Článek
Zastupující předseda parlamentu, místopředseda parlamentu, ministři vnitra, práce a školství, dva státní tajemníci, bratislavský župan a asi 20 úředníků z vícero ministerstev. To je výčet fanoušků, které dovezl do německého Frankfurtu nad Mohanem slovenský vládní speciál.
Na cestu politiků na otočku do Německa na fotbalové Euro upozornil v úterý deník SME.
Sami politici, například lídr koaliční Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko nebo ministr práce Erik Tomáš ze strany Hlas, sdíleli fotografie a videa přímo ze stadionu.
Pracovní program v Německu avizovaný neměli. Krátce po večerním zápase se pak Airbus A319 vrátil na Slovensko. Náklady list odhaduje na 30 tisíc eur, v přepočtu 742 tisíc korun.
O využití vládního speciálu rozhoduje podle SME ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ze strany Hlas. Jeho úřad teď brání let koaličních politiků na fotbal s argumentem, že šlo o pozvání Slovenského fotbalového svazu a UEFA a že letadlem cestovali i zástupci policie, kteří se podílejí na bezpečnostních opatřeních.
Důkladné posouzení
Podle ministerstva byla součástí cesty i jednání se zástupci belgické vlády a s primátorem Frankfurtu.
„Rozhodnutí letět hromadně do Frankfurtu vládním speciálem se událo po důkladném bezpečnostním a ekonomickém posouzení a náklady na let vládního speciálu budou proporčně rozděleny mezi pět resortů,“ napsal úřad.
Cestu hájil i ministr školství Tomáš Drucker, který se jí účastnil. „Fotbalový svaz má kvóty pro vládní představitele, aby přišli na zápas. Dá se letět i civilní linkou. Pokud je to ale ekonomicky výhodnější, protože letí víc lidí, může letět speciál. Asi k tomu docházelo i v minulosti, to vám bude umět vysvětlit ministerstvo vnitra. Není to určitě výjimečné i v rámci jiných zemí,“ řekl politik pro SME.
Ministerstvo vnitra, řízené předsedou koaliční strany Hlas, také uvedlo, že se případ nedá srovnávat s „pravidelnými papalášskými lety bývalého prezidenta Andreje Kisky“. Ten často létal mezi Popradem, kde bydlel, a Bratislavou, kde se nachází prezidentský palác.
Politiky za cestu zkritizovala opozice. „Na tom, že chtějí podpořit naše fotbalisty, není nic špatného. Ale ne za peníze daňových poplatníků. Vyzýváme je, aby své jednání vysvětlili. A pokud nemají jak, musí se okamžitě omluvit a uhradit náklady na celou cestu,“ uvedlo Progresivní Slovensko.
Křesťanskodemokratické hnutí zas píše o „papalášství nejhrubšího zrna“.