Článek
„Spolkový kriminální úřad poprvé vytvořil celostátní přehled. ‚Poslední generaci‘ se od začátku roku 2022 připisuje 580 trestných činů,“ uvedla německá ministryně vnitra Nancy Faeserová z SPD, ji citoval deník Bild. Podle političky jde především o výhrůžky a poškozování majetku.
Kritika „lepičů“
Letzte Generation, tedy Poslední generace, v Německu upozorňuje na klimatické změny a chce o nich zvýšit povědomí. Mezi metodou protestu je i přilepování se k povrchu vozovek nebo poškozování uměleckých děl, což budí ostré kontroverze.
Ministryně Faeserová klimatické protesty ostře zkritizovala. „Neakceptujeme, že aktivisté porušují práva ostatních. Ochraně klimatu to vůbec neprospívá, ba naopak,“ uvedla s tím, že forma protestu poškozuje vnímání klimatického tématu mezi lidmi.
„Vidíme, že policie zasahuje a aktivisté na mnoha místech končí před soudem. To je správné,“ řekla ministryně Faeserová.
Česko-německý aktivista Kai Arne Springorum
Zakladatel české pobočky hnutí Poslední generace, které je známé hlavně blokádami silnic, v rozhovoru pro Seznam Zprávy vypráví o svém přerodu z podnikatele na aktivistu.
Minulý čtvrtek odsoudil hamburský soud klimatickou aktivistku k pokutě ve výši 400 eur za poškození majetku při protestu na Hamburské univerzitě. Poslední generace byla odsouzena hamburským okresním soudem k pokutě ve výši 400 eur za poškození majetku po protestní akci v Audimaxu Hamburské univerzity.
Na začátku června se klimatické hnutí v Německu po pauze vrátilo k silničním blokádám. Na východě Berlína se v pondělí několik aktivistů přilepilo k vozovce na vytíženém tahu Frankfurter Allee.
Letzte Generation také avizovala cílené akce proti takzvaným superbohatým. Protesty potrvají do poloviny července, kdy skupina ohlásila letní přestávku.
„Klimatická katastrofa nepřichází jen tak. Způsobují ji především ti nejbohatší. V příštích týdnech se zaměříme na symboly moderního bohatství, národní pozornost zaměříme na bezohledné plýtvání ze strany bohatých a upozorníme na nespravedlnost,“ citovala hnutí agentura ČTK.
Podle Letzte Generation bohatým „kryje záda“ německá vláda, ačkoli zámožní lidé mají tisíckrát vyšší emise oproti průměru. „Jako společnost musíme spolupracovat, abychom sociálně spravedlivou cestou ukončili fosilní věk,“ dodalo hnutí.