Článek
Švédsko v úterý požádalo čínskou loď Yi Peng 3, aby se vrátila do jeho vod. Plavidlo podezřelé ze zodpovědnosti za zničení podmořských internetových kabelů v Baltském moři se aktuálně nachází v mezinárodních vodách mezi Švédskem a Dánskem.
Tisíc kilometrů dlouhý kabel spojující Finsko a Německo a další kabel spojující Švédsko s Litvou byly minulý týden přerušeny. V evropských metropolích to vyvolalo obavy, že se staly cílem sabotáže. Švédské i finské úřady incidenty vyšetřují.
Loď Yi Peng 3 byla v době poškození v blízkosti kabelů, byla na cestě z Ruska do Egypta a pohybovala se v blízkosti kabelů v době, kdy byly poškozeny. Dánské námořnictvo uvedlo, že loď sleduje.
„Za švédskou stranu jsme byli v kontaktu s lodí i Čínou a uvedli jsme, že chceme, aby loď zamířila do švédských vod,“ oznámil v úterý švédský premiér Ulf Kristersson, přičemž zdůraznil, že loď z ničeho neobviňuje.
„Není to poprvé, co jsme zažili přerušení kabelu za poněkud nejasných okolností,“ dodal. „Chceme naprosto přesně vědět, co to způsobilo.“
Německý ministr obrany Boris Pistorius byl důraznější a minulý týden uvedl, že „nikdo nevěří“, že dva přerušené telekomunikační kabely byly „náhodně přeťaty“.
„Aniž bychom přesně věděli, kdo to udělal, musíme dojít k závěru, že jde o hybridní akci, a také musíme předpokládat – aniž bychom to mohli potvrdit –, že jde o sabotáž,“ prohlásil.
Moskva označila domněnky, že by Rusko mělo s přerušením kabelů něco společného, za „směšné“. Jakoukoli účast na incidentu popřel i Peking. Dánské ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že je „v neustálém dialogu se zeměmi, které se na řešení tohoto případu podílejí nejvíce, včetně Číny,“ aniž by poskytlo další podrobnosti.
Přerušení podmořských optických kabelů je obecně velmi běžnou událostí. Dochází k tomu doslova každý druhý den a většinou nejde o důsledek plánovaného útoku. Kromě sabotáže dokážou optický kabel poškodit například podmořská zemětřesení, bouře, rybářské vybavení a kotvy lodí tažené po dně, nemusí jít o úmyslný čin.
Když nicméně dojde ve stejný čas ke dvěma incidentům ve stejné oblasti, kde nedošlo k žádnému výjimečnému přírodnímu jevu, je nejpravděpodobnější příčinou lidské zavinění (ať už účelné, nebo ne).
V posledních letech v Baltském moři došlo k poškození podmořských kabelů opakovaně a například v případě poškození z roku 2023 finská policie označila za hlavní podezřelou čínskou nákladní loď, která za sebou pravděpodobně táhla kotvu (policie neřekla, jestli úmyslně).
Loni v dubnu také společná investigace veřejnoprávních médií Švédska, Dánska, Norska a Finska informovala o podezřelé flotile ruských špionážních lodí s tím, že by jejich přítomnost v norských vodách mohla značit záměr provádět sabotáže podvodních kabelů a větrných elektráren v regionu.
Před zvýšenou hrozbou ruských sabotáží a jejich vyšší aktivitou v regionu také už víc jak rok varují USA a další země NATO.
Nadále také běží vyšetřování poškození plynovodu Nord Stream, který investigativní novináři z Německa a dalších zemí připisují skupině z Ukrajiny.