Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Švýcarsko a Itálie musely nově vymezit část své hranice v Alpách. Důvodem je tání ledovců způsobené klimatickými změnami, napsal server BBC. Postižená oblast se nachází pod Matterhornem, poblíž řady oblíbených lyžařských středisek.
Velká část švýcarsko-italské hranice je definována hřebeny ledovců nebo oblastmi s věčným sněhem. Tání ledovců ale způsobilo posun těchto přirozených hranic, což vedlo obě země ke snaze o nápravu.
Švýcarsko v pátek oficiálně schválilo dohodu o změně, jejíž návrh vypracovala společná švýcarsko-italská komise již v květnu 2023. Itálie by teď měla udělat totéž, momentálně probíhá schvalovací proces podpisu.
Podle Švýcarů jsou nově vymezené hranice stanovené v souladu s ekonomickými zájmy obou stran. Předpokládá se, že vyjasnění hranic pomůže oběma zemím určit, která z nich je zodpovědná za údržbu konkrétních přírodních oblastí.
Švýcarsko-italské hranice se změní v oblasti Plateau Rosa, v útočišti Carrel a Gobba di Rollin – všechna místa se nacházejí v blízkosti Matterhornu a oblíbených lyžařských středisek včetně Zermattu. Ke změnám dojde poté, co obě země dohodu podepíší.
Na švýcarských ledovcích byla v posledních letech učiněna řada objevů v souvislosti s jejich táním a rychlým ubýváním. Loni v červenci bylo potvrzeno, že lidské ostatky nalezené v blízkosti Matterhornu patří německému horolezci pohřešovanému od roku 1986. V roce 2022 pak tání Aletschského ledovce odhalilo trosky letadla, které se zřítilo v roce 1968.
Server BBC připomněl, že předloni roztálo celkem šest procent švýcarských ledovců. Statistiky také odhadují, že minulý rok ledovce ztratily čtyři procenta svého objemu.