Článek
Důsledky globálního oteplování způsobeného člověkem pociťujeme opakovaně a stále, letos však byl červenec o mnoho teplejší, než bylo zvykem, pro čtyři z pěti lidí na celé Zemi, ukázala blesková studie.
Vypracovala ji nezisková organizace Climate Central, nezávislá skupina vědců, kteří zkoumají vliv změny klimatu na životy lidí a každodenní teplotu. Podle jejich studie nejméně 6,5 miliardy lidí pocítilo alespoň jeden den v červenci vyšší než obvyklou teplotu právě kvůli globálnímu oteplování, píše agentura AP.
Vědci analyzovali červencová data ze 4711 měst a ve 4019 z nich rozeznali vliv globálního oteplování na počasí. Letošní červenec byl mimochodem podle mnohých srovnání nejteplejším měsícem v historii. Zvlášť jsou zasaženy země, které leží v tropickém pásu. Kvůli globálnímu oteplování tam vzrostla pravděpodobnost zvýšených červencových teplot až trojnásobně, a to po celý měsíc.
Jsou horká léta normální, nebo se nám to jen zdá?
Meteorologové pozorují intenzivnější a častější vlny veder zcela jasně. Většina populace to ale pocitově může vidět úplně jinak. Takzvaný „syndrom vařené žáby“ komplikuje pochopení smrtícího důsledku klimatické změny.
„Opravdu vidíme dopady klimatické změny téměř všude,“ uvedl viceprezident Climate Central pro vědu Andrew Pershing.
Podle studie byl 10. červenec dnem s nejrozšířenějším vlivem globálního oteplování na teplotu, až 3,5 miliardy lidí tehdy zažilo extrémní horka. Celkově nejteplejším dnem pak byl podle dalších studií 7. červenec.
Loni vyvinula organizace Climate Central nástroj pro analýzu teplot s názvem Climate Shift Index. Pomocí evropských a amerických předpovědí, pozorování a počítačových simulací vypočítává vliv změny klimatu na teploty po celém světě v reálném čase. Vědci porovnávají naměřené teploty se simulovaným světem bez globálního oteplování způsobeného člověkem a vypočítávají, kdy a kde má či měla klimatická změna více či méně signifikantní vliv na zvýšení teploty.
„Měli bychom si již zvyknout, že jednotlivé vlny veder jsou často spojeny s globálním oteplováním,“ uvedl klimatický vědec z Princetonské univerzity Gabriel Vecchi, který nebyl součástí zmíněné studie. „Bohužel měsíc červenec, jak tato studie elegantně ukazuje, dal drtivé většině lidí na této planetě pocítit vliv globálního oteplování na počasí v podobě extrémního horka.“
Například ve Spojených státech klimatická změna ztrojnásobila pravděpodobnost vyšších teplot ve 20 dnech ve 22 amerických městech, včetně Houstonu, Phoenixu nebo Las Vegas. Dále na sever však byl dopad klimatické změny v červenci méně výrazný. Vědci nezjistili žádný významný dopad v oblastech, jako je Severní Dakota a Jižní Dakota, Wyoming nebo severní Kalifornie.