Článek
„Drazí republikánští američtí senátoři,“ obrací se polský premiér Donald Tusk v krátkém vzkazu na sociální síti X na americké zákonodárce.
„Ronald Reagan, který nám pomohl získat zpět naši svobodu a nezávislost, se musí obracet v hrobě,“ pokračoval lídr Občanské platformy. Reagan byl prezidentem USA v 80. letech, jsou mu připisovány zásluhy na pádu sovětského bloku a mezi republikány dodnes zůstává ikonou. „Styďte se,“ vzkázal v neobvykle nediplomatickém příspěvku republikánům.
Tuskův ostrý vzkaz se týká rozhodnutí amerických senátorů, kteří zamítli návrh zákona, který by poslal dalších 60 miliard dolarů na pomoc Ukrajině.
Návrh zákona spojoval zpřísnění americké imigrační politiky s penězi na podporu Ukrajiny i Izraele.
Proti hlasovalo 50 senátorů, pro jich bylo 49. Z republikánů hlasovali pro jen čtyři senátoři, ostatní byli proti s odůvodněním, že zákon nezavádí dostatečně radikální opatření na jižní hranici USA.
Ve čtvrtek by měl americký Senát hlasovat o návrhu zákona, který vynechává téma migrace a obsahuje pouze ustanovení o pomoci Ukrajině, Izraeli a spojencům USA v indicko-pacifické oblasti. I s tím mají ale představitelé Republikánské strany problém.
Pokud Kongres neschválí nové finance pro Ukrajinu, nebude mít americká vláda prostředky na další vojenskou nebo finanční pomoc Kyjevu.
Sikorski: S Trumpem přijde dramatická výzva
Na americké zákonodárce apeloval v týdnu i polský ministr zahraničních věcí Radosław Sikorski. V úterním rozhovoru pro státní Polskou televizi řekl, že v případě vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách bude muset Polsko zdvojnásobit svou pomoc Ukrajině.
„My, Polsko a Evropa, budeme čelit dramatické výzvě. Měli bychom zdvojnásobit svou pomoc Ukrajině, a nahradit tak americké fondy, nebo nechat Putina dobýt Ukrajinu? Vím, co bych si vybral. Ukrajina tuto válku prohrát nemůže,“ řekl Sikorski.
Polsko dlouhodobě sází na Spojené státy jako svého primárního spojence. Bývalá národně konzervativní vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) v prezidentských volbách v roce 2020 otevřeně podporovala Donalda Trumpa.
Trumpa naopak opakovaně veřejně kritizoval Donald Tusk.
Záhy po vypuknutí války na Ukrajině vláda PiS výrazně zlepšila vztahy s demokratickým prezidentem Joem Bidenem. Obě země spojil zájem na podpoře Ukrajiny, ve které pokračuje i nová vláda Donalda Tuska.
Kabinet, jenž je ve funkci od loňského prosince, dává nově velký význam takzvanému výmarskému trojúhelníku. Spolupráce Polska, Německa a Francie se má v brzké době výrazně zvýšit.