Článek
Summit EU rozhodl o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem, oznámil na sociální síti X předseda Evropské rady Charles Michel. Prezidenti a premiéři zemí EU také podpořili udělení kandidátského statusu Gruzii.
„Evropská rada rozhodla o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem. Rada udělila kandidátský status Gruzii. A EU otevře vyjednávání s Bosnou a Herzegovinou, jakmile bude dosaženo potřebného stupně plnění kritérií pro členství, a vyzvala Komisi, aby do března předložila zprávu s cílem přijmout takové rozhodnutí,“ napsal Michel. Jak dodal, jde o „jasný signál naděje“ pro tamní obyvatele a celou Evropu.
Maďarský premiér Viktor Orbán, který ještě ve čtvrtek ráno přijetí Ukrajiny do EU odmítal, podle médií odešel při rozhodování o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou z jednacího sálu. Orbánův odchod z místnosti byl podle diplomatických zdrojů předem domluvený. Agentura Reuters s odvoláním na diplomaty uvedla, že maďarský premiér nebyl v místnosti, ale věděl a souhlasil s tím, že ostatní lídři budou rozhodovat o Ukrajině v jeho nepřítomnosti.
Podle českého premiéra Petra Fialy nebylo dosažení dohody jednoduché, je ale důležité, že Evropská unie opět v těchto klíčových věcech udržela jednotu. Rozhodnutí o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou i s Moldavskem je důležitým signálem, řekl novinářům v Bruselu Fiala. Evropská unie tím podle něj dává najevo, že má zájem o tyto země a o jejich budoucnost.
Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj podle ČTK označil rozhodnutí summitu EU zahájit přístupové rozhovory za vítězství Ukrajiny a celé Evropy, které motivuje, inspiruje a posiluje.
Evropská unie vyslala Ukrajině silný signál podpory, komentoval německý kancléř Olaf Scholz rozhodnutí unijního summitu."Silný signál o podpoře a perspektivě pro Ukrajinu… Jedna věc je jasná: Tyto země patří do Evropské rodiny," napsal kancléř na sociální síti X.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve svém prohlášení uvedla, že dnešní den „zůstane vrytý do dějin naší unie“. O historickém momentu či naději pro občany Ukrajiny a Moldavska mluví také finský premiér Petteri Orpo, podle jeho švédského protějšku Ulfa Kristerssona jim šéfové států a vlád zemí unie vyslali „jasný signál, že vaše budoucnost je v EU“.
EU udělila Ukrajině postavení kandidátské země čtyři měsíce po ruské invazi. Pro zahájení přístupových jednání EU stanovila sedm podmínek, mezi nimiž je reforma soudnictví či omezení korupce. Ty Kyjev podle listopadového hodnocení Evropské komise všechny nesplnil. EK tehdy Ukrajinu vyzvala, aby v reformách pokračovala. Některé potřebné zákony Ukrajinci nicméně schválili v uplynulých dnech.
Aktuálně probíhají přístupová jednání do Evropské unie se šesti zeměmi - kromě nových kandidátů Ukrajiny a Moldavska pak ještě s Albánií, Černou Horou, Severní Makedonií a Srbskem. Rozhovory s Tureckem, které je kandidátskou zemí od roku 1999, uvázly na mrtvém bodě.