Článek
Polský premiér Donald Tusk ve středu prohlásil, že chce zahájit program „námořní policie“, aby zabezpečil Baltské moře proti hrozbám ze strany Ruska. Podle serveru Politico to řekl v rozhovoru s novináři ve Vídni krátce před zahájením summitu vedoucích představitelů severských a pobaltských zemí, který se bude konat ve Švédsku od středy do čtvrtka.
Podle Tuska se má jednat o „společnou iniciativu zemí ležících u Baltského moře, které vzájemně sdílí stejný pocit ohrožení ze strany Ruska“.
„Pokud je Evropa jednotná, pak je Rusko ve vztahu k Evropě technologickým, finančním a ekonomickým trpaslíkem. Pokud je však Evropa rozdělená, pak Rusko představuje hrozbu pro každou evropskou zemi zvlášť,“ domnívá se polský premiér.
S návrhem přišel poté, co byl minulý týden přerušen podmořský telekomunikační kabel spojující Finsko a Německo a další kabel spojující Švédsko s Litvou. Podezření padá na loď plující pod čínskou vlajkou, která vyrazila z Ruska přes Baltské moře.
Peking jakýkoli podíl na akci odmítá. K poškození ale mohlo dojít neúmyslně, děje se to ostatně běžně, například když za sebou lodě táhnou kotvu.
Vyšetřovatelé podle veřejných prohlášení zatím jasno nemají. Německý ministr obrany Boris Pistorius ale už minulý týden zničení kabelů označil za akt sabotáže.
Moskva, která od své plnohodnotné invaze na Ukrajinu počátkem roku 2022 zintenzivnila svou kampaň hybridní války v Evropě, označila náznaky, že by Rusko mělo s přetrženými kabely něco společného, za „směšné“.
S Baltským mořem sousedí devět zemí – Švédsko, Dánsko, Finsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Německo, Polsko a Rusko. Ruské námořnictvo kotví v Petrohradě a v Kaliningradu.
Bývalý velitel švédské armády Micael Bydén v květnu varoval, že Kreml chce převzít kontrolu nad strategicky důležitým mořem, a upozornil, že se „nesmí stát Putinovým hřištěm, kde děsí členy NATO“.