Hlavní obsah

Orbán se obul do Poláků a dal azyl uprchlíkovi

Foto: AP Photo/Virginia Mayo, Profimedia.cz

Premiéři Donald Tusk a Viktor Orbán.

aktualizováno •

Maďarský premiér Viktor Orbán znovu demonstroval, jak hluboké jsou rozdíly mezi státy Visegrádské skupiny. Ostře kritizoval polskou vládu a obvinil ji z pronásledování opozice. Poslanci podezřelému z tunelování dali Maďaři azyl.

Článek

„V tuhle chvíli jsou maďarsko-polské vztahy na dně, protože liberální polská duhová koalice nedokáže odlišit stranickou politiku od politiky státu,“ prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán v bilančním rozhovoru pro portál Mandiner.

Provládní médium se Orbána ptalo i na to, zda Maďarsko „přijme polské politické uprchlíky“. Lídr konzervativní strany Fidesz totiž uvedl, že centristická koaliční vláda Donalda Tuska zneužívá nástroje právního státu v boji proti opozici, čili konzervativní straně Právo a spravedlnost (PiS).

Azyl pro poslance PiS

Řada politiků PiS teď v Polsku čelí vyšetřování nebo stíhání kvůli podezření z rozsáhlé korupce, tunelování nebo zneužívání pravomocí. Ke straně PiS má přitom Orbán dlouhodobě blízko, s Jarosławem Kaczyńskim se ale rozcházejí v postojích vůči Rusku a ruské agresi na Ukrajině. V rozhovoru označil polské konzervativce za vlastence.

„Nabízíme útočiště všem, kteří ve své domovské zemi čelí politické perzekuci,“ odpověděl Orbán na provokativní otázku. Od čtvrtečního večera je jasné, že měl Orbán na mysli poslance PiS a bývalého náměstka na ministerstvu spravedlnosti Marcina Romanowského.

Politik čelí stíhání kvůli podezření z tunelování ministerského fondu, účasti v organizované zločinecké skupině a dalších machinací. Po Romanowském teď pátrá polská policie, politik totiž před zatčením uprchl do zahraničí. Soud ve čtvrtek vydal na Romanowského evropský zatýkací rozkaz.

Rozhovor o Tuskově Polsku

„Česko by se mělo přidat k baltské skupině. Mohlo by to motivovat vaše elity, abyste nedopadli jako Slovensko,“ říká polský politolog Tomasz Słomka. Seznam Zprávy s ním rozebíraly pozici Polska rok po návratu Donalda Tuska.

Podle spekulací polských médií může Romanowski přebývat ve Španělsku, v Turecku nebo právě v Maďarsku. Podle nevládního maďarského serveru Telex mluvil Viktor Orbán nedávno na večeři pro uzavřenou společnost o tom, že by „polský občan mohl brzy získat politický azyl v Maďarsku“. Přesnější nebyl.

Maďarský azyl pro poslance PiS nakonec ve čtvrtek večer potvrdil jeho právní zástupce. „Maďarská vláda vyhověla žádosti poslance Marcina Romanowského a udělila mu mezinárodní ochranu,“ oznámil na síti X poslancův obhájce Bartosz Lewandowski.

„Můj klient se rozhodl požádat o mezinárodní ochranu, aby upozornil mezinárodní společenství na situaci v Polsku a na politické represe, které postihují opoziční strany v naší zemi,“ dodal. Udělení azylu Romanowskému potvrdil v rozhovoru pro server Mandiner vedoucí Orbánovy kanceláře Gergely Gulyás.

Tusk: Orbán bude ve složité situaci

K možnosti maďarského azylu pro Romanowského se už předem vyjádřil polský premiér Donald Tusk. „Maďarský premiér je při interpretaci událostí v Polsku ovlivněn vyprávěním Jarosława Kaczyńského,“ řekl.

„Pokud by v Budapešti došlo k nějakým podivným rozhodnutím, která by nebyla v souladu s evropským právem, jako je politický azyl a nerespektování evropského zatýkacího rozkazu, nebyl bych v obtížné situaci já, ale Viktor Orbán. To jsem mu řekl,“ zdůraznil Tusk.

Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski označil krok Orbánovy vlády za nepřátelský a na pátek avizoval polskou reakci. „Rozhodnutí Orbánovy vlády udělit politický azyl M. Romanowskému, podezřelému z trestného činu, na kterého byl vydán evropský zatykač, považujeme za akt nepřátelský vůči Polsku a zásadám Evropské unie,“ napsal na síti X šéf diplomacie.

Ministr vnitra Tomasz Siemoniak v reakci na azylovou kauzu označil maďarskou vládu za spojence ruského diktátora Vladimira Putina:„Spolupracuje s Putinem, který má zájem na destabilizaci situace v Polsku. A sám podezřelý se odpovědnosti nevyhne. To je jisté!“

V Maďarsku už podle investigativců z projektu VSquare v létě pobýval bývalý ředitel polského polostátního petrochemického gigantu Orlen Daniel Obajtek. Kolem politika PiS se vznáší řada podezření z hospodářské kriminality spjaté s jeho působením v Orlenu. V červnu se na kandidátce PiS dostal do Evropského parlamentu a získal imunitu. Obajtek všechna nařčení odmítá.

Orbán tepe do Poláků opakovaně

Bobtnající napětí mezi MaďarskemPolskem už letos v červenci vyústilo v otevřenou přestřelku plnou ostrých výroků.

„Poláci dělají tu nejprohnanější a nejšpinavější politiku v Evropě (…), poučují nás o morálce, zatímco bez ostychu obchodují s Ruskem přes prostředníky, nakupují ropu, na které jede jejich ekonomika. Takové pokrytectví ze strany státu jsem v Evropě za posledních deset let neviděl,“ prohlásil Orbán.

Náměstek polského ministerstva zahraničí Władysław Teofil Bartoszewski v reakci označil Orbánovu politiku za protiunijní, protiukrajinskou a protipolskou.

„S Ruskem neobchodujeme, na rozdíl od premiéra Orbána, který se ocitl na okraji mezinárodní společnosti – jak v Evropské unii, tak v NATO,“ komentoval projev předsedy maďarské vlády.

Náměstek také uvedl, že nechápe, proč Maďarsko zůstává v organizacích, které tak nesnáší a které se zemí podle jejích lídrů špatně zacházejí.

„Proč si Orbán nevytvoří unii s Putinem a s dalšími autoritářskými státy tohoto typu? Pokud nechcete být členem nějakého spolku, můžete kdykoli odejít. Tohle je s jistotou protiunijní, protiukrajinská a protipolská politika,“ dodal Bartoszewski na adresu Orbánova projevu.

V říjnu Orbán prohlásil, že se Tuskova vláda dostala k moci díky tomu, co nazval spiknutím Evropské unie.

Teorie o „bruselizaci“ Maďarska

Kromě Tuskovy vlády, která teď po Orbánovi převezme předsednictví v Radě Evropské unie, řešil maďarský premiér v aktuálním rozhovoru pro Mandiner i radost z volebního vítězství Donalda Trumpa. Odchodem prezidenta Joea Bidena a Trumpovým návratem do Bílého domu podle Orbána končí „protimaďarská politika“.

Orbán mluvil i o domácí opozici. Nová strana Tisza Pétera Magyara, který se letos „trhnul“ z orbánovských struktur a začal systém kritizovat, je teď totiž podle vícero průzkumů populárnější než Fidesz.

Podle maďarského premiéra je Magyarovým posláním „bruselizovat Maďarsko“. „Ve skutečnosti jde o bruselské strany, které jen působí na území Maďarska,“ tvrdí Viktor Orbán o opozici.

Doporučované