Článek
Informaci na sociálních sítích zveřejnil ředitel Orlenu Daniel Obajtek. Důvod neuvedl.
Obajtek zároveň ujistil, že je společnost PKN Orlen na takovou situaci připravena a je schopna zásobovat své rafinerie dodávkami ropy po moři.
Ropu teď Polsko dováží ze Severního moře, západní Afriky, Středomoří a také z Perského a Mexického zálivu.
Po začátku ruské invaze proti Ukrajině šéf Orlenu Obajtek společně s polským premiérem Mateuszem Morawieckim oznámili, že se Polsko do konce roku 2022 zbaví závislosti na ruské ropě.
Ještě letos ale PKN Orlen ruské dodávky využíval k zajištění asi desetiny své poptávky. Šlo o ropu z ropovodu Družba, které se i kvůli potřebám Slovenska, Maďarska a Česka zatím netýkají protiruské sankce. S ruskou společností Tatněfť má Orlen dohodu až do roku 2024.
Dovozu ropy z Ruska tankery se Orlen vzdal ještě před unijním embargem. Ještě v roce 2015 zpracovávaly rafinerie Orlenu téměř výlučně ruskou ropu.
Dovoz ruské ropy ropovodem Družba už na konci loňského roku zastavilo Německo. Ruské dodávky by mu měla částečně kompenzovat ropa z Kazachstánu.
Ropovod Družba vede z Ruska do Běloruska, kde se dělí do dvou větví. Severní vede do Polska a Německa, jižní pak přes Ukrajinu do Maďarska. Ještě na ukrajinském území se ale jižní větev dál štěpí a ropa samostatně teče na Slovensko a do České republiky. Dodávky ropy jižní větví byly vyňaty z unijních sankcí.
Do Česka přeprava ropy ropovodem Družba probíhá podle plánu standardním způsobem, řekla ČTK mluvčí společnosti MERO Barbora Putzová.
Aktualizace: doplnili jsme vyjádření společnosti MERO