Článek
Očekávalo se, že k něčemu podobnému dojde už den po jejich propuštění z vězení před dvěma týdny. Nakonec se politici opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) Mariusz Kamiński a Maciej Wąsik pokusili dostat do polského parlamentu až ve středu ráno.
„Ostuda! Co to děláte?!“ nebo „Zastavte se, uklidněte se! Způsobili jste krizovou situaci!“ zní na videích z prostoru před vstupem do parlamentu. Šlo o scény, které nejsou typické ani pro jinak velmi bouřlivý polský parlament.
Tlačenice, chvílemi i ostrá potyčka a výkřiky trvaly před polským Sejmem zhruba hodinu.
— Konrad Mzyk (@KonradMzyk) February 7, 2024
Kamiński s Wąsikem se bez úspěchu snažili dostat do budovy Sejmu v obklopení svých stranických kolegů a také za účasti stranického předsedy Jarosława Kaczyńského. Parlamentní stráž jim v tom nakonec zabránila. Uzavřela kvůli tomu na chvíli i hlavní vstup do sněmovny.
Převrat a diktatura, říká Kaczyński o Tuskovi
Kaczyński pak hovořil o krocích současné vlády Donalda Tuska jako o „státním převratu“ a „opouštění demokratického systému směrem k nedemokratickému“. Polsko podle něj míří k diktatuře.
„Pan Wąsik a pan Kamiński na základě rozsudku okresního soudu ve Varšavě už nejsou poslanci a na této věci se nic nezmění. Bez ohledu na povyk nebo rvačky. Nebudou vpuštěni do jednací místnosti a nebudou se účastnit hlasování,“ prohlásil k incidentu předseda Sejmu Szymon Hołownia z vládní strany Polsko 2050.
— Konrad Mzyk (@KonradMzyk) February 7, 2024
Exministra vnitra Kamińského a jeho spolupracovníka Wąsika loni před Vánoci pravomocně poslal varšavský soud do vězení na dva roky kvůli zneužití pravomocí a falšování dokumentů. V roce 2007 se podle rozsudku jako šéfové protikorupční policie CBA cíleně podíleli na kompromitaci koaličního partnera s cílem oslabit jeho pozice.
Po parlamentních volbách v roce 2015, které vyhrála strana PiS, oba tehdy nepravomocně odsouzené politiky omilostnil prezident Andrzej Duda. Nejvyšší soud však později milosti zrušil s tím, že měl prezident využít institut abolice.
Do složitého právního sporu se promítají politické zásahy do právního státu za vlád PiS a existující právní dualismus, kdy se v Polsku některé instituce dokonce navzájem neuznávají.
Situace ještě akcelerovala po prosincové výměně u moci, kdy vládu PiS po osmi letech nahradila koalice vedená premiérem Donaldem Tuskem.
Kamiński s Wąsikem trvali i po prosincovém pravomocném rozsudku na tom, že platí Dudova milost z roku 2015, což ostatně dosud opakuje i sám prezident. Oběma politikům dokonce poskytl azyl v prezidentském paláci, kde je nakonec 9. ledna zatkla policie na základě soudního příkazu.
Polský politický thriller
Okolnostem velké polské politické aféry – lednového zatčení politiků PiS exministra vnitra Mariusze Kamińského a jeho náměstka Macieje Wąsika – a roli prezidenta Andrzeje Dudy i právnímu dualismu v Polsku jsme se věnovali podrobně v podcastu 5:59.
Krátce po nástupu dvojice do vězení uspořádala opoziční strana PiS ve Varšavě velký protest. Politici PiS trvají na tom, že Kamiński s Wąsikem jsou političtí vězni Tuskova režimu, že došlo k jejich mučení a že dnešní Polsko se mění po vzoru lukašenkovského Běloruska v diktaturu.
To, že Mariusz Kamiński podle PiS čelil mučení, ve středu v Sejmu zopakoval předseda poslaneckého klubu PiS Mariusz Błaszczak. Hovořil i o „režimu 13. prosince“. Jde o datum, kdy Tuskova vláda nastoupila k moci.
Oba politici nakonec vyšli z vězení po dvou týdnech na základě nového omilostnění prezidentem Dudou.
Podle polských zákonů poslanec pravomocně odsouzený za úmyslný trestný čin automaticky ztrácí mandát. Strana PiS ovšem trvá na tom, že jsou oba její politici dál poslanci, ačkoli předseda Sejmu Szymon Hołownia už konstatoval opak.
„Oba pánové jsou dál poslanci Sejmu Polské republiky,“ prohlásil ve středu v Sejmu Błaszczak. Maršálek Sejmu Hołownia v reakci zopakoval, že Wąsik s Kamińským přišli o mandáty s prosincovým rozsudkem.
Ve věci mandátů Wąsika a Kamińského kvůli právnímu dualismu a zmatku po reformách PiS nedávno protichůdně rozhodly dvě komory nejvyššího soudu.