Článek
Když Boris Johnson začátkem července rezignoval na post šéfa britské Konzervativní strany, uvolnil tím cestu také k premiérskému křeslu. Klání o to, kdo skandály opředeného politika nahradí, odstartovalo během chvíle a do finálního souboje se probojoval bývalý ministr financí Rishi Sunak a současná ministryně zahraničí Liz Trussová.
Dvojici postupným hlasováním vybral konzervativní Výbor 1922. V poslední fázi volby vybírají lídra prostřednictvím korespondenčního hlasování všichni členové strany, kterých je kolem 160 tisíc. Jméno vítěze, který převezme také povinnosti předsedy vlády, by mělo být známo 5. září.
Konzervativci své hlasy mohou odevzdávat až do 2. září, tedy ještě necelé tři týdny. V průběhu srpna již ale stihlo vyjít několik průzkumů, podle kterých se vítězem stane Trussová, která ztělesňuje možnou kontinuitu s Johnsonovou érou. Podle nejnovějších výsledků vede o 22 procentních bodů.
Průzkum provedla agentura Opinium a zúčastnilo se ho 570 členů Konzervativní strany. Celkem 450 z nich vyjádřilo volební preferenci, jak v probíhajících volbách hlasovali či hlasovat budou, a na prvním místě se s 61 % umístila úřadující ministryně zahraničí. Sunak, který prohrává i v dalších průzkumech, získal 39 %.
Náskok Trussové je nicméně menší, než jaký měla v některých jiných nedávných průzkumech. Tento fakt tak podle britského listu The Guardian naznačuje, že se Sunakovi v posledních dnech povedlo zmenšit náskok, který politička nahnala.
Méně než třetina z dotázaných (29 %) uvedla, že ve volbách již odhlasovala, a dalších 47 % informovalo, že již má jasno, koho bude volit. Pouze 19 % konzervativců pak názor možná ještě změní.
Mohlo by vás zajímat
V jakém stavu za sebou Boris Johnson zanechává Velkou Británii? Je fér srovnávat ho s Donaldem Trumpem? A jak moc jeho působení poznamenalo britskou politiku a společnost?
Do finále volby lídra britské Konzervativní strany koncem července postoupili Rishi Sunak a Liz Trussová. Podle kuloárních informací ani jeden nevyvolává u členů strany nadšení:
A kdo vlastně kandidáti jsou?
Podle autorů průzkumu je mezi členy strany možné pozorovat určitou nostalgii, co se týče končícího Borise Johnsona. Dotazník totiž přišel se zjištěním, že 63 % konzervativců by bylo raději, kdyby ve vedení zůstal právě Johnson, než aby se jeho funkce ujala Trussová. Preference Johnsona před Sunakem pak byla ještě silnější (68 %).
Podle údajů, které jsou k dispozici, se členská základna Konzervativní strany v posledních letech výrazně rozrostla a řadu lidí přilákalo volební vítězství v roce 2019, kdy v čele konzervativců stál nyní končící premiér. Míra loajality a obdivu k Johnsonovi v jejich řadách tedy může být poměrně velká.
🚨NEW CONSERVATIVE MEMBERS POLL🚨
— Opinium (@OpiniumResearch) August 13, 2022
Liz Truss holds a 22 points lead.
Liz Truss 61%
Rishi Sunak 39%
We surveyed 570 members between Monday and Friday this week. pic.twitter.com/T6wTCPM63V
Vzhledem k tomu, že tito lidé budou mít poslední slovo v tom, kdo zvítězí, tak špatné vztahy či distancování se od Johnsona nejsou taktickým krokem. Odpovídala tomu i atmosféra předchozích týdnů a vyjadřování finální dvojice.
Například Sunak ovšem doplácí na nálepku královraha, kterou si s rezignací premiéra vysloužil. Jeho vlastní rezignace na funkci ve vládě totiž spustila lavinu dalších a následně přispěla i k samotnému konci předsedy vlády. Dvaačtyřicetiletý Sunak přitom s Johnsonem držel po celou dobu takzvané Partygate a podpořil ho i v červnovém hlasování o nedůvěře. Potápějící se loď opustil až těsně před koncem.
Partygate
Partygate byl politický skandál ve Spojeném království týkající se večírků a dalších setkání vládních zaměstnanců a zaměstnanců Konzervativní strany. Ty se konaly během pandemie covidu-19 v letech 2020 a 2021, kdy omezení veřejného zdraví zakazovala většinu shromáždění.
Právě ona „zrada“ se nyní na postavení bývalého ministra financí nejspíše podepisuje. Průzkum totiž mimo jiné ukázal, že mezi hlavní důvody pro podporu Trussové patří nechuť voličů vůči Sunakovi, pocit, že Trussová je důvěryhodnějším kandidátem, a to, že přes veškeré skandály zůstala Johnsonovi loajální.
„Je jasné, že Sunakovým největším problémem je důvěra. I když někteří členové respektují jeho ekonomické argumenty, nestačí to k překonání názoru, že není dostatečně čestný nebo důvěryhodný pro zastávání nejvyšší funkce; zvláště poté, co vyzval Johnsona, aby rezignoval,“ okomentoval výsledky Chris Curtis z agentury Opinium.
„Od chvíle, kdy jsme znali poslední dva kandidáty, bylo jasné, že Trussová měla veškerou dynamiku, a náš poslední průzkum ukazuje, jak velký je její náskok mezi členy strany,“ sdělil dále Curtis. „Vzhledem k tomu, že mnoho členů již odevzdalo hlasovací lístky, je nyní velmi nepravděpodobné, že se Trussová v září nestane premiérkou.“
Podle agentury Opinium je ale stále možné, aby Sunak předvedl ohromující comeback a nakonec usedl v Downing Street 10. Cesta by to však nebyla jednoduchá, a aby tak učinil, musel by získat téměř všechny nerozhodnuté voliče a přeměnit značný kus těch, kteří si Trussovou nejsou zcela jisti.