Článek
Chorvatská veterinární správa nechala udělat laboratorní rozbor vzorků poté, co v chráněné krajinné oblasti Lonjsko Polje jihovýchodně od Záhřebu uhynulo více než sto krav s předchozími neurologickými příznaky nemoci. Dnes ministerstvo zemědělství oznámilo, že příčinou hromadného úhynu byl antrax, tedy sněť slezinná.
Podle ředitele místního zdravotního úřadu Inoslava Brkiče onemocnělo takzvaným kožním antraxem také šest lidí, mezi nimiž jsou i dvě děti. „Všichni včas dostali antibiotickou léčbu a vše je pod dohledem,“ uvedl Brkić. Podle něj se jedná o největší epidemii tohoto onemocnění, kterou si v oblasti pamatuje.
Antrax způsobují bakteriální spory přítomné v půdě. Aktivovány mohou být silným deštěm, povodní nebo naopak suchem. Nákaza může mít za následek úhyn velkého počtu zvířat v krátké době.
Antrax se ze zvířat na člověka přenáší zřídka a téměř nikdy se jím nenakazí člověk od druhého člověka. Přibližně 95 procent všech případů sněti slezinné u lidí je důsledkem kontaktu kůže s nakaženými zvířaty. Nemoc lze léčit antibiotiky, v případě zanedbání léčby však může být pro člověka smrtelná.