Článek
Slovenská prokuratura zrušila stíhání bývalého premiéra Roberta Fica, exministra vnitra Roberta Kaliňáka a dalších dvou osob v souvislosti s podezřením ze zneužívání policie a finanční správy proti politickým oponentům Ficovy strany Směr – sociální demokracie (Směr-SD) v době, kdy Fico a Kaliňák byli u moci.
Vyplývá to z úterního vyjádření generálního prokurátora Maroše Žilinky, který na tiskové konferenci také řekl, že stíháním byly porušeny zákony. Fico v reakci uvedl, že skupina vyšetřovatelů a prokurátorů měla za úkol zlikvidovat opozici.
Podle policie poškozenými v kauze byli hlavně bývalý prezident Andrej Kiska a někdejší opoziční politik, nyní ministr financí a šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) Igor Matovič.
Fico ještě jako premiér označoval Kisku i Matoviče za daňové podvodníky a na veřejnost unikly také neveřejné informace o Kiskově firmě. Směr-SD skončil v opozici po porážce v parlamentních volbách, které se konaly únoru 2020.
„Konstrukce skutků byla tak neurčitá, že obviněným neumožňovala využít práva na obhajobu. Nevěděli, vůči čemu se mají bránit,“ řekl na tiskové konferenci Žilinkův náměstek Jozef Kandera.
Fico na seznamu
Ukrajinské Centrum pro boj proti dezinformacím spadající pod tamní radu národní bezpečnosti nedávno zveřejnilo seznam desítek politiků, vědců a novinářů „propagujících narativy v souladu s ruskou propagandou“. Na seznamu je například slovenský expremiér Robert Fico.
Prokuratura zrušila v kauze nejen obvinění Fica, Kaliňáka, dále někdejšího policejního prezidenta Tibora Gašpara a jednoho podnikatele, ale i samotné vyšetřování v části ohledně podezření ze založení a podpory zločinecké skupiny.
„Chtěli nás všechny pozavírat. Chovali se ke mně jako k psovi. Nerespektovali naše práva,“ řekl Fico v reakci na zrušení stíhání.
Policie letos v dubnu obvinila Fica z trestných činů založení a podpory zločinecké skupiny, zneužití pravomocí a z ohrožení daňového tajemství. Někdejší místopředseda Směru-SD Kaliňák, který po obvinění strávil několika týdnu ve vazbě, čelil stíhání pro podezření ze založení a podpory zločinecké skupiny a z ohrožení daňového tajemství.
Prokuratura zrušila zmíněná obvinění při využití mimořádného opravného prostředku. Tuto svou pravomoc generální prokuratura použila už dříve v některých jiných sledovaných kauzách, což vyvolalo i kritické reakce části politiků. Návrhy na úpravu této pravomoci prokuratury změnou příslušného zákona sněmovna neschválila.