Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Volební výsledky Alternativy pro Německo (AfD) a volební výsledky pravicově populistických stran jsou deprimující. A na to si v Německu nikdy nezvykneme,“ prohlásil ve středu v německém Spolkovém sněmu kancléř Olaf Scholz.
„Uděláme všechno pro to, aby tahle politická formace v Německu opět ztratila na významu,“ komentoval sociálnědemokratický politik z SPD výsledky radikální AfD. Ta nedávno vyhrála zemské volby v Durynsku. V Sasku skončila strana druhá těsně za křesťanskodemokratickou CDU.
Spolupředsedkyně AfD Alice Weidelová v Bundestagu v reakci na Scholzova slova označila „jeho“ SPD za stranu, kterou zemské volby „degradovaly na okrajovou stranu“. Lidé podle ní pochopili, že politika SPD znamená mimo jiné „ničení blahobytu, deindustrializaci a masovou migraci“.
Samotné AfD se zatím v koaličních vyjednáváních nedaří, protože ostatní strany v Sasku a v Durynsku pokračují v jejím „politickém obchvatu“, nechtějí s ní spolupracovat.
V Durynsku levicová Aliance Sahry Wagenknechtové (BSW) schůzku s AfD odmítla a křesťanskodemokratická CDU na nabídku jednání dosud vůbec nereagovala.
Proč Němci volí AfD
Předčasné volby v Německu se navzdory debaklu stran vládní koalice nečekají. Výsledek AfD je ale jasným indikátorem nálady lidí, upozorňuje v rozhovoru pro Seznam Zprávy durynský výzkumník Axel Salheiser.
CDU plánuje v nově zvolenském durynském zemském sněmu vládní koalici bez účasti AfD a jejího krajně pravicového lídra Björna Höckeho. Pro většinovou koalici je ale v praxi potřeba spojení všech dalších čtyř stran, které se probojovaly do zemského sněmu.
Křesťanští demokraté mají však z minulosti kromě usnesení o neslučitelnosti spolupráce s AfD i neslučitelnost s levicově nacionalistickou BSW. Vyjednávání o koalicích tak budou komplikovaná.
Uvnitř durynské CDU se navíc ozývají hlasy vyzývající k přehodnocení stopky pro AfD. Například bývalý zemský poslanec za CDU Michael Heym argumentuje tím, že pokud se AfD účastnila voleb a získala podporu, těžko může být v rozporu s ústavou a CDU by s ní měla jednat.
Saský lídr udělal první krok
Dál už je vyjednávání o koalici v Sasku. Tamní premiér a lídr CDU Michael Kretschmer totiž splnil první podmínku, kterou po něm chtěl jeho nový potenciální partner.
V Berlíně se Kretschmer v pondělí odpoledne sešel se Sahrou Wagenknechtovou, předsedkyní strany BSW. Právě s BSW chce Kretschmer, který v Sasku velmi těsně obhájil volební vítězství nad AfD, uzavřít novou koalici.
BSW, která je na německé politické scéně teprve od ledna, kdy se odštěpila od Levice, v zářijových zemských volbách zazářila. Na spolkové úrovni požaduje zastavení německé pomoci Ukrajině a zákaz rozmístění amerických raket v Německu.
Těmito kroky zahraničněpolitická expertka BSW, poslankyně Bundestagu Sevim Dağdelenová, podmiňuje i účast strany v durynské a saské koalici.
„Chceme, aby bylo v koaliční dohodě stanoveno, že zemská vláda je proti dalším dodávkám zbraní na Ukrajinu, ve prospěch většího diplomatického úsilí spolkové vlády a proti americkým raketovým plánům,“ citoval ji list Berliner Zeitung.
Na mysli má Dağdelenová mimo jiné oznámení USA a spolkové vlády o umístění řízených střel Tomahawk, raket SM-6 a nových hypersonických zbraní v Německu v roce 2026.