Článek
Připomínky 78. výročí osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi se prolínaly s odkazy na aktuální ruskou agresi vůči Ukrajině.
Někdejší tábor v Osvětimi, která byla za 2. světové války pod německou okupací, leží zhruba 300 kilometrů od napadené Ukrajiny. V myšlenkách se tomu nevyhnuli mnozí z účastníků páteční pietní akce.
„Ruské jednotky, které nás tu osvobodily, nyní vedou válku na Ukrajině. Proč? Proč existuje taková politika?“ ptala se podle agentury DPA v osvětimském památníku 89letá Zdzislawa Wlodarczyková.
Válku na Ukrajině připomněl i ředitel památníku na místě někdejšího tábora Piotr Cywinski. „V Evropě jsou opět hromadně zabíjeni nevinní lidé. Protože Rusko není schopno Ukrajinu dobýt, rozhodlo se ji zničit,“ řekl. Podobně jako v době nacismu jsou podle něj i nyní příčinami chorobné velikášství a touha po moci, jenom tentokrát všechno „po rusku“.
„Z úcty k obětem holokaustu a s moudrostí, kterou jsme z této tragédie získali, musíme dnes rozhodně a společně povstat proti zločinným démonům, kteří se ve východní Evropě dopouštějí genocidy,“ napsal na facebooku polský premiér Morawiecki.
Nacistická místa smrti v dnešním Polsku
Nacistické Německo provozovalo v letech 1933 až 1945 kolem 42 tisíc věznic, ghett a táborových zařízení. Mezi ty nejhorší patřily koncentrační vyhlazovací tábory. Jedním z nich byl i Majdanek v dnešním východním Polsku. Seznam Zprávy místo navštívily.
Dnes je podle něj třeba připomínat, že ruský prezident Vladimir Putin staví další tábory. „Solidarita a důsledná podpora Ukrajiny jsou účinnými prostředky, jak zabránit tomu, aby se kruh dějin uzavřel,“ dodal polský premiér.
Putin se osvětimské pietní akce osobně zúčastnil v roce 2005, kdy si svět připomínal 60 let od osvobození tábora. Letos žádný ruský představitel pozván nebyl.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek při příležitosti výročí připomněl situaci své země a vyzval k odmítnutí lhostejnosti a nenávisti, které zabíjejí. „Lhostejnost a nenávist jsou vždy schopny vytvářet zlo pouze společně. Proto je tak důležité, aby každý, kdo si váží života, ukázal odhodlání, když jde o záchranu těch, které chce nenávist zničit,“ uvedl Zelenskyj na sociálních sítích.
K výročí se vyjádřila i řada dalších evropských státníků. „Je velmi důležité připomínat si historii. Protože pokud budeme slepí vůči historickým faktům, budeme odsouzeni k tomu, aby se tyto tragédie opakovaly,“ varovala například slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.