Článek
Švédským novinářům se ve spolupráci s norskými experty podařilo najít a nasnímat poškozený úsek podmořského plynovodu Nord Stream 1.
Se souhlasem švédských i dánských úřadů natáčeli pod hladinou Baltského moře v hloubce zhruba 80 metrů. Nasazen byl podvodní dron norské společnosti Blueye Robotics.
Plynovody Nord Stream 1 a 2, které vedou z Ruska do Německa, poničilo koncem září několik explozí. Incidenty se stále vyšetřují a podle dosavadních zjištění nelze vyloučit sabotáž.
Švédský deník The Expressen nyní zveřejnil první fotografie a následně i video zasaženého zhruba padesátimetrového úseku. Experti, kteří na získání záběrů spolupracovali, dospěli k závěru, že plynovod poškodila extrémní síla.
„Poškození tak silného kovu lze docílit pouze extrémní silou,“ uvedl v reportáži norský operátor dronu Trond Larsen. „Podle jedné z verzí se podél potrubí vytvořila dlouhá trhlina,“ dodal.
Síla exploze zaznamenaná seismologickým zařízením podle deníku „byla ekvivalentní zemětřesení o síle 2,3 stupně Richterovy škály“.
Co víme o poškození plynovodů?
Jedni ze sabotáže podezírají druhé, nevíme, jak k poškození došlo ani zda plynovody někdo opraví. Jasné je jedno – množství uniklého metanu nevěstí nic dobrého pro planetu. Přinášíme přehled, co o únicích z Nord Streamu (ne)víme:
Příčinou poškození potrubí byly pravděpodobně výbuchy, které skandinávští seismologové zaevidovali v Baltském moři poblíž dánského ostrova Bornholm na konci září. Přibližně v tu samou dobu oznámil provozovatel plynovodu Nord Stream pokles tlaku na obou větvích plynovodu.