Článek
Sociální platforma TikTok před volbami do Evropského parlamentu nedostatečně moderovala obsah. Informuje o tom server Euronews s odkazem na zjištění finské metodologické společnosti CheckFirst a služby pro ověřování faktů Faktabaari. Na sociální síti podle závěrů jejich společného projektu CrossOver převládal především mizogynní a objektivizující jazyk, TikTok zároveň nabízel téměř výhradně negativní informace o některých političkách či politicích.
Když si uživatelé čínské platformy vyhledávali například bývalou premiérku Sannu Marinovou, TikTok jim navrhoval například odkazy na videa, na kterých má politička masturbovat. Podobně tomu bylo i v případě poslankyně Evy Biaudetové, u které se zase objevovaly návrhy jako „Eva a Kristian mají sex v sauně“.
V případě Pekky Haavista, poslance za středolevou Ligu zelených, se objevovaly odkazy na únosy dětí, krajně pravicového poslance Mauriho Peltokangase zase TikTok nálepkoval jako „přeběhlíka“.
Z dat projektu CrossOver vyplynulo, že TikTok ve vyhledávání propagoval škodlivé výrazy namířené proti ženám či menšinám včetně Židů nebo LGBT komunity. Mezi návrhy pro termín „ženy“ se objevovaly fráze jako „do kuchyně“ nebo „jsou k ničemu“. Automatické vyplňování pak nabízelo i spojení jako „Romové kradou“ či „uprchlíci ven“. TikTok rovněž propagoval obsah, který zpochybňoval vakcíny proti koronaviru.
Automatické návrhy vyhledávání jsou částečně ovlivněny aktivitou jiných uživatelů, což znamená, že mohou neúmyslně utvrzovat stereotypy a nepravdivá tvrzení.
Podle společností, které se na projektu podílely, výše zmíněné navrhované fráze zhoršují nenávistné projevy. TikTok se zároveň podle CheckFirst a Faktabaari příliš nesnažil podobným nenávistným, sexistickým a předsudečným návrhům a obsahům čelit. Podle výzkumné zprávy je proto nutné prověřit opatření TikToku proti dezinformacím. Vzhledem k tomu, že stále více lidí získává zprávy ze sociálních médií, je zásadní, aby sociální sítě zavedly opatření proti škodlivému a zavádějícímu obsahu.