Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Roušky dolů, roušky dolů,“ křičel v roce 2021 na výročí Sametové revoluce dav na protestu, který do Bratislavy před parlament svolala tehdy opoziční strana Směr Roberta Fica.
Slovensko bylo zrovna v jedné z kritičtějších fází pandemie covidu-19 a denní přírůstky nakažených sahaly přes deset tisíc. Nemocnice byly přetížené a kapacita lůžek s umělou plicní ventilací téměř plně obsazena.
Fico na demonstraci vystoupil bez zakrytých dýchacích cest a požadoval, aby se nařízení o rouškách a respirátorech zrušilo. Ve společnosti v té době rostla nespokojenost s opatřeními, která zavedla vláda Eduarda Hegera, a s celkovou politickou situací v zemi.
Co bylo období temna?
Lídr strany Směr tehdy vycítil pandemii jako jedno z témat, která jej o dva roky později vynesla zpátky do funkce předsedy vlády. A tématu se jeho kabinet drží dál. Do vládního prohlášení si koalice předloni vepsala „covidový slib“, který teď plní.
„Považujeme tohle období za období temna,“ prohlásil tento týden o pandemických časech covidu-19 Fico. Dramatické označení se ale netýká tisíců lidí v nemocnicích a mnoha mrtvých, nýbrž postihů a pokut, které cílily na popírače covidu a ty, kteří nedodržovali protiepidemická opatření.
Koalice Směru, Hlasu, Slovenské národní strany (SNS) a poslaneckých „volných radikálů“ proto v parlamentu tento týden prosadila plošnou „covidovou amnestii“. Pro bylo 78 ze 150 poslanců.
Nejenže se pokuty za nedodržování pravidel odpustí, ale zároveň stát lidem vyplatí odškodnění. Jde o zhruba 3,3 milionu eur, v přepočtu 82 milionů korun, za 65 tisíc deliktů. Pokutovaní lidé mohou do konce srpna poslat žádost, ke které mají přiložit i pokutový bloček nebo čestné prohlášení.
„Přijali jsme zákon, kterým alespoň částečně odškodníme všechny lidi, kteří trpěli pod nadvládou zla v období pandemie covidu v letech 2020 až 2023. Stát během mimořádné situace musí přijímat opatření, ale ty mají lidi chránit, a ne je tyranizovat,“ napsal k zákonu ministr vnitra a šéf strany Hlas Matúš Šutaj Eštok.
Je to nemorální, reaguje lékařský svaz
Krok zkritizoval například Svaz ambulantních poskytovatelů. „Covidovou amnestii považujeme za výsměch vědecké medicíně, zdravotníkům v první linii a všem zodpovědným občanům, kteří dodržovali opatření a chránili zdraví společnosti,“ uvedla organizace v prohlášení.
Odměňování těch, co vědomě porušovali opatření a přispívali k šíření viru a úmrtím, označil svaz za morálně nepřípustné. Upozornil také na krizi ve slovenském zdravotnictví a odškodňování označil za nehorázné plýtvání veřejnými penězi.
Ministr vnitra se s opoziční poslanci střetl v tvrdé debatě ohledně odpovědnosti za zhruba 20 tisíc obětí pandemie na Slovensku.
Podle Šutaje Eštoka za ně nese odpovědnost tehdejší premiér a ministr Igor Matovič a chaotický způsob vládnutí. Matovičovi spolustraníci z hnutí Slovensko házeli vinu na tehdejší opozici, která vyzývala k nedodržování opatření a také zpochybňování očkování a šíření dezinformací.
Očkování proti covidu-19 odmítl například i Robert Fico, podle nějž jde jen o „prachsprostý obyčejný byznys“. Formu povinné vakcinace, k níž nikdy nedošlo, označil za „nechutný, fašistický nápad“.
Sám Fico měl kvůli covidu-19 zdravotní problémy, což vyplývá z rozhovoru zachyceného policejním odposlechem na lovecké chatě v Čifárech v létě 2021. Tehdejší opoziční politik si spolupracovníkům stěžoval, že den po příjezdu na dovolenou na Krétě se mu udělalo špatně, bolelo jej na hrudníku a měl zvýšenou teplotu.
Následující den ráno při snídani zkolaboval. Pomohl mu německý kardiolog od vedlejšího stolu, který měl podezření na infarkt. Po převozu do nemocnice byl Ficovi diagnostikován covid-19.
Zatímco politici Ficovy koalice teď mluví o plnění volebních slibů, slovenská opozice věc nazývá „korupcí voličů“ a mluví o absurdnosti. Podle opozičních poslanců zákon podrývá autoritu státu.
Například deník Sme upozornil, že v době, kdy se v zemi u dobytka šíří slintavka a kulhavka a přijímají se veterinární opatření, je covidová amnestie špatným signálem – lidi může demotivovat například při dodržování zákazu vstupu do lesa či na pastviny.
Konspirační mikroskop ortopeda Kotlára
Covidu se týká i další politické dění. Kontroverzní zmocněnec Ficovy vlády „pro prověření řízení zdrojů během pandemie“, poslanec a ortoped Peter Kotlár, ve čtvrtek přitvrdil ve svých výrocích a opřel se do lékařů a vědců.
Premiéra zároveň emotivně vyzval, aby zastavil očkování mRNA vakcínami. Pokud se tak prý nestane do konce června, na svou funkci rezignuje.
„Totální hochštapleři a amatéři. Koalice, opozice, dohromady celá země. Varuji kompletně celé ministerstvo zdravotnictví a vyzývám premiéra Roberta Fica, abychom si sedli za jeden stůl i s prezidentem, abychom zastavili tohle šílenství,“ prohlásil mimo jiné konspirátor a dezinformátor Kotlár na zmatené tiskové konferenci.

Peter Kotlár vyzývá k ukončení očkování mRNA vakcínami.Video: tv.nrsr.sk
Závěry svých vlastních údajných analýz, které však odmítá zveřejnit či vysvětlit, předal prokuratuře. Podle mluvčí generální prokuratury bude věc prověřovat krajská prokuratura v Trenčíně. Už v březnu se s Kotlárem sešel generální prokurátor Maroš Žilinka.
Konspirátora Kotlára se po kritice vědců, odborníků i opozice opakovaně zastal premiér Fico. Loni v říjnu dokonce avizoval posílení jeho pravomocí. Už tehdy zmocněnec vládě navrhoval, aby zastavila očkování mRNA vakcínami proti covidu-19.
Kotlár už dříve řekl, že si koupil mikroskop a sledoval „změny ve vlastní krvi poté, co do ní vstříkl vakcínu“. Letos v březnu přišel s verzí, že mRNA vakcíny změnily DNA a z lidí se stává něco mezi popcornem a experimentem.
Peter Kotlár
Ortoped, kterého veřejnost před pandemií koronaviru neznala. Zviditelnil se až jako moderátor slovenské dezinformační internetové televize Slovan. Tuto stanici založil společně s Martinou Šimkovičovou, současnou ministryní kultury za SNS. Ve volbách 2023 se stal poslancem.
Skutečné odborníky a vědce označil Kotlár na čtvrteční tiskové konferenci v parlamentu za „šarlatány a ranhojiče“ nebo za „slepé, urážlivé panáky, kteří se třesou ve svých křeslech“. Vyzval také ke zrušení Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
Proti Kotlárovi se pak nepřímo ohradilo ministerstvo zdravotnictví. „Ministr zdravotnictví stojí plně na straně medicíny založené na ověřených vědeckých faktech a výzkumu renomovaných autorit ve Slovenské republice,“ uvedl mluvčí úřadu Andrej Wallner.
„Hoďte na něj už konečně deku. Odrazuje lidi od očkování tak, že se teď bojíme, jestli se nechají očkovat i normálními vakcínami,“ prohlásil zas poslanec opoziční strany Svoboda a Solidarita (SaS) Tomás Szalay, jenž je členem parlamentního zdravotnického výboru.
Výstup svých „analýz“ poslaneckému výboru zmocněnec Kotlár nedodal, což potvrdil i poslanec Směru Vladimír Baláž.
Opozice žádá Kotlárovo odvolání z funkce. „Jsem šokovaný výroky pana Kotlára. Tenhle člověk je pravděpodobně postižený paranoidními bludy. Pan Fico by se měl probudit, protože ho lidé jako pan Kotlár tahají ke dnu,“ uvedl například poslanec Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) Peter Stachura.
Proti dalšímu Kotlárovu nápadu na vystoupení Slovenska ze Světové zdravotnické organizace (WHO) se staví i koaliční poslanci.