Článek
Vojenský soud v Myanmaru potrestal svrženou vůdkyni země a nositelku Nobelovy ceny míru Su Ťij. Ta si tak vyslechla další rozsudek, a to sedm let vězení. Dohromady se tak její pobyt ve vězení prodlužuje na 33 let, uvádí britská BBC.
Bývalá lídryně země, která stála v čele Národní ligy pro demokracii (NLD), vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021, těsně před tím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.
Tamní úřady ji nejdříve uvrhly do domácího vězení, ze kterého se ale přesunula letos v červnu do věznice. Od té doby je proti ní vedeno 19 obvinění, která jsou podle skupin na ochranu práv falešná.
V pátek byla odsouzena za posledních pět obvinění, kterým čelila: Soud ji uznal vinnou z korupce, protože prý nedodržela předpisy při pronájmu vrtulníku pro vládního ministra.
Rozhovor s exilovým ministrem o situaci v Myanmaru
„Vraždění civilistů je brutální, mnohdy proti nim používají letecké nálety, vypalují jim domy, upalují je zaživa. Děje se to a je to čím dál horší,“ popisoval v rozhovoru pro Seznam Zprávy situaci ve své vlasti ministr v exilu Aung Myo Min.
Již předtím byla odsouzena za 14 různých trestných činů včetně porušení protikoronavirových pravidel, dovozu vysílaček a porušení zákona o služebním tajemství.
Letošní procesy s opoziční lídryní probíhají za zavřenými dveřmi. Na jednání nemá přístup veřejnost ani novináři a právníci Su Ťij mají zakázáno informovat o podrobnostech procesu.
Analytici podle AP považují četná obvinění proti Su Ťij a jejím spojencům za pokus vojenského režimu legitimizovat převrat a nositelku Nobelovy ceny zcela odstavit z politiky před volbami, které junta slíbila svolat na příští rok.