Článek
Strýci syrského exprezidenta Bašára Asada se podařilo odcestovat z Libanonu. V pátek o tom napsaly agentury Reuters a AP s odkazem na bezpečnostní zdroje.
Rifát Asad čelí ve Švýcarsku obžalobě z válečných zločinů. Dalším příbuzným se vycestovat z Libanonu nepodařilo, napsala agentura AP.
Podle agentury Reuters strýc syrského exprezidenta odletěl do Dubaje, což ale Spojené arabské emiráty nepotvrdily. Není jasné, zda se jedná o jeho cílovou destinaci. Podle agentury AP Rifát Asad odcestoval na svůj vlastní pas a libanonské úřady ho nezadržely, protože po něm není vyhlášené pátrání skrze takzvané červené oznámení mezinárodní policejní organizace Interpol.
Rifát Asad čelí ve Švýcarsku obžalobě kvůli zásahu syrských jednotek proti Muslimskému bratrstvu ve města Hamá v únoru 1982. Podle obžaloby nařídil „jednotkám pod svým velením, aby vyplenily město a zabily jeho obyvatele“, čímž se zapojil do zabíjení, mučení, nelidského zacházení a nezákonného věznění lidí žijících v tomto syrském městě. Zásah syrských vládních jednotek si podle odhadů vyžádal několik tisíc mrtvých.
Před pádem režimu jeho synovce na začátku prosince nebylo podle odborníků příliš pravděpodobné, že by se podařilo postavit Rifáta Asada před švýcarský soud. Válečné zločiny ve Švýcarsku nepodléhají promlčení.
Podle Reuters z Libanonu prchá do Dubaje mnoho členů rodiny Bašára Asada. Libanonské úřady na začátku týdne slíbily, že budou spolupracovat na vymáhání takzvaných červených upozornění vydaných na některé bývalé představitele Asadova režimu. Policie však v pátek na bejrútském letišti zadržela snachu i vnučku Rifáta Asada, píše AP. Podle agentury se obě ženy dostaly do Libanonu nelegálně přes Egypt.
Rifát Asad žil několik desetiletí mimo Sýrii poté, co se neúspěšně pokusil sesadit z prezidentského postu svého bratra Háfize Asada. Bašár Asad mu v roce 2021 povolil návrat do Sýrie poté, co Rifáta Asada francouzská justice odsoudila v roce 2020 za zpronevěru syrských státních fondů ke čtyřem rokům vězení.