Článek
Jde o dvaatřicetiletého Íránce. Jak daleko s plány útoku byl, podle serveru RND není jasné. Bezpečnostní složky měly informace od „spřátelené tajné služby“.
Policie prohledala jeho byt ve městě Castrop-Rauxel. Společně s Íráncem zadržela policie i dalšího muže. Podle rozhlasu WDR jde o bratry.
„Obviněný je podezřelý, že připravoval závažný násilný čin proti bezpečnosti státu. Prohlídky slouží k nalezení příslušných jedovatých látek a dalšího důkazního materiálu,“ uvedli vyšetřovatelé.
Podle nich si muž pro plánovaný útok obstaral kyanid a ricin. Na místě zásahu pracovali v ochranných oblecích hasiči i záchranáři a asistovali také odborníci z německého Institutu Roberta Kocha. Ti upozornili, že se ricin považuje za biologickou zbraň.
Německá média v průběhu neděle doplnila, že se při domovní prohlídce žádné jedy nenašly.
Vysoce toxický je i kyanid a pro člověka je smrtelné i jeho malé množství.
Ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Herbert Reul po operaci uvedl, že existoval „vážné indicie“, které „přiměly policii k nočnímu zásahu“.
Už v roce 2018 zatkla policie v Kolíně nad Rýnem manželský pár, který chtěl z ricinu vyrobit biologickou zbraň.
Na stopu jim přišla díky informaci, že si muž na internetu objednal podezřelé chemikálie a velké množství semen rostliny, z níž se dá ricin získat. V roce 2020 byli oba odsouzeni k trestům odnětí svobody, Tunisan dostal deset let, jeho žena osm let vězení.