Článek
Ke zvýšení proočkovanosti obyvatel má na Slovensku nově pomoci finanční motivace seniorů. Poukaz bude v hodnotě 500 eur, tedy 12 750 korun, což je zhruba výše průměrného důchodu. Podle vládního návrhu na něj mají mít nárok dosud neočkovaní lidé ve věku alespoň 60 let a také senioři, kteří v určeném čase absolvují nebo se registrují na podání posilující dávky.
Nejistá podpora v parlamentu
Očkovací poukaz budou moci lidé využít v některých službách, například v hotelech, penzionech, restauracích či v kultuře. Návrh ve vládě prosadil ministr financí a šéf hnutí OĽaNO Igor Matovič. Jestli nápad parlamentem nakonec projde, není jisté. Ministři koaliční strany SaS ho nepodpořili.
S novinkou přišla ve středu i ministryně spravedlnosti Mária Kolíková, která je ve vládě za SaS. Šíření nepravdivých informací má být na Slovensku nově trestným činem. Změna souvisí se snaho ubránit se před dezinformacemi o pandemii covidu-19.
Návrh přichází v době, kdy musí slovenské nemocnice řešit kromě zatím nejsilnější pandemické vlny také případy předávkování invermektinem, čili léčivem, které se běžně užívá například k odčervování koní. Nejméně dva vážné případy zaznamenala košická univerzitní nemocnice.
Lidé se ivermektinem doma „léčí“ z covidu-19 navzdory varování lékařů. Právě zázračná pomoc antiparazitika je jednou z četných dezinformací a hoaxů šířících se během pandemie.
Deník SME v té souvislosti upozorňuje, že si slovenská policie s případy „šíření bludů“ neví rady. Řešit dokáže jen situace, které zahrnují paragrafy o šíření poplašené zprávy anebo přímého poškození zdraví lidovými léčiteli.
Nepravdy a hoaxy policie bez obalu vyvrací na sociálních sítích, kde odhaluje i lidi, kteří podobné zprávy šíří. V trestněprávní rovině ale dezinformátoři policii unikají. Nově má jejich efektivní postih umožnit novela trestního zákoníku představená ve středu.
AK NIEKTO HOVORÍ, ŽE VAKCÍNY NEPOMÁHAJÚ V BOJI PROTI COVIDU, TAK JEDNODUCHO KLAME Na sociálnych sieťach sa často...
Posted by Hoaxy a podvody - Polícia SR on Sunday, November 21, 2021
Trest odnětí svobody na rok až pět let má hrozit za autorství nebo šíření nepravdivé informace, která je „schopná vyvolat nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatel,“ ohrozit život a zdraví anebo ovlivnit obyvatele při rozhodování o závažných otázkách. Pokud by měl pachatel zištný motiv, má mu hrozit trest tři až osm let vězení. V době trvání nouzového stavu by byly tresty ještě vyšší.
Návrh Kolíkové jde teď do mezirezortního připomínkového řízení. Velká novela trestního zákoníku má upravit také činy jako znásilnění, korupci při volbách nebo činy poškozující životní prostředí. „Já sama očekávám velkou debatu, která je na místě,“ prohlásila ve středu ministryně.
Nově tak má být trestným činem podněcování nenávisti na základě výkonu konkrétního povolání. Jako příklad uvedla politička lékaře nebo novináře. „Návrh reaguje na aktuální nárůst útoků vůči lékařskému personálu, bezpečnostním složkám, novinářům, ale i zaměstnancům podniků poskytujících zboží a služby potřebné pro každodenní život,“ vysvětluje ministerstvo.