Článek
Předseda vlády a nejsilnější koaliční strany Směr ve středu na tiskové konferenci oznámil „významná preventivní opatření“ kvůli údajným snahám sesadit vládu. Robert Fico kvůli tomu na čtvrtek svolal bezpečnostní radu státu, které se zúčastní i prezident Peter Pellegrini.
„Situace je mimořádná vážná. Nedáme si rozvrátit zemi proto, že se opozice obává férové politické soutěže. Je plán, jehož cílem je postupně zvyšovat intenzitu útoků proti vládě a proti státu, až po okupování budov a blokování silnic,“ prohlásil Fico. „Stát si rozvracet nedáme,“ dodal s tím, že na Slovensku působí „zahraniční skupina expertů“.
O údajném pokusu opozice a nevládních organizací o „majdan“ mluví premiér už několik dní. Odkazuje se na tajnou zprávu civilní kontrarozvědky SIS, kterou v úterý představil poslancům.
Podle deníku Sme vychází zpráva z e-mailu z prostředí občanského sektoru, který se týká plánů na protestní akcí proti vládě. Přihlásila se k němu iniciativa Ne v našem městě. Poslali ho 120 lidem a připravil ho chatovací robot ChatGPT.
Bývalá ministryně spravedlnosti a dnešní poslankyně opoziční strany Svoboda a solidarita (SaS) Mária Kolíková v rozhovoru pro Seznam Zprávy říká, že je zpráva SIS „plná bludů“ a vláda využívá tajnou službu k boji proti kritikům.
„Panuje tu obava, že se vláda skutečně připravuje na majdan, a že se tu lidé mohou cítit v ohrožení, pokud chtějí kritizovat vládu. Je tu velmi vážná obava z postihů vůči kritikům vlády a z provokací, které pak vláda zneužije,“ říká Kolíková.
Jste poslankyně, členka opoziční strany. Připravujete na Slovensku státní převrat? Protože právě to tvrdí předseda vlády Robert Fico.
Kdyby to nebylo závažné a kdyby to nesouviselo s výroky pana premiéra, tak jsem si jistá, že bych se opravdu velmi hlasitě smála. Ale… ten způsob, jakým se rozhodl premiér a s ním celá koalice odvrátit pozornost od selhání vlády, je opravdu za hranicí všeho. Není to vůbec úsměvné, je to velmi vážné, protože z celého dění vyplývá, že se zneužívá Slovenská informační služba (civilní kontrarozvědka SIS, pozn. red.).
V úterý měla v parlamentu proběhnout rozprava k návrhu opozice na vyslovení nedůvěry vládě. Místo toho se ale premiér rozhodl, že přečte poslancům zprávu SIS v utajeném režimu, a místopředseda parlamentu mu vyhověl. Neviděla jsem přitom žádnou souvislost s naším návrhem na vyslovení nedůvěry vládě. Nakonec se hlasování o nedůvěře přeměnilo v téma zprávy SIS.
Ta zpráva je plná bludů. Zazněly tam veřejně známé informace o probíhajících protestech. Kabinet z toho vytváří záminku, jak překrýt všechno, co se na Slovensku děje. To je vážný problém.
Mluvíme spolu krátce po tiskové konferenci Roberta Fica s místopředsedou parlamentu Tiborem Gašparem. Zazněly tam výrazy jako státní převrat, pokus o puč, blokáda silnic, obsazení televize, útok na parlament jako americký útok na Kapitol. Fico mluvil o sorosovském státním převratu už v roce 2018. Je v tom paralela? Do jaké situace se dostalo Slovensko?
Je potřeba si připomenout, co se v roce 2018 dělo po vraždě novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Společnost procitla i díky podezření z propojení státu s mafií. Kvůli tomu nakonec začalo vícero trestních stíhání a ukázalo se, že tehdejší policie se podílela na sběru informací o novinářích. Novinář, který byl nakonec zavražděný, ochranu nedostal.
Skončilo to odchodem tehdejšího policejního prezidenta Tibora Gašpara z funkce. Gašpar je teď za stranu Směr místopředsedou parlamentu a je zároveň obžalovaný kromě jiného z organizování zločinecké skupiny.
Lidé prozřeli i teď a vidí, že vláda místo problémů Slovenska řeší vlastní beztrestnost, problémy překrývá cestami do Moskvy a ruskou propagandou. Lidi to zvedlo ze židle a konaly se protesty. Ty pořádala opozice, ale konají se i naprosto spontánní protesty.
Pan premiér si určitě dobře pamatuje, co se dělo v roce 2018 a sám i teď řekl, že se poučil. Proto si vymyslel tenhle příběh o destabilizaci Slovenska a tvrdí, že se musí přijmout opatření. Vnímám to jako velmi nebezpečné.
Jak se to může vyvíjet? Ve čtvrtek má zasedat bezpečnostní rada státu, má se jí účastnit i prezident Peter Pellegrini. Ten slovník premiéra teď kromě převratu obsahuje i údajnou „zahraniční skupinu odborníků“ se zkušenostmi z kyjevského Majdanu a Tbilisi. Mluví o přípravách puče nebo revoluce, vše na základě té utajené zprávy SIS. Může to dál eskalovat?
Náš názor opozice je, že vláda selhává v řešení problémů lidí, a to napříč rezorty. Rozpadl se rezort kultury, rozkládají se instituce, vláda dělá čistky a nominuje lidi, kteří jsou odborně nezpůsobilí. Pytlák se stal ředitelem národního parku. Veřejnoprávní televize je rozložená a nemá vedení. Samotná koalice se nejednotná a není ani schopná zajistit řádný chod parlamentu.
Vláda se premiérovi rozpadá v rukách a tohle celé je manévr na přikrytí a hledání témat pro předčasné volby. Robert Fico teď o předčasných volbách víckrát mluvil, přitom dříve si na tohle dával velký pozor a nepřipouštěl, že by nedovládl do konce mandátu. Teď o tom mluví a vysílá signály o tématech, která mohou být rozhodující v předčasných volbách. Sází na obavy a úzkosti u lidí, kterým se pak bude prezentovat jako ten, který přinese stabilitu a bezpečnost.
Překrývání problému jinými tématy je v politice dost běžná technika. Když se přitom ale používají výrazy jako státní převrat, kde je ve hře trestněprávní rovina, mělo by to přeci mít nějaký základ. Co včera v parlamentu zaznělo? Byl tam nějaký přesvědčivý argument, který by Ficovu verzi potvrzoval?
Ne, vůbec ne. Dokonce i poslanec koaliční SNS Roman Michelko řekl, že ve zprávě SIS nebylo nic zásadního. Ze strany premiéra to bylo chytré, ale z hlediska právního státu a parlamentní demokracie to bylo hrubé překročení všech mezí.
Zpráva nepřinesla žádné odůvodněné obavy z toho, že by se připravovala destabilizace státu, ale naopak: vytvořily se obavy, že se tu vytváří seznamy kritiků vlády a protestujících, že se odposlouchávají kritici a lidé, kteří chtějí proti krokům kabinetu nenásilnou formou protestovat.
Všechno to bylo jen o nenásilné formě protestu a vyjádření nespokojenosti s vládou, ale vláda to prezentuje úplně opačně. Panuje tu obava, že se vláda skutečně připravuje na majdan, a že se tu lidé mohou cítit v ohrožení, pokud chtějí kritizovat vládu. Je tu velmi vážná obava z postihů vůči kritikům vlády a z provokací, které pak vláda zneužije.
Ptal jsem se během Ficovy tiskovky na náladu kolegů novinářů z několika slovenských redakcí a psali o obavách, strachu, možná impulzu k opuštění země nebo dokonce strachu z represí. Poleví tahle vyšponovaná atmosféra?
Divila bych se, kdyby novináři obavy neměli. V roce 2018 jsme se dozvěděli, že byli sledováni a že na tom participoval policejní sbor pod vedením Tibora Gašpara.
Gašpar stál na dnešní tiskové konferenci vedle premiéra Fica stejně, jako když vedle sebe stáli na tiskovkách po vraždě Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. V některých ohledech je to jako přes kopírák, ovšem s tím, že jsou poučení tím, že už jednou museli odevzdat moc, a to teď opakovat nechtějí za žádných okolností. Aby se udrželi u moci, neštítí se použít cokoli.
Někteří slovenští psychiatři a psychologové ve víkendovém prohlášení vyjádřili obavy ze změny chování premiéra Fica. Premiér v reakci uvedl, že lékaři zneužili své profesní poslání k politickému boji. Nejsem odborník, nechci dělat diagnózy, ale pozoroval jsem chování premiéra na dnešní tiskové konferenci a napadá mě, zda není legitimní bavit se o psychickém stavu předsedy vlády. Jsou k tomu vůbec nějaké opoziční možnosti?
Je na místě klást si i takovou otázku a ptát se na psychické zdraví pana premiéra, protože řídí celý tento stát. Z toho, jak se chová, se skutečně zdá, že je tu závažnější problém, který může souviset s loňským atentátem. Je pravděpodobné, že ten stav neřeší, a že se zhoršuje, což může mít vliv na jeho dnešní chování a výroky. Z tohoto pohledu je to skutečně velmi nebezpečné, a týká se to nás všech.