Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Jeden klečí na chodníku a sklání hlavu k zemi, druhý se potácí v předklonu, nohy má pokrčené a houpe se do strany. Záběry dvou mladých mužů z ulice v Poznani nedávno obletěly polský internet.
Uživatelé sociálních sítí a následně i média případ spojili s drogou fentanyl, vysoce návykovým syntetickým opioidem. Začalo se psát o „drogových zombie“.
Fentanyl se ve zdravotnictví používá jako analgetikum pro léčbu bolesti způsobené například onkologickým onemocněním. Je asi stokrát silnější než morfin.
S Poznaní souvisí i vůbec první potvrzená smrt kvůli předávkování novou drogou známou především ze Spojených států, kde se zásadně podílí na tamní opioidové krizi.
Tělo devatenáctileté ženy se vloni v listopadu našlo v jednom z poznaňských bytů společně s fentanylovými náplastmi. Látku jako příčinu smrti minulý týden potvrdil toxikologický rozbor.
Podezření na fentanyl panuje i kolem smrti tří lidí v městečku Żuromin v Mazovském vojvodství. Kvůli nelegálnímu obchodu s fentanylovými náplastmi tam v květnu policisté zadrželi dva muže.
imo za dużo fenta pic.twitter.com/Y0r34HC7a6
— poznan_moment (@poznan_moment) June 12, 2024
Na vině receptomaty?
Od začátku roku pak státní hygiena registruje téměř pět desítek případů otravy fentanylem. Nárůst se vysvětluje rozšířením elektronických receptů a také receptomaty, tedy online možností získat recept na konkrétní lék.
Žádost pacienta potvrzuje na základě vyplněného online formuláře lékař, který pak recept vystaví. Jde o takzvanou telekonzultaci. Služba je zpoplatněná a zrodila se během koronavirové pandemie jako reakce na přetížení zdravotnického systému i lockdowny.
Teď ministerstvo zdravotnictví v reakci na téma fentanylových otrav zavedlo monitoring předepsaných receptů na opioidní analgetika.
„Tohle je moment, kdy musíme udělat všechno, aby se opioidy nestaly takovým problémem jako například v USA,“ komentovala věc ve středu v Polském rozhlase ministryně zdravotnictví Izabela Leszczyna.
Fentanyl v USA
Fentanyl tlumí centrální nervový systém a způsobuje totální kolaps organismu. I nepatrné množství má obrovský vliv na organismus člověka - lehce vede k předávkování a smrti. V kombinaci s jinými drogami, jako je kokain nebo heroin, se riziko velmi zvyšuje.
Ve Spojených státech se o jeho užívání mluví jako o epidemii závislosti a úmrtí, zejména mezi lidmi bez domova. Ročně v jeho důsledku zemře až 70 tisíc lidí. Mnoho chemikálií používaných k výrobě fentanylu pochází z Číny a směřuje k mexickým kartelům, které silné narkotikum produkují a pašují do USA.
Na předávkování fentanylem zemřelo v USA několik známých osobností. Patří mezi ně například multiinstrumentalista Prince, rockový hudebník Tom Petty nebo rapeři Mac Miller, Coolio a Lil Peep.
Její úřad zavedl kontrolu vydání receptů a monitoring na denní bázi. Vznikl také pracovní tým za účasti policie, ministerstva zdravotnictví a finanční správy. Analytici pak sledují odchylky v předepisování léčiv.
„Pokud nějaký lékař předepisoval kardiologické léky a najednou předepisuje opioidy, je to podezřelé,“ uvedla ministryně.
Kvůli fentanylu a obavám z vývoje během letních prázdnin zasedal v úterý v mazovském regionu krizový štáb a proběhlo školení učitelů.