Článek
Slovensko podle premiéra Roberta Fica čelí masivnímu kybernetickému útoku, jehož terčem je tentokrát Všeobecná zdravotní pojišťovna. Na tiskové konferenci z útoku obvinil Ukrajinu a prohlásil, že jde o „učebnicový příklad, jak se likvidují neposlušné vlády“.
„Vím, že tomu nechcete věřit, protože jste na opačné straně politické barikády,“ obrátil se přitom na přítomné novináře. Důkazy o roli Ukrajiny nezveřejnil.
Útok podle něj začal kolem poledne a odborníci z VZP se mu zatím brání úspěšně. To později potvrdila v prohlášení i pojišťovna.
„Kdo má zájem likvidovat slovenskou zdravotní péči, komplikovat pacientům přístup ke zdravotní péči a nechat kolovat jejich osobní údaje?“ ptal se premiér s tím, že zatím se útočníkům tyto informace nepodařilo získat.
Podle informací slovenského Denníku N nejde o masivní kyberútok, ale případ tzv. phishingu.
Co je phishing, smishing a vishing?
Phishing je typ kybernetického útoku pomocí technik sociálního inženýrství, kdy se útočník snaží získat důvěrná data oběti nebo spustit na zařízení oběti škodlivý kód. Nejčastěji probíhá phishingový útok pomocí podvodného e-mailu s žádostí o informace k naší platební kartě nebo o přihlašovací údaje do našeho internetového bankovnictví. Výjimkou ale není ani výzva v chatovacích aplikacích či nabídky a inzeráty umístěné na sociálních sítích.
Smishing je mixem slov SMS a phishing a jde o formu útoku, která je prováděna prostřednictvím textových zpráv. Podvodníci se z obětí snaží vylákat citlivé údaje k účtům (přihlašovací ID, heslo, mobilní klíč apod.) nebo kartám (celé číslo karty, datum platnosti, kód CVC, kód 3D Secure ad.).
Vishing (voice phishing, podvodné volání) je typ útoku, který používá hlasový hovor a techniky sociálního inženýrství. Útočníci se prostřednictvím telefonního hovoru snaží z oběti vylákat osobní nebo platební údaje, nebo ji rovnou přimět k převodu peněz.
Ministr zdravotnictví Kamil Šaško ujistil, že poskytování veškerých služeb, které zajišťuje VZP, není ohrožené. „Situaci nadále sledujeme, ale mohu potvrdit, že jde o mohutný útok,“ dodal bez dalších podrobností. Pokud by útočnici uspěli, mohlo by to podle něj ohrozit například fungování elektronických receptů.
Politici z tiskové konference odešli, aniž by poskytli odpovědi na otázky novinářů nebo upřesnili, o jaký útok se přesně jedná.
Terčem byl i katastr
Na začátku letošního ledna ochromil kybernetický útok elektronický systém katastru nemovitostí na Slovensku. Podle ministerstva vnitra zasáhl informační systém Úřadu geodezie, kartografie a katastru (ÚGKK) rozsáhlý kybernetický útok ze zahraničí. O několik dní později slovenští ministři naznačili, že útok mohl být veden z Ukrajiny.
Ve čtvrtek pak Fico po jednání bezpečnostní rady státu oznámil, že se chystal útok proti ústavnímu zřízení Slovenské republiky, za kterým podle něj stojí opozice a nevládní sektor.
Bez předložení důkazů rovněž řekl, že na Slovensku působí i zahraniční skupina expertů, která se podílela na událostech v Gruzii či na „Majdanu“ na Ukrajině. Neprozradil, o koho má jít, podotkl pouze, že je skupina „přísně monitorována“.
Výpad proti opozici
I na tiskové konferenci k aktuálnímu kybernetickému útoku se Fico vrátil k opozici a protivládním demonstracím. „Na základě lží se vyvolává potřeba shromažďovat se a vyjadřovat jiný názor,“ řekl.
„Očekává se střet s bezpečnostními složkami, očekává se zásah policejních složek a na základě toho vytvoření atmosféry, že Slovensko není demokratická země, protože se věci řeší silou,“ předpovídal Fico další vývoj.
V pátek večer se konají předem nahlášené protivládní demonstrace v Bratislavě i v dalších městech. Organizátoři odmítají obvinění z toho, že by se chystal převrat. Podobná vyjádření zaznívají i od opozičních politiků.
„Robert Fico jednoduše ztrácí poslední zbytky adekvátnosti, klesá mu podpora, jeho vládní koalice je téměř v rozkladu, vláda působí chaoticky, problémy narůstají a lidé jsou nespokojeni,“ komentoval tento týden Ficovy kroky v rozhovoru pro Seznam Zprávy slovenský politický analytik Grigorij Mesežnikov.
Narážel na skupiny vládních poslanců, kteří v parlamentu nepostupují v souladu se zbytkem koalice, nebo na vládní konsolidační balíček, jenž na Slovensku zvýšil některé daně.