Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
/Od zvláštního zpravodaje v Sýrii/
Diktatura Bašára Asada prakticky zničila nezávislou novinařinu v Sýrii, nyní ale do válkou zničené země míří žurnalisté z celého světa. „Trvalo dlouho, než jsem získala povolení, ale jakmile jsem se ocitla na ministerstvu, bylo to už v pohodě,“ řekla Seznam Zprávám francouzská novinářka Adèle Audouyová.
Organizace Reportéři bez hranic (RSF) ve své prosincové zprávě informovala, že Asadův režim a jeho spojenci zavraždili od roku 2011 celkem 181 novinářů a Sýrie se v žebříčku novinářské svobody World Press Freedom Index propadla až na 179. místo ze 180 sledovaných států.
RSF ale mluví i o šesti zabitých novinářích nyní vládnoucím hnutím Haját Tahrír-aš Šám (HTS), k nimž mělo dojít v letech 2012 až 2019. Prozatímní syrský prezident Ahmad Šara je podle organizace odpovědný také za únos dvou novinářů Frontou an-Nusra v letech 2013 a 2015. O dva roky později se Fronta an-Nusra spojila s dalšími skupinami a vytvořila HTS. Během její vlády v provincii Idlib bylo uneseno dalších šest novinářů.
Špatné zkušenosti s novináři
Současná situace je nicméně jiná a Sýrii znovu objevují západní zpravodajské štáby, kterým dříve Asadův režim neuděloval víza.
Zatímco někteří čeští novináři, kteří vyrazili do Sýrie už kolem Vánoc, prošli hranice bez problémů, reportérský tým Seznam Zpráv strávil na hranici dlouhých sedm hodin - neměl totiž povolení od ministerstva informací, které začali pohraničníci vymáhat až těsně předtím.
„Nemůžu nic udělat, musíte počkat na mého šéfa, který dorazí asi za pět hodin,“ vyslechli jsme si na hranici ve dvě ráno od úředníka HTS. Po příchodu jeho kolegy se už věci daly do pohybu a kolem desáté hodiny vytoužená razítka přistála v pasech.
Tím ale byrokracie neskončila - nové úřady vyžadují ještě další povolení k práci novinářů, na něž jsme čekali v budově ministerstva informací další čtyři hodiny.
„Měli jsme tu špatné zkušenosti s novináři, kteří si zaplatili fixery (tlumočníci, kteří zároveň novinářům zajišťují dopravu, pomáhají domluvit schůzky atd.) spojené s bývalým režimem. Ti jim pak říkali lži, nebo jim řekli, že je vezmou na určité místo, a pak je vzali úplně jinam,“ odůvodňoval jeden z úředníků ministerstva Seznam Zprávám zpřísněný přístup.
Na rozhovor si počkáte dlouho
„Do budoucna budeme dávat povolení jen těm zahraničním novinářům, kteří budou mít oficiální fixery schválené HTS. Pokud budou chtít pracovat jen s obyčejnými lidmi, mohou, ale když budou žádat o rozhovor s nějakým oficiálním představitelem, nechám je čekat pořádně dlouho,“ řekl mi v neformálním rozhovoru úředník HTS.
Původní reportáže ze Sýrie
Na webu Seznam Zprávy už jsme vám nabídli reportáž Milana Rokose a Radka Vebra z porevolučního Damašku i příběh čtyřiadevadesátiletého bojovníka za právní stát, kterého věznil Asadův režim a teď se pokouší ovlivnit podobu toho nového.
Seznam Zprávy dostaly výše zmíněné povolení až v polovině pobytu a do té doby se s žádnými problémy nesetkaly. Pouze při vstupu do uprchlického tábora Palestine ho tamní správci HTS vyžadovali. Naopak do usmiřovacích center, kde bývalí vojáci a policisté odevzdávají zbraně, se tým SZ dostal i bez dokladu.
Podobné zkušenosti měla i Francouzka Adèle Audouyová: „Přístup HTS k novinářům se zdá být v pořádku, ale záleží na tom, kdo je za proces zodpovědný. Samotný proces udělení povolení se také mění každý den, na začátku to bylo velmi snadné, nyní je to trochu obtížnější. Co se týče práce v terénu, s HTS jsem měla co do činění jen jednou v Jarmúku. Bylo to v pořádku, požádali o povolení, a když ho viděli, omluvili se za vyrušení a pustili mě dovnitř.“
Noviny přešly do online režimu
Syrští novináři, kteří působili ve státních médiích před pádem režimu, jsou nyní na dva měsíce bez práce. „Noviny přešly pouze do online režimu a bylo nám řečeno, že nemáme dva měsíce chodit do práce a vyčkat na další pokyny,“ řekla SZ pod podmínkou anonymity jedna z novinářek působících v Damašku. Její deník se přejmenoval, HTS pak zcela zastavilo činnost novin Baas, hlásné trouby Asadova režimu.
HTS na vztahy se světem ale zjevně dbá a nový prezident Ahmad Šara už stihl dát rozhovor americké televizi CNN i arabské al-Arabíje. Nedávno se také sešel s matkou amerického novináře Austina Ticea, který beze stopy zmizel za Asadovy éry. Spojené státy žádaly před časem nové syrské vedení o spolupráci při pátrání po něm.