Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Nová syrská vláda vypověděla smlouvu, která Rusku zaručovala dlouhodobou vojenskou přítomnost ve Středozemním moři, informoval exilový ruský server The Moscow Times s odkazem na syrská média.
Dohoda sjednaná za vlády svrženého syrského diktátora Bašára Asada byla podepsána v roce 2017 a prodloužila pronájem přístavu v syrském Tartúsu ruskému námořnictvu na 49 let.
Faktické vedení Tartúsu dohodu údajně anulovalo a požádalo o okamžité stažení ruských sil, píše syrský opoziční server Shaam s odkazem na zdroje ze syrského ministerstva informací.
Úřady údajně chtějí, aby příjmy z přístavu plynuly syrskému státu. Podle původní, nyní zrušené dohody získávalo 65 procent příjmů Rusko.
Zpráva dodává, že nové vedení Sýrie může zahájit vyšetřování, jaké dopady měla dohoda na ekonomiku země. V neděli nová syrská vláda také údajně zakázala dovoz z Ruska, Íránu a Izraele.
Moskva se ke zrušení dohody zatím nevyjádřila. Ruský prezident Vladimir Putin v roce 2015 nařídil vojenskou intervenci v Sýrii s cílem posílit Asadův režim. Pád Asadovy vlády se Putin snažil bagatelizovat tvrzením, že Rusko svých cílů v zemi dosáhlo navzdory změně režimu.
Kromě přístavu v Tartúsu Rusko v Sýrii využívá také leteckou základnu v Latákiji.