Článek
Švýcarský federální trestní soud shledal švýcarskou banku Credit Suisse a její bývalou zaměstnankyni vinnými z nedostatečného postupu proti praní špinavých peněz. Bance vyměřil pokutu dva miliony švýcarských franků (téměř 50 milionů Kč). Někdejší pracovnice dostala podmínečný trest 20 měsíců a pokutu.
Verdikt je výsledkem prvního švýcarského trestního procesu s některou z tamních velkých bank, informovala v pondělí agentura Reuters.
Soud posuzoval, zda Credit Suisse a její bývalá zaměstnankyně učinily dostatečné kroky k tomu, aby zabránily údajnému bulharskému gangu pašeráků kokainu prát v letech 2004 až 2008 prostřednictvím této banky peníze.
Případ ve Švýcarsku patří k pozorně sledovaným a považuje se za test toho, zda švýcarští prokurátoři vůči domácím bankám zaujímají tvrdší postoj.
„Pro Švýcarsko to může být přelomový okamžik,“ uvedl před vynesením soudního verdiktu odborník na praní špinavých peněz Mark Pieth z Univerzity v Basileji.
Credit Suisse uvedla, že se proti rozhodnutí soudu odvolá. „Credit Suisse neustále testuje svůj mechanismus proti praní špinavých peněz a postupně jej posiluje v souladu s vývojem regulačních předpisů,“ dodala banka.
Jedna z bývalých bankéřek instituce v procesu (podrobněji zde) vypověděla, že její nadřízení se s údajným bulharským gangem rozhodli spolupracovat dál i poté, co je upozornila na případy vražd a pašování kokainu, s nimiž byli klienti spojení.
Banka podle zdrojů agentury Reuters zpochybňovala, že by peníze pocházely z trestné činnosti. Dotčený bulharský podnikatel, bývalý wrestlingový zápasník Evelin Banev, prý podnikal ve stavebnictví nebo hotelnictví.
Banev byl v roce 2017 v Itálii odsouzen za pašování drog a o rok později v Bulharsku za praní špinavých peněz. Od té doby byl na útěku až do září roku 2021, kdy byl zatčen na Ukrajině, jelikož několik zemí, včetně Itálie, Bulharska a Rumunska, usilovalo o jeho zadržení.
Po několika týdnech byl však Banev opět propuštěn, jelikož se mu podařilo prokázat ukrajinské občanství a Ukrajina nevydává své občany do zahraničí. Dle dřívějšího vyjádření svého právníka Banev odmítá jakoukoliv účast na praní špinavých peněz skrze banku Credit Suisse.
Švýcarské banky kvůli mezinárodním regulačním tlakům zpřísňují svá opatření proti praní špinavých peněz. Marc Herkenrath ze švýcarské pobočky organizace Transparency International nicméně uvedl, že Švýcarsko má v oblasti prevence praní špinavých peněz i nadále velké nedostatky.