Článek
„Jsme si jisti tím, že ruská raketa, která v pátek narušila polský vzdušný prostor, naše území opustila,“ uvedl v úterý náměstek polského ministra obrany Paweł Zalewski z koaličního hnutí Polsko 2050.
Rychle letící objekt narušil v pátek ráno polský vzdušný prostor na východě země u hranic s Ukrajinou. Nad Polskem letěl po dobu tří minut a dostal se 40 kilometrů hluboko do vnitrozemí.
Prvotní zprávy o dopadu rakety na polské území se nakonec nepotvrdily.
„Že raketa opustila náš prostor, máme potvrzené polskými i spojeneckými radary. Ale jelikož občas technika zradí, a abychom měli stoprocentní jistotu, vyslali jsme 500 členů vojsk územní obrany pročesat dotyčné území. Žádné trosky se nenašly,“ řekl v pondělí náměstek Zalewski ve vysílání rádia Rmf24.
Podle Varšavy šlo o manévrující raketu, která z polského vzdušného prostoru přeletěla zpět nad Ukrajinu. Ve stejnou dobu Ukrajina zažívala silné ruské bombardování.
Zda šlo o manévrování, technickou závadu, nebo ruskou provokaci, zatím polská strana neví. Ministerstvo zahraničí si v reakci na incident předvolalo ruského chargé d’affaires ve Varšavě.
„Případ velmi pečlivě analyzujeme,“ řekl náměstek Zalewski. „Každé narušení polského vzdušného prostoru je vážnou zkouškou připravenosti naší reakce. Všechny postupy zafungovaly,“ dodal k věci politik.
Znovu startovaly stíhačky
Incident v Polsku obnovil debatu o bezpečnosti. Vládní politici hovoří o nutnosti posílení protivzdušné obrany. Polsko má v živé paměti tragédii z listopadu 2022, kdy na východopolskou vesnici Przewodów spadla zřejmě ukrajinská obranná raketa S-300 a zabila dva muže.
O měsíc později pak ruská raketa Ch-55, která je schopná nést i jadernou hlavici, doletěla 400 kilometrů do polského vnitrozemí a spadla do lesa nedaleko Bydhošti.
Nalezena byla náhodou až po pěti měsících v dubnu 2023. Aféra pak ovlivnila polskou předvolební kampaň. Tehdejší vláda čelila kritice za špatnou komunikaci i nedostatečnou reakci.
Podle vyjádření náčelníka generálního štábu Wiesława Kukuły tentokrát byla raketa celou dobu pod dohledem polských radarů a vystartovaly k ní polské i spojenecké letouny F-16, které ji měly v případě nutnosti sestřelit.
Letouny F-16 startovaly v Polsku i v úterý ráno, kdy ukrajinská města opět čelila rozsáhlému ruskému bombardování. Při něm ukrajinská protivzdušná obrana podle velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného sestřelila deset ruských střel Kinžal a 62 raket s plochou drahou letu.
„Aby byla zajištěna bezpečnost polského vzdušného prostoru, byly aktivovány dva páry stíhaček F-16 a spojenecký (létající) tanker. Kolem 5:45 odstartovala dvojice dislokovaná na základně v Łasku a kolem 6:15 dvě letadla ze základny v Krzesinách,“ uvedlo v úterý ráno polské operační velitelství.
Kolem desáté hodiny pak velitelství oznámilo, že se stroje vrátily na základny.