Článek
Polská justiční reforma zavádějící systém kázeňských postihů soudců porušuje právo Evropské unie. K takovému závěru v pondělí dospěl Soudní dvůr EU, který vyhověl žalobě Evropské komise v několikaletém sporu s polskou konzervativní vládou o politické ovlivňování polských soudů.
Kárné kolegium polského nejvyššího soudu, které mělo pravomoc rozhodovat o odvolání soudců, nebylo podle nejvyššího orgánu unijní justice nestranné a nezávislé.
Polsko v rámci reformy kritizované domácí opozicí i unijními orgány v prosinci 2019 přijalo zákon měnící vnitrostátní pravidla organizace obecných soudů a polského nejvyššího soudu.
Podle komise předpis, který svěřil rozhodování o kárných prohřešcích soudců do rukou kárného kolegia, jehož nezávislost a nestrannost není zaručena, omezil nezávislost polských soudů.
Podle pondělního verdiktu může ovlivnit nezávislost polských soudců už pouhá vyhlídka, „že by takový orgán mohl rozhodovat o otázkách týkajících se jejich postavení a výkonu jejich funkce“.
Rozhovor s Adamem Bodnarem
Tématu sledování opozice, ale i stavu právního státu v současném Polsku jsme se nedávno věnovali v rozhovoru s bývalým polským ombudsmanem Adamem Bodnarem.
Unijní soud kromě toho dospěl k závěru, že s ohledem na „poměrnou šíři a nepřesnost ustanovení novelizačního zákona“ by mohl tento předpis vést k omezení záruky přístupu občanů k nezávislému a nestrannému soudu.
Soud EU již před dvěma lety vydal předběžné opatření, které nařizovalo Polsku až do vynesení verdiktu činnost kárné komory pozastavit. Polská vláda to odmítla, a soud proto předloni v říjnu vyměřil Varšavě pokutu milion eur denně.
Polsko později nahradilo disciplinární komoru jiným orgánem a domáhalo se zrušení pokuty. Soud EU ji v dubnu pouze snížil na polovinu. S verdiktem povinnost platit končí, avšak Varšava musí uhradit celou dlužnou částku.