Hlavní obsah

Ficova koalice pětkařů by si měla zjistit, co je převrat, říká politolog

Foto: Jozef Jakubčo/SME, Profimedia.cz

Slovenský premiér Robert Fico během čtvrteční tiskové konference po jednání bezpečnostní rady státu. Za ním šéf slovenské tajné služby SIS Pavol Gašpar.

Ficova slova o chystaném převratu nemají reálné opodstatnění, domnívá se analytik Grigorij Mesežnikov. „Tomu, co vyrábí slovenská civilní tajná služba nyní na objednávku vlády, se nedá věřit ani za mák,“ říká pro Seznam Zprávy.

Článek

Politická atmosféra na Slovensku v posledních dnech ještě více houstne. Premiér Robert Fico obvinil opozici a nevládní organizace z toho, že chtějí svrhnout vládu. „Bezpečnostní rada poskytla zúčastněným informace, z nichž se mnohým zatočila hlava,“ vzkázal po čtvrtečním zasedání bezpečnostní rady. Konkrétní důkazy ani detaily z údajného plánu nepředložil.

„Mluví o převratu a podle mě pomýšlí na vlastní převrat a uzurpaci,“ komentuje vývoj v rozhovoru pro Seznam Zprávy slovenský politický analytik Grigorij Mesežnikov.

Podle něj se snaží slovenský premiér výroky z posledních dní odvrátit pozornost od vlastních neúspěchů. „Robert Fico jednoduše ztrácí poslední zbytky adekvátnosti. Klesá mu podpora, jeho vládní koalice je téměř v rozkladu, vláda působí chaoticky, problémy narůstají a lidé jsou nespokojeni,“ vysvětluje.

Situace na Slovensku vypadá minimálně při pohledu zvenčí trochu divoce. Jak se tam teď cítíte?

Cítím se naprosto bezpečně. Pociťuju samozřejmě zhnusení z toho, co naše vládnoucí elita dělá.

Na Slovensku samozřejmě nedochází k žádným pokusům o podkopání ústavního systému, nic jako státní převrat nehrozí. Jsem politolog a vím, co je to státní převrat. Tahle vládní koalice pětkařů a čtyřkařů si ani rámcově nedokázala nastudovat, co znamená, když se někdo snaží svrhnout vládu nelegitimním způsobem, podkopat ústavní systém nebo provést státní převrat. Nic takového se na Slovensku neděje.

Proč o tom tedy premiér mluví?

Robert Fico jednoduše ztrácí poslední zbytky adekvátnosti, klesá mu podpora, jeho vládní koalice je téměř v rozkladu, vláda působí chaoticky, problémy narůstají a lidé jsou nespokojeni.

Na konci roku 2024 se na Slovensku obnovila série masových demonstrací poté, co Fico odcestoval do Moskvy, přiznal, že se setkal s Putinem, a začal připouštět možnost, že Slovensko opustí Evropskou unii. Lidi to samozřejmě mobilizovalo. První z další série demonstrací se koná dnes v Košicích a zítra na dalších 20 místech Slovenska.

Robert Fico nenachází jiné východisko než strašit lidi, odrazovat je od účasti na demonstracích, zastrašovat skrze média opozici i občanskou společnost. Všechny ty nesmyslné zprávy SIS (slovenská civilní tajná služba, pozn. red.), úvahy o tom, že tady na Slovensku operuje nějaká skupina, jsou absolutní bludy. Co tedy dělají orgány činné v trestním řízení? Kdyby věděly, že tady operuje skupina, která chce svrhnout vládu, čekal bych, že aspoň jednoho z jejích členů chytí.

Jsou podle vás tedy Ficovy výroky z posledních dní součástí snahy nějakým způsobem odvést pozornost od vlastních problémů?

Ano, myslím, že to je hlavní důvod. Fico se bojí, že přijde o moc, že přijde o vymoženosti, které mu v průběhu roku a půl moc, kterou má, poskytovala.

Grigorij Mesežnikov

Grigorij Mesežnikov je slovenský politický analytik. Pravidelně komentuje slovenskou politickou scénu pro slovenská i zahraniční média. Je spoluzakladatelem nezávislé organizace Inštitút pre verejné otázky (IVO), která sdružuje odborníky z různých oblastí. Od roku 1999 stojí v jejím čele.

Foto: Profimedia.cz

Grigorij Mesežnikov.

Přitom mluví o předčasných volbách. Je v tom dost nekonzistentní. Jeden den řekne něco, druhý úplně něco jiného. Jestli se připravuje na předčasné volby, tak jaký státní převrat? Kdo by dělal státní převrat v předvečer voleb, které by mohly změnit situaci? To jsou absolutní nesmysly.

Jak moc se dá v současné situaci důvěřovat zprávám tajné služby SIS, na kterou Fico odkazuje? Připomeňme, že ji vede Pavol Gašpar, tedy syn trestně stíhaného poslance Směru Tibora Gašpara.

Nedá. Tato služba samozřejmě ze zákona plní určité povinnosti, každý rok vydává zprávy a já jsem jejich vděčný konzument.

Ve zprávě za rok 2023, která byla vydána už pod vedením nové vlády, i když ze začátku toho roku úřad vedla ještě ta předchozí, byly kvalitní části. Týkaly se například aktivit ruských zpravodajských služeb tady na Slovensku.

Tomu, co vyrábí (SIS) nyní na objednávku vlády, se nedá věřit ani za mák. Jsem velmi zvědavý, jak o tom pojednají v běžné zprávě, kterou schvaluje nebo bere na vědomí parlament. Jsem zvědavý, jestli v té zprávě za rok 2025 napíší, že tu působí nějaká skupina, která chce změnit status quo. Zatím je to takový folklor, záleží, co bude v těch oficiálních dokumentech.

Fico slíbil přijmout preventivní opatření kvůli údajným snahám sesadit kabinet. Co si pod tím představit?

Sám bych se rád zeptal, jaká preventivní opatření mají na mysli. Na zasedání bezpečnostní rady - kde mimochodem (prezident Peter) Pellegrini podpořil celý jejich narativ - řekli, že uvažovali o zákazu demonstrací. To je neuvěřitelná věc. Není možné je zakázat.

V souladu se zákony zde máme naprosto stejnou úpravu jako Česká republika. Platí zde ohlašovací povinnost a příslušný orgán může akci rozpustit jen v případě, kdy by k něčemu došlo. To ale není preventivní opatření. Když k něčemu dojde, musí už zasáhnout policie, případně další složky.

Na bezpečnostní radě se diskutovalo o protiústavním postupu, o nezákonném postupu, o možnosti porušení zákona. Asi to mají na mysli, když mluví o preventivních opatřeních. Nevím, co dalšího to může být. To budou vodními děly rozhánět dav jako 25. března 1988 při svíčkové demonstraci?

Zítra se na náměstí Svobody sejde asi 20 tisíc lidí. Možná ještě víc. To se tam postaví policie a nebude je pouštět dál? Je to řádná protestní akce, proto nevím, jaká preventivní opatření mají na mysli. Preventivní opatření proti shromažďovacímu právu neexistují, kromě tedy vyhlášení výjimečného, nouzového nebo válečného stavu. Taková opatření jsou ale v tuto chvíli směšná.

Oni jednoduše chtějí, aby nebyly žádné demonstrace. To se jim ale nepodaří.

Zmínil jste roli prezidenta Pellegriniho v celé situaci. Dodává to, že se hlava státu postavila na Ficovu stranu a přijala za svá jeho tvrzení, těm výrokům relevanci?

Narativ je takový, že je zde nějaká skupina, která údajně ohrožuje ústavní zřízení, a oni chtějí zajistit bezpečnost pro své občany. Tvrdí, že sice mohou jít na demonstrace, ale musí být pokojné.

Vím, jaká atmosféra na těchto demonstracích panuje. Je sice kritická, ale velmi mírumilovná, nedochází k žádným incidentům, a pokud by k tomu došlo, tak by to bylo právě ze strany bojovníků proti převratu. Kdyby se něco také stalo, tak to bude na 100 %, 120 % výsledkem jejich jednání.

Peter Pellegrini přijal tento konspirační narativ. Snaží se vyvolat dojem, že chce zabránit problémům, že chce, aby bylo všechno bezpečné. A ano, přidal se na jejich stranu, protože je jejich součástí. Je stále spojený se Směrem, není nezávislou politickou osobností.

Možná je to příliš spekulativní otázka, ale existuje podle vás nějaká souvislost mezi nedávnou návštěvou představitelů Ficovy strany Směr v Moskvě a tím, jakou nyní používají rétoriku?

Robert Fico má mentálně blíže k Putinovi než ke slovenským demokratům. Nevím, jestli přímo dostal nějaké instrukce, ale jde o určitý typ jeho nastavení. Když někdo protestuje, chce si uzurpovat moc. A tak argumentuje Majdanem, vyjadřuje se proti demonstracím.

Myslím ale, že nejvíc ho štve, že on sám nemůže provést převrat. Mluví o převratu a podle mě pomýšlí na vlastní převrat a uzurpaci. Jsme ale v Evropské unii, a tak to nemůže udělat. To ho štve.

Dávno by tu zavedl komunismus nebo nějaký nedemokratický režim. Mentálně je stále v normalizačním Československu. Nic takového tedy není možné. Pošle vodní dělo na pokojné demonstraci v Bratislavě a může zapomenout na eurofondy.

Co je Majdan?

Euromajdan nebo Majdan byla série protestů na Ukrajině na přelomu let 2013 a 2014. Ukrajinci tehdy vyšli do ulic na protest proti rozhodnutí tehdejšího prezidenta Viktora Janukovyče nepodepsat asociační dohodu s Evropskou unií a raději se ekonomicky sbližovat s Ruskem.

Proti původně poklidným protestům vláda zakročila násilím, zemřely desítky lidí. Protestující nakonec v ulicích stavěli barikády a obsazovali vládní budovy v Kyjevě i v dalších ukrajinských městech.

V únoru 2014 nakonec Janukovyč a další politici uprchli z Ukrajiny. V reakci na protesty Rusko protiprávně anektovalo Krym a s jeho podporou začala válka na východní Ukrajině, v Doněcké a Luhanské oblasti.

Jaký další vývoj očekáváte? Může dojít v souvislosti s protesty, které jsou plánovány na dnešek a na zítřek, k dalšímu vyhrocení situace?

Nechci kreslit černé scénáře, doufám, že vše bude probíhat v rámci zákona. Vím, že například v Bratislavě se policie k demonstrantům chová velmi slušně a lidé dodržují všechny pokyny. Nic se ale nedá vyloučit, když vidíte v přímém přenosu, jak současná mocenská špička na Slovensku ztrácí svou adekvátnost.

Zřejmě jste zaregistrovali otevřený dopis slovenských psychiatrů a psychologů, který už podepsalo asi 700 odborníků z oblasti duševního zdraví. To také něco naznačuje.

U takto neadekvátních lidí může dojít k nějakému zkratu a mohou vydat pokyn nebo příkaz, který bude mimo právní rámec. Pak je otázkou, jestli takový pokyn bude skutečně splněný. To si nedovedu představit.

Vedení silových složek mají sice vyčistěné, ale nejsem si jistý, jestli by tito lidé byli skutečně ochotní takové pokyny realizovat. Tak daleko moje představivost nesahá.

Tato vláda měla vždy sama se sebou nějaké problémy, ale o státním převratu se tu mluví poprvé od roku 1989. Byly tu útoky, spíš verbálního rázu, mečiarovská média produkovala konspirace, ale nikdy to nebylo na úrovni vlády.

Teď k tomu dochází ze strany předsedy vlády jedné z nejstabilnějších zemí Evropské unie. V Bruselu se musí divit, jak je vůbec možné, že členská země, která patří k těm nejintegrovanějším v EU, má zavedené euro, mluví o státním převratu a skupině, která pracuje na svržení demokratického systému. To je absolutní blud.

Doporučované