy ozbrojenci Islámského státu obsadili irácké město Mosul. USA mají v současné době v Sýrii asi 900 vojáků, z nichž většina podporuje síly generála Abdího. Turecko však považuje tyto síly za hrozbu. Ujištění USA, že generál Abdí nepodněcuje útoky na Turecko a není součástí Kurdské strany pracujících (PKK), Ankara nevyslyšela.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan považuje síly generála Abdího dokonce za odnož Kurdské strany pracujících (PKK), militantní kurdské skupiny, která bojuje za nezávislost Kurdů v Turecko a je v zemi zakázána jako teroristické organizace. Stejně tak figuruje i na teroristických seznamech v EU a Spojených státech.
„Důrazně se bráníme jakémukoli jednání, které ohrožuje bezpečnost personálu USA. Americké síly zůstávají v Iráku a Sýrii, aby podporovaly boj proti silám Islámského státu,“ uvedl plukovník Buccino.