Článek
Trestní stíhání bývalého předsedy vlády zapůsobí v každé zemi jako zpráva těžkého kalibru. Robert Fico, kterého slovenská policie tento týden obvinila ze zločinného spolčení, je navíc jednou z nejvýraznějších postav novodobé slovenské politiky. Premiérem byl skoro deset let a jeho Směr-sociální demokracie nyní znovu soutěží o pozici nejsilnější strany.
Fico se podle očekávání brání slovy, že jde o obvinění na politickou objednávku. Z usnesení o zahájení trestního stíhání, jehož text mají Seznam Zprávy k dispozici, však vyplývá, že proti bývalému premiérovi vypovídalo více svědků, včetně účastníků schůzek.
Podle vyšetřovatelů stál Fico jako premiér v čele skupiny, která zajišťovala kompromitující materiály o možných daňových prohřešcích jeho politických konkurentů – hlavně šéfa (nyní vládního) politického hnutí Obyčejní lidé Igora Matoviče a bývalého prezidenta Andreje Kisky.
Druhým hlavním obviněným je bývalý ministr vnitra a někdejší „dvojka“ Směru Robert Kaliňák.
Obvinění je založeno na výpovědích bývalých špiček slovenské policie a daňové správy. Tito vysocí úředníci se do funkcí většinou dostali během vládnutí Směru v minulé dekádě a ke svým politickým patronům byli tehdy loajální. Pod tíhou vyšetřování se nicméně rozmluvili o tom, jak pomáhali zajistit důvěrné informace z policejních a daňových spisů, které pak Fico použil k poškození soupeřů.
V neprospěch Fica vypovídali například bývalý šéf Kriminálního úřadu Finanční správy Ľudovít Makó, někdejší šéf Finanční správy František Imrecze nebo bývalý šéf finanční policie Bernard Slobodník. Policie na základě jejich výpovědí a dalších důkazů obvinila Fica a Kaliňáka ze zosnování zločinecké skupiny a ohrožení daňového tajemství.
Vyšetřovatelé díky jejich výpovědím získali například popis schůzky, která se měla odehrát v roce 2015 v Kaliňákově ministerské kanceláři. Na setkání se údajně řešily daňové záležitosti firmy RegionPress patřící manželce Igora Matoviče, jenž tehdy na Fica tvrdě útočil z opozice.
Kaliňák podle jedné z výpovědí na schůzce vyzval, aby se „daly dohromady ještě nějaké informace“. Shromážděné podklady následně Fico využil v kampani proti Matovičovi. Ten se v roce 2020 stal premiérem a nyní je ministrem financí.
Podobně Fico a spol. podle zachycených svědectví postupovali také proti Andreji Kiskovi, který v roce 2014 porazil Fica v přímých prezidentských volbách. Vztahy mezi těmito politiky se postupně zhoršovaly a vyhrotily se ve chvíli, kdy Kiska zhatil plán šéfa Směru stát se členem a předsedou Ústavního soudu.
Fico chtěl v odvetě proti prezidentovi vytáhnout informace o podezření z daňových deliktů v rodinné Kiskově firmě KTAG. Problém byl v tom, že si společnost účtovala náklady na Kiskovu předvolební prezidentskou kampaň a následně si uplatňovala odpočty na dani z přidané hodnoty.
Dva vedoucí funkcionáři daňové správy František Imrecze a Ľudovít Makó vypověděli, že se koncem roku 2017 na toto téma sešli s Ficem a Kaliňákem na úřadě vlády.
Kiska: Fico hrubo zneužíval svoju funkciu na likvidáciu politických súperov https://t.co/MYVYhkMfTB pic.twitter.com/ufDD8R6WA0
— Pravda.sk (@Pravdask) April 21, 2022
„Robert Fico a Imrecze pili víno a kouřili doutníky. František Imrecze položil na stůl spis, v němž se nacházela kompletní agenda úkonů Finanční správy vůči společnosti KTAG. Fico s nimi začal hned mluvit žoviálním způsobem, jako kdyby už to někdy probírali, o Kiskovi, jeho firmě, o tom, co mělo být v tom spisu, zda to má reálný základ, když podle něj jde o daňového podvodníka, a že takoví lidé se stávají prezidentem republiky,“ zapsali vyšetřovatelé z výpovědi Ľudovíta Makóa.
Také tuto kauzu Fico využil. Slovenští novináři na ni dostali tip z anonymního e-mailového účtu. Další vyšetřování nicméně nasvědčuje tomu, že Kiska skutečně pochybil. Prokurátor na něj tento měsíc kvůli podezření z daňových machinací ve firmě KTAG podal obžalobu.
Důležitou roli při shánění kompromitujících materiálů měli podle vyšetřovatelů další dva obvinění aktéři, bývalý slovenský policejní prezident Tibor Gašpar a podnikatel s úzkými vazbami na stranu Směr Norbert Bödör. Oba jsou už zhruba rok a půl stíháni v rámci akce „Očistec“, která tvoří jakousi nadstavbu k případu Fica a Kaliňáka.
Gašpar musel z funkce šéfa policie odejít v roce 2018 po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně, následně působil několik měsíců jako poradce tehdejšího českého ministra vnitra Jana Hamáčka. Podle vyšetřovatelů řídil spolu s Bödörem úplatkářskou síť policejních funkcionářů. Součástí jejího fungování bylo i shánění kompromitujících materiálů pro Fica.
Slovenská policie k usnesení doložila také výpisy mobilních zpráv mezi Bödörem a Marianem Kočnerem, který byl podezřelý z objednání vraždy novináře Kuciaka, ve vězení však nakonec skončil kvůli falšování směnek. Komunikace podle vyšetřovatelů dokládá, že měl Bödör úzký vztah s Ficem i Kaliňákem a pracoval na poškození Kisky.
Ak by bol na Slovensku trest smrti, tak nás títo blázni za politickú prácu povešajú, ako v 30. rokoch v nacistickom Nemecku!Ak by bol na Slovensku trest smrti, tak nás títo blázni za politickú prácu povešajú, ako v 30. rokoch v nacistickom Nemecku!
Posted by Robert Fico on Wednesday, April 20, 2022
Ze svědeckých výpovědí také vyplynulo, že si vysocí funkcionáři „přivydělávali“ ke svému běžnému platu tím, že uzavírali zvláštní dohody o vyplácení odměn s podnikateli, historicky napojenými na Směr.
Fico, který v posledních letech vystupňoval svůj populismus a po odchodu umírněných členů ze strany znovu vytáhl Směr na přední místa volebních průzkumů, obvinění z porušení zákona odmítá.
„Naše opoziční politika a upozorňování na přešlapy vlády jsou pro její představitele dlouhodobě trnem v oku. Dnešní absurdní zdůvodnění obvinění je jen potvrzením jejich absolutního zoufalství,“ uvedl Fico ve středu.
Vyšetřovatel případu chce, aby byl šéf Směru stíhán ve vazbě. Fico je však poslancem, takže o jeho vydání do vazby by musel rozhodnout parlament. Žádost o vydání podává generální prokurátor.