Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Z Dolnoslezského a Opolského vojvodství, kde velká voda během neděle pustošila celá městečka, se povodňová vlna posouvá o něco níž po toku řek. Stoupá i počet obětí, kterých je teď pět.
Hráze nevydržely
Zkáza se týká například městečka Stronie Śląskie, které smetla přívalová vlna po podemletí hráze retenční nádrže na řece Morawce.
#StronieŚląskie - ręce opadają i wiszą. Ciężko to nawet skomentować.#Powodź pic.twitter.com/ufAFhnGA05
— Komitet ds. Dyskryminacji Foliarzy (@ZbyszkoZRybnika) September 16, 2024
V pondělí povolila další sypaná hráz nádrže, která má před povodněmi chránit. Voda se po poledni začala valit z nádrže Topola na Kladské Nise směrem přes město Paczków do kaskády už zaplněných nádrží a dál na město Nisa, které zatopila.
Pęknięty przepust między zbiornikiem Topola, a Kozielno #powódź #powodź2024 #Nysa #Otmuchów #Kozielno #Topola pic.twitter.com/DJeBVRjksB
— w internetach mów mi 2K (@w_internecie_2K) September 16, 2024
V Nise už v neděli večer voda zatopila nemocnici, s evakuací pacientů se přitom začalo až v noci. Riziko protržení nádrže hrozilo i na poldru Jarnołtówek u hranic s Českem, ale situace se během dopoledne zlepšila.
Tusk míří znovu na místo
Kvůli situaci v pondělí ve Varšavě mimořádně zasedala vláda Donalda Tuska. Kabinet vyhlásil stav živelní pohromy pro 17 zasažených okresů ve třech vojvodstvích. Vláda také vyčlenila na likvidaci následků povodní miliardu zlotých, v přepočtu 5,88 miliardy korun.
„Každý, koho se dotkla povodeň, může ode dneška počítat s deseti tisíci zlotých (asi 59 tisíc korun),“ oznámil v pondělí premiér. Další rychlá státní finanční pomoc se chystá na rekonstrukci bytů a domů.
Tusk hned v pondělí zamířil do Vratislavi, kde se zúčastnil jednání krajského krizového štábu. Právě na sedmisetitisícové město na řece Odře a jeho aglomeraci se teď začíná upínat velká pozornost.
Podle zpráv z místa a záběrů na sociálních sítích městem cloumá nervozita a lidé preventivně vykupují zásoby balené vody. Některé obchody už zavedly početní limity na osobu.
We Wrocławiu jest panika w sklepach.
— Damian Daszkowski (@D_Daszkowski) September 16, 2024
Ludzie kupują po kilkanaście butelek wody na osobę, do tego niektóre sklepy już wprowadzają limity.
#powódź2024 #powódź #Wrocław pic.twitter.com/AQ4PcoUPcb
Řidiči také přeparkovávají své vozy na vyvýšená místa. Město, které z velké části zaplavila Odra v roce 1997, dalo občanům k dispozici pytle a desítky tun písku.
Podle vratislavského primátora Jacka Sutryka by ve městě měla řeka kulminovat ve středu odpoledne na nižší úrovni než v roce 1997, ale situace se dál dynamicky vyvíjí.
Záležet bude kromě povodňových vln na přítocích Odry i na tom, jak svou úlohu zvládne velký poldr Dolní Ratiboř. Ten začal zadržovat povodňovou vodu z Odry v noci na neděli a do pondělního odpoledne pojal přes 100 milionů kubíků vody.
To, jak Vratislav povodně zvládne, bude pro vládu Donalda Tuska velká politická zkouška. Vyhlášením stavu živelní pohromy totiž na sebe kabinet přebral více pravomocí, které dosud ležely na obcích a regionech.
„Bude to lakmusový papírek,“ řekl Seznam Zprávám politický reportér zpravodajského serveru Wirtualna Polska Patryk Michalski. Jde podle něj o první závažnou krizi, které věnují velkou pozornost i lidé z regionů.
Upozorňuje, že se povodně v Polsku téměř okamžitě staly politickým tématem a konzervativní opozice ostře vládu kritizuje.
Proč je situace v Polsku tak špatná?
Na to není snadná odpověď. Přívaly vody prostě byly tak extrémní, že nezabrala ani protipovodňová opatření vybudovaná po povodni v roce 1997.
Například přírodovědec Krzysztof Świerkosz z Vratislavské univerzity vidí mezi důvody i rychlý odtok vody z lesů po cestách vytvořených kvůli těžbě. Ty se během silných dešťů mění v dravé potoky. „Dnes sbíráme plody dlouholetého lesního hospodaření v Sudetském pohoří (Krkonošsko-jesenická subprovincie, pozn. red.),“ tvrdí.
Palba zaznívá hlavně na sociálních sítích od účtů spojených s opoziční stranou Právo a spravedlnost (PiS). Nejde tak o kritiku přímo od stranických špiček, ale od bývalých ministrů nebo mluvčího strany.
„PiS vytahuje výroky současných vládních stran, které v minulosti kritizovaly rozšiřování protipovodňové infrastruktury kvůli otazníkům panujícím kolem jejich lokalizace nebo nákladů. Například další retenční nádrže na Kladsku,“ přibližuje Michalski.
Podle reportéra jde straně hlavně o odvedení pozornosti od vlastních kauz, například od vyšetřování údajného zneužívání peněz z fondu ministerstva spravedlnosti nebo obviněného bývalého europoslance PiS Ryszarda Czarneckého, jenž měl ve velkém zneužívat cestovní náhrady.
V sobotu strana ve Varšavě zorganizovala protivládní demonstraci, prezident Andrzej Duda (z PiS) zas v neděli pořádal v metropoli dožínkovou slavnost.
Politici vládních stran se naopak brání prezentací grafů, podle kterých minulé vlády PiS zanedbaly stavbu protipovodňových opatření.
Kritika vlády a úřadů však během víkendu cílila i od „běžných“ lidí na sociálních sítích zejména ze zasažených regionů. U záběrů zničených domů a celých obcí na Kladsku se připomíná Tuskův páteční výrok z Vratislavi z minulého pátku o tom, že „není důvod k panice, předpovědi nejsou příliš znepokojivé“.
Reportér Patryk Michalski k tomu dodává, že Tusk před pronesením výroku několikrát zdůraznil rizika spojená s dalším vývojem povodňové situace.
V neděli ráno Tusk po schůzce na radnici v Kladsku mluvil o „velmi dramatické situaci“. Potvrdil také první oběť záplav. A v pondělí na tiskové konferenci řekl, ať se ho novináři na prognózy neptají. „Musíme být připraveni na nejhorší scénáře,“ dodal ve Varšavě, odkud zamířil do Vratislavi.
V zasažených částech země byli o víkendu i ministři vnitra, infrastruktury a obrany. Premiéra v pondělí následovali do dolnoslezské metropole.