Hlavní obsah

To je převrat podle Fica: Modlitba pro Martu a pár policistů u úřadu vlády

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Bratislavské demonstrace se zúčastnily desítky tisíc lidí, šlo tak o jeden z největších protestů proti současné vládě Roberta Fica.

„Robert Fico je paranoik,“ tvrdí studentka, která přišla na jeden z největších protestů proti vládě. „Nebudeme přeci lézt na plot úřadu vlády,“ naráží další žena na premiérova slova o převratu. Ale nechyběl ani provládní hlas.

Článek

Reportáž si také můžete poslechnout v audioverzi.

/Od našich zvláštních zpravodajů v Bratislavě/

„Pro nás se tímhle týdnem nic nezměnilo – doufám, že to dobře dopadne,“ říká velitel policejního zásahu Mariánu Kulichovi, organizátorovi pátečního protestu za „evropské Slovensko“. Do demonstrace na bratislavském náměstí Svobody zbývá necelá hodina.

Policista nepřímo narážel na to, že ještě o den dřív vůbec nebylo jisté, jestli se plánovaná demonstrace namířená proti politice premiéra Roberta Fica uskuteční.

O co vám jde, křičí žena na pořadatele

Vláda, bezpečnostní rada a tajná služba SIS totiž přišly s příběhem o „státním převratu“ a ve vzduchu visela i nervozita z vyhlášení výjimečného stavu či zákazu shromažďování. Na ty nakonec nedošlo a v pátek večer se v desítkách slovenských měst konala velká protestní shromáždění.

Tajná zpráva SIS tvrdí, že na Slovensku funguje síť nevládních organizací, opozičních stran, médií a zahraniční skupiny s cílem zorganizovat v zemi Majdan, jak se říká ukrajinské revoluci z roku 2014. Slovy premiéra Roberta Fica tedy státní převrat nebo puč.

„To odmítáme,“ říká mi před začátkem protestu Marián Kulich z iniciativy Mír Ukrajině. „Celou Ficovu komunikaci vnímáme jako mobilizační kampaň pro jeho voliče. Zpráva SIS přinesla jen interní e-mail, který vygenerovala AI. Nebyl důležitý,“ dodává.

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Marián Kulich, organizátor demonstrací proti vládě Roberta Fica.

Zatímco pořadatel čeká před demonstrací na televizní vstup, přiskakuje k němu seniorka ve výrazné fialové bundě. „O co vám jde? Prohráli jste volby, smiřte se s tím!“ vykřikuje směrem ke Kulichovi.

Představuje se jako Alena a říká mi, že bydlí nedaleko, že jí to nedalo a přišla se podívat. Je voličkou koaliční strany Hlas a s vládou Roberta Fica je prý naprosto spokojená. Ficovi věří i jeho teorii o státním převratu.

„Premiérovi věřím stoprocentně, protože udělal pro Slovensko hodně, víc než ostatní,“ chválí Fica a zároveň se opírá do opozice: „Oni prohráli volby a neumí se s tou prohrou smířit. Je to totální chaos, destabilizují celé Slovensko! Asi si myslí, že jim budou létat pečení holubi do pusy.“

Ve stejné chvíli jen o kousíček dál na úřadu vlády premiér Robert Fico prohlásil, že Slovensko čelí dalšímu „masivnímu kyberútoku“. Má jít podle něj o učebnicový příklad toho, jak se likvidují „neposlušné vlády“. Zmínil přitom Ukrajinu, Evropskou unii a za viníky označil „představitele opozice, nevládky organizované zahraničím, instruktory ze zahraniční a média“. I v pátek tudíž pokračoval v rétorice o převratu.

Lézt na plot úřadu vlády? To ne!

I proto se demonstrantky Márie pod ikonickou kašnou na bratislavském „Gottku“ ptám, zda se cítí jako pučistka. „Ne, ne! Je to celé absurdní, přišli jsme sem prostě pokojně demonstrovat. Nebudeme přeci lézt na plot úřadu vlády,“ ohrazuje se proti Ficově narativu.

Na vládě jí nejvíc vadí směr zahraniční politiky a také nenávistná rétorika. „Robert Fico je paranoik,“ říká mi studentka historie. „Přišla jsem sem i kvůli tomu, abych v budoucnu nemusela učit děti datum, kdy Slovensko vystoupilo z EU,“ dodává.

Sama cítí politickou polarizaci slovenské společnosti na vlastní kůži. Je z východního Slovenska, její rodiče dřív volili Ficův Směr a teď volí koaliční stranu Hlas. Na debaty o politice proto doma platí embargo.

„Rozděluje nás to na dva absolutně rozdílné tábory. Stokrát jsem se s nimi o tom snažila mluvit, ale nemělo to smysl. Nevěří hoaxům, ale jsou to ‚hlasisti‘,“ líčí postoje rodiny Mária.

+12

Co rodiče říkají na teorie o převratu, zatím neví, raději si s nimi na tohle téma netelefonovala. Nechce ani předvídat další politický vývoj, je ale zvědavá na to, jak se zachovají „migaľovci“, tedy skupina „rebelů“ ve straně Hlas kolem poslance Samuela Migaľa. Později večer strana oznámila, že Migaľa a jednoho dalšího poslance vyloučila. Vládní koalice by tak mohla přijít o většinu.

Do rozhovoru nám pak vstoupí šedesátník Eduard. Zmiňuje, že vládní politici by měli čelit trestní odpovědnosti za to, že se paktují s Ruskem.

„Národní rada před třemi lety uznala Ruskou federaci jako teroristický stát. Naši politici ho propagují a dopouštějí se tím extremistického činu,“ myslí si. Že by došlo ke skutečnému stíhání premiéra, ale nevěří. I Eduard, který pracuje jako poradce, zásadně odmítá výroky o puči.

Mladí nechtějí zůstat na Slovensku

Náměstí se mezitím postupně zaplnilo lidmi. Nápadná je mezi nimi trojice studentů zabalená v unijní vlajce. Vysokoškolák Tobias studuje v Brně, do zahraničí chtějí po maturitě za dalším vzděláním odejít i středoškoláci Olivia a Adam. Olivia do Prahy, Adam do Německa nebo do Rakouska.

„Jsem velmi rozpolcený, jestli se po studiích vrátit na Slovensko, současná politická situace tomu nenahrává, a pokud to tak bude pokračovat, zůstanu v zemi, kde se nebudu bát sledování kvůli názoru na vládní garnituru,“ zvažuje Tobias.

Odchod mladých lidí ze země zmiňuje v rozhovoru se Seznam Zprávami i učitelka základní umělecké školy Kristýna. „Když se bavím se svými žáky o tom, jak si představují budoucnost, všichni do jednoho říkají, že mimo Slovensko,“ lituje.

Trojice studentů ještě svorně dodává, že je pro evropské směřování země. „Věřím v evropské hodnoty. Jako bilingvní dítě a zároveň jako LGBT člověk jsem silně přesvědčena, že máme mít kontakt s evropskými hodnotami, na rozdíl od hodnot přicházejících z ruské strany,“ doplňuje Olivie.

K evropským hodnotám se s heslem „Slovensko je Evropa“ jasně přihlásil i celý páteční protest. Účastnilo se ho několik desítek tisíc lidí, podle organizátorů dokonce 60 tisíc, podle střízlivějších odhadů 35 až 40 tisíc, což z něj i tak dělá jednu z největších manifestací v posledních letech. Další až desetitisíce lidí zaplnily náměstí v jiných městech.

Celý protest zahájila skladba Modlitba pro Martu a také upozornění, že akci neorganizují politické strany. Skandovalo se „Dost bylo Fica“ nebo „Slovensko si nedáme“. Na transparentech byly pro premiéra vzkazy jako ukrajinské „idi na chuj“ nebo „ruce pryč od demokracie“.

Na demonstraci zazněl i zcela nový požadavek. Marián Kulich z pódia vyzval předsedu vlády, ať „v zájmu Slovenska“ odstoupí z funkce. I další řečníci tepali do Fica kvůli jeho předvánoční schůzce s ruským diktátorem Vladimirem Putinem.

Požadavky občanského sdružení Mír Ukrajině:

• Vyzýváme premiéra Roberta Fica, aby dodržoval zákony, respektoval nezávislost institucí a vládl transparentně.

• Žádáme vládu a nejvyšší představitele státu, aby odmítli jakoukoli spolupráci s Ruskem, které vede válku proti Ukrajině a ohrožuje Slovensko.

• Žádáme vládu a ústavní činitele, aby přestali útočit na Ukrajinu, která čelí agresi Vladimira Putina.

• Vyzýváme vládu a nejvyšší představitele státu, aby zastavili pokusy Roberta Fica měnit zahraniční orientaci Slovenska v rozporu s našimi závazky vůči EU a NATO.

• Žádáme předsedu vlády Slovenské republiky Roberta Fica, aby se vzdal svého mandátu a v zájmu budoucnosti naší země odstoupil.

Na jednání v Moskvě naráží i transparent s nápisem „Vlastizrada“, který přímo pod pódiem drží paní Dana. „Premiér se stoprocentně dopustil vlastizrady, protože jel jednat s Putlerem, my tak Putinovi říkáme. Vždyť to je vrah! Fico si podal ruku s vrahem. Zradil Slovensko, jel tam tajně, potutelně,“ vysvětluje své důvody protestu.

Velký potlesk si pak od demonstrantů vysloužil český herec Bolek Polívka. „Nenechme si vzít demokracii, úsměv a svobodu. V dobách dobrých a zlých si opakujme větu Václava Havla, že pravda a láska zvítězí na lží a nenávistí,“ prohlásil v krátkém projevu.

Sabotáž to nebyla

Bratislavské demonstraci se nevyhnuly technické potíže. Při projevu studentů vypadl na pódiu proud, takže zhasla světla a vyplo ozvučení. Lidé v davu pak spontánně rozsvítili mobilní telefony a zazpívali státní hymnu. Skandovalo se i „Nás neumlčí!“, což bylo v napjaté době narážkou na výroky vlády.

„Nebyla to sabotáž,“ ujišťovali pak organizátoři po vyřešení problému z pódia.

Celý protest se obešel bez dalších komplikací. Blízký úřad vlády hlídalo podél plotu jen několik policistů. Lidé se ale drželi od budovy daleko a na „vládní“ stranu ulice nepřecházeli. Podle loni přijatého zákona, který reagoval na atentát na Roberta Fica, se musí protesty konat nejméně 50 metrů od vládních budov.

Další protest pořadatelé oznámili na 7. února a v tlaku na vládní koalici tak nepolevují.

„Jestli to něco změní, to je otázka… Moc od toho neočekávám, protože nálada ve společnosti je strašně vyhrocená, ale všeobecně se říká, že se Fico a spol. lidí reálně bojí. Při protestech po vraždě Jána Kuciaka a jeho snoubenky chvíli trvalo, než se něco změnilo,“ uzavírá učitelka ZUŠ Kristýna.

Doporučované