Článek
„Požádal jsem ministra zahraničí, aby připravil naše konzuláty a úřady působící na území USA tak, aby byly připravené na důsledky možných deportací nelegálních migrantů,“ prohlásil v úterý polský premiér Donald Tusk.
Dodal, že jde o polské občany žijící a pracující ve Spojených státech s různou mírou legality pobytu.
Brzká razie v Chicagu?
Tuskova slova přišla den poté, co nový americký prezident Donald Trump ve svém inauguračním projevu avizoval deportace lidí pobývajících v USA nelegálně.
List The Wall Street Journal (WSJ) už o víkendu s odvoláním na své zdroje informoval, že nastupující administrativa chce už v úterý, tedy bezprostředně po uvedení Trumpa do funkce, rozjet „poinaugurační“ imigrační razie.
Spekuluje se o tom, že první by mělo být na řadě Chicago a do akce by mělo být nasazeno až 200 agentů Úřadu pro imigraci a cla (ICE).
Guvernér státu Illinois Jay Robert Pritzker a starosta Chicaga Brandon Johnson prohlásili, že chicagská policie s agenty ICE nebude spolupracovat. Školy, dopravní podnik i správa parků v Chicagu dostaly pokyn, aby neumožňovaly agentům ICE vstup do svých prostor.
Právě v Chicagu žije nejpočetnější polská komunita v zahraničí. Čtvrť Avondale polští imigranti mezi sebou dokonce přejmenovali na Jackowo. Početná polská komunita žije také na východním pobřeží USA, zejména v New Yorku.
Kolik Poláků je v USA nelegálně, je nejasné. Podle politologa Dominika Stecuły z Ohijské státní univerzity to bylo v roce 2010 sto tisíc lidí, a v roce 2016 už o polovinu méně. „Má to výrazný klesající trend. Ale čerstvější data nejsou k dispozici,“ citoval politologa polského původu list Gazeta Wyborcza.
Chicago je také jedno z hlavních center české komunity. Má se za to, že ve městě žije zhruba 200 tisíc lidí s českým původem. Pokud jde přímo o držitele českého pasu, celkem jich v zahraničí podle české diplomacie žije od 200 do 250 tisíc. Přesný počet Čechů žijících v USA ale není znám, protože registrace na zastupitelských úřadech není povinná.
Návrat Donalda Trumpa
- PRUDKÝ NÁSTUP: Co Trump stihl během několika hodin změnit
- ROZHOVORY: Speciál podcastu Ptám se já s experty a politiky
- ANALÝZA: Potíže Panamského průplavu, který chce Trump ovládnout
- INAUGURACE: Deset nejpozoruhodnějších momentů
- PRVNÍ DÁMA: S čím se do Bílého domu vrací Melania Trumpová
- OBRAZEM: Nástup Donalda Trumpa ve fotografiích
- DOKUMENT: Celý inaugurační projev nového prezidenta
Tusk o všech scénářích
Premiér Tusk v úterý řekl, že důvody k obavám nemusí být na místě, vláda chce být přesto připravena na všechny možné scénáře.
„Proto budou naše úřady v USA co nejrychleji poskytovat informace polským občanům, kteří by mohli být touto novou situací znepokojeni. Všichni se budou moci spolehnout na pomoc konzulárních úředníků i na podporu naší vlády,“ přislíbil lídr Občanské koalice.
O znepokojení Poláků ze zprávy WSJ psal už o víkendu stálý zpravodaj polského rádia RMF FM v USA Paweł Żuchowski. Zveřejnil několik ze vzkazů, které mu zaplavily elektronickou poštu.
„V Chicagu žije tolik Poláků, kteří jsou tu nelegálně, a i tak mají vlastní firmy a domy. Jich se to týká taky?“ ptal se jeden z vystrašených lidí.
„Pane Pavle, jsem tu nelegálně. Trump nikdy neříkal, že bude vyhošťovat polské nelegály. Nás se to netýká. Poláky určitě ušetří, protože Poláky má rád,“ stojí v dalším vzkazu.
Jiný polský nelegální imigrant uvádí, že doteď měl na domu Trumpovu vlajku, ale že se teď začíná bát.
Po zapowiedzi, że od wtorku ruszyć ma wyłapywanie nielegalnych imigrantów w USA do wielu zaczyna docierać, że za chwilę mogą stracić obok siebie bliskich czy przyjaciół. Z jakiś powodów wielu Polaków sądziło, że takie działania nie będą nas dotyczyć. Nie ma znaczenia czy ktoś… pic.twitter.com/EMMKAPEojX
— Paweł Żuchowski (@p_zuchowski) January 18, 2025
„Po oznámení, že od úterý má začít zadržování nelegálních migrantů v USA, si mnozí začínají uvědomovat, že brzy mohou přijít o své blízké či přátele. Z nějakého důvodu si mnoho Poláků myslelo, že se jich taková opatření nebudou týkat,“ napsal k věci zpravodaj Żuchowski.
Podle polského generálního konzula v New Yorku Mateusze Sakowicze se „polonie“, tedy Poláci žijící v Americe nebo Američané s polskými kořeny, masových deportací po nástupu Trumpa obecně neobávají.
„Podle mého názoru nemá problém deportace Poláků masový charakter, protože drtivá většina z nich má legální imigrační status. Trochu spekulujeme, protože nemáme přesná data, ale nejde o převládající jev,“ dodal v televizi TVN Sakowicz.
Místopředsedkyně Kongresu americké „polonie“ Bożena Kaminská podotkla, že Poláci, kteří „nejsou zločinci, vrazi a neporušili trestní zákon“, se nemají čeho obávat.