Článek
Beethovenova ulice ve varšavské čtvrti Mokotów a v ní osamocený členěný dvanáctipatrový obydlený panelový dům z období minulého režimu obehnaný plotem s ostnatým drátem.
Letos na první výročí ruské invaze tam s megafony, reproduktory a za zvuku sirén a výbuchů aktivisté ruským diplomatům připomínali každodenní realitu ukrajinských měst. V obytném komplexu v Beethovenově ulici totiž bydlí pracovníci ruské ambasády ve Varšavě s rodinami, i když je jich tam teď o něco méně než před Putinovým vpádem na Ukrajinu.
„Ruští diplomaté, budíček! Přišli jsme vám říct, že jste teroristé. Že režim, kterému sloužíte, Putin i každý z vás je válečným zločincem,“ zaznělo z megafonu směrem k bytům Rusů.
Rusové je slyšeli ještě lépe, než si aktivisté mysleli. Mezinárodní investigativní projekt Espiomats serverů Vsquare, Frontstory a dalších zahraničních médií teď totiž odhalil, že vzhledem k těmto anténám na budově v Beethovenově ulici mohou Rusové zachytit rádiovou komunikaci a sledovat mobilní telefony.
„Na záběrech, které máme k dispozici, je jasně vidět vícero multifunkčních antén různých tvarů a velikostí, síť kabelů, a dokonce speciální kontejnery, které můžou sloužit k provádění odposlechů,“ píšou reportéři z projektu Espiomats.
Podle odborníků a zdrojů v evropských zpravodajských službách, které autoři oslovili, jde o SIGINT, tedy zařízení „signálového zpravodajství“. To zpracovává data a informace získané z elektromagnetického spektra vyzařovaného elektronickými zařízeními.
„Na první pohled to vypadá jako pokročilá radioelektronická průzkumná stanice,“ uvedl bývalý šéf polské vojenské kontrarozvědky SKW generál Piotr Pytel. „Podobná SIGINT zařízení široce používají Rusové po celém světě v oblastech zvýšené zpravodajské činnosti. Používají se především k zabezpečení vlastních zpravodajských operací,“ dodal.
Krymská „provokace“ naproti ambasádě
Rodina Ernesta Sulejmanova z Krymu uprchla už před devíti lety, když poloostrov obsadili Rusové. Útočiště nakonec našla ve Varšavě, kde teď otevřela krymskotatarský podnik přímo naproti budovám ruského velvyslanectví.
Zařízení SIGINT lze využít ke sledování telefonních hovorů a rozhovorů lidí, o které se ruské zpravodajské služby zajímají, například politiků, kteří obvykle nepoužívají šifrovanou komunikaci. Mohou ho používat také k rozpoznání činnosti místní kontrarozvědky. Nejde o novou praxi a podobné technologie mohou už delší dobu používat i další státy.
Z budovy ve varšavském Mokotówě teoreticky Rusové mohou odposlouchávat hovory na území celé polské metropole.
Bílý box či kontejner má být zevnitř obložený polystyrenem a na část střechy, kde se nachází, má mít ve Varšavě přístup jen vojenský přidělenec ruské ambasády a důstojník ruské zpravodajské služby GRU.
Polská kontrarozvědka o věci údajně ví.
Podobná zařízení se podle mezinárodní investigace nacházejí i na dalších ruských diplomatických budovách v Evropě.
Projekt Espiomats na základě analýzy satelitních snímků odhalil na 182 antén na 39 ruských budovách a také stejné kontejnery jako ty na střeše budovy ve Varšavě.
Antény na pražské střeše
„Kontejner na ambasádě v Madridu zabírá téměř celou střechu. Menší zařízení jsou umístěna ve Švédsku, Belgii, České republice, Německu, Bulharsku, Rumunsku, Řecku a Portugalsku,“ píší reportéři.
Na střeše jedné z budov velvyslanectví v Praze je ze satelitních snímků patrné množství satelitů a také dva přístřešky. Jeden z nich je na střeše delší dobu, druhý je patrný na snímcích od roku 2006 až do současnosti. Na snímku z roku 2008 vidět není.
České Ministerstvo zahraničních věcí dotaz Seznam Zpráv na ruskou ambasádu v Praze nechalo bez komentáře.
Jako „miniaturní verze kosmodromu“ vypadá podle satelitních snímků z letošního března i střecha ruské ambasády v Budapešti. I na ní je kromě mnoha antén i krycí bílý kontejner připomínající zahradní domek.
Ten podle bývalého příslušníka maďarské kontrarozvědky může ukrývat pokročilá zařízení pro sledování signálů GSM a zařízení pro rozpoznávání rádiových vln do vzdálenosti až 30 kilometrů, tedy včetně centra Budapešti a vládních budov.
V Bratislavě pak Investigativní centrum Jána Kuciaka na budově ruského velvyslanectví napočítalo čtyři parabolické antény, dipólovou anténu pro příjem a vysílání rádiových vln, svislé antény i několik tzv. diskónových antén.
Budova se nachází jen několik set metrů od parlamentu, prezidentského paláce a úřadu vlády.
Přístřešky v Bruselu
Ještě mnohem vyšší počet antén napočítal belgický deník De Tijd na ruském velvyslanectví v Bruselu. Belgická metropole, kde sídlí hlavní unijní instituce i centrála NATO, dlouhodobě platí za „hnízdo ruských špionů“.
Ve viditelných částech velkého zalesněného areálu ruské ambasády v Bruselu jich je nejméně 17, což je více než v Paříži, Berlíně a nizozemském Haagu dohromady.
Antén navíc v Bruselu přibývá. Na satelitních snímcích z roku 2004 je vidět pouze sedm parabolických antén. Od roku 2009 jsou na budovách také čtyři bílé přístřešky totožné s těmi ve Varšavě.