Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Extrémní srážky, které na nadcházející dny předpovídají meteorologové, nevyvolávají špatné vzpomínky jen v Česku.
Na velkou vodu se připravují i v sousedním Polsku, kde úřady vydaly varování pro jihozápadní a centrální oblasti.
Povodně v ČR 2024
Většina území Česka v polovině září 2024 bojovala s povodněmi a následky živlu. Domácnosti byly evakuovány a řada domů zničena, velká voda usmrtila šest lidí.
Aktuálně: Jak pomoci | Krizové linky | Jak vyřídit pojistku | Co s vytopeným domem | Škody na mapě | Proč povodně přišly
Mohlo by vás zajímat: Co dělat při povodních | Evakuační zavazadlo | Povodňové stupně | Stoletá voda | Tisíciletá voda | Povodně 2002 | Povodně 1997 | Povodně v Evropě | Česko před a po povodni | Oběti i škody povodňové historie
Na jihu má podle předpovědí jen během pátku spadnout mezi 50 až 80 milimetry srážek, v horských oblastech pak až 100 milimetrů na metr čtvereční.
Úřady Poláky nabádají, aby se nepřibližovali k rozvodněným řekám. V případě povodní jim radí, aby dbali pokynů úřadů, sledovali aktuální informace, nabili si mobilní telefony, a když bude třeba, přemístili cenné předměty do vyšších pater.
380 litrů
Vážná situace se očekává zejména ve Vratislavi (Wroclawi), kde by mohly podle předpovědí srážky přesáhnout úroveň z roku 1997, kdy město zažilo ničivé povodně.
„Očekávané srážky jsou pro Vratislav absolutně rekordní,“ napsal na platformě X starosta Jacek Sutryk. „IMGW (meteorologická kancelář) předpovídá až 380 litrů deště na metr čtvereční,“ dodal.
Hydrolog Marcin Wdowikowski z Fakulty životního prostředí Technické univerzity ve Vratislavi serveru Wroclaw řekl, že tolik srážek někdy ve městě spadne za celý rok. „Samozřejmě mluvíme o těch horších, suchých letech. Každopádně 380 litrů na metr čtvereční je skutečně hodně, i když jde o součet srážek za několik dní.“
Mapa povodní
Tlaková níže Boris přinese vydatné srážky v příštích hodinách a dnech nejen do Česka, výstrahy během čtvrtka postupně vyhlásili meteorologové ze všech sousedních států.
Starosta preventivně zrušil všechny akce, které se měly ve městě konat, svolal speciální krizovou skupinu a záchranné složky uvedl do zvýšené pohotovosti. Zveřejnil také manuál, který má lidem pomoci se na povodně připravit.
Úřady obyvatelům rozdávají pytle s pískem. Správa a údržba silnic informovala, že čistí dešťové vpusti do kanalizace.
Varování v Polsku
Podobně se na povodně chystá i polské město Ostrov Velkopolský. Tamní úřady zřídily krizový štáb a místním obyvatelů už rozdaly přes pět tisíc pytlů s pískem, informovala ve čtvrtek stanice Polskie radio s tím, že pro další pytle si lidé přicházeli do pozdních hodin.
Záchranné služby jsou v pohotovosti také v Kladské kotlině v Dolnoslezském vojvodství na jihu Polska.
Starosta Kladska Michal Piszko uvedl, že v současné době je situace pod kontrolou. „Sledujeme především hladinu řeky. Doufám, že až začne pršet, budou retenční nádrže na kladské Nise plnit svou funkci. Jediné, čeho se musíme obávat, je množství předpovídaných srážek,“ dodal.
W czwartek 12 września kierownictwo Komendy Wojewódzkiej Państwowa Straż Pożarna w Opolu na czele z st. bryg. Pawłem Kielarem Opolskim Komendantem Wojewódzkim PSP, monitorowało newralgiczne miejsca pod względem zabezpieczenia przeciwpowodziowego w powiecie nyskim oraz prudnickim pic.twitter.com/CJ4RKBYc3I
— Komenda Wojewódzka PSP w Opolu (@kwpspopole) September 12, 2024
Boj s časem v Drážďanech
Napjatá situace panuje také v německých Drážďanech, kde se zřítila část mostu přes řeku Labe. Ta se má vlivem nepřetržitých srážek podle předpovědí v neděli rozvodnit. Záchranné složky proto nyní závodí s časem: trosky chtějí odstranit dřív, než je smete velká voda.
Sasko, kde Drážďany leží, se připravuje také na silné srážky ve východních oblastech. Varování před povodněmi byla vydána i pro nedaleké řeky Spree a Lausitzer Neiße.
Reportáž z Drážďan
Drážďany se snaží před očekávanou velkou vodou zajistit zbylé části zříceného mostu. „Jsem docela nervózní, jsem kousek od Drážďan u městečka na Labi a živě si pamatujeme povodně z roku 2002,“ říká Thorsten.
Městská rada varovala, že v oblasti by se vlivem srážek, které se očekávají v Česku, mohly vyskytnout menší povodně. Hladina vody v Drážďanech by měla v polovině příštího týdne vzrůst o pět až osm metrů, tvrdí předpovědi. Hráze na české straně hranice budou preventivně mírně upuštěny.
Sasko se ve středu obrátilo na českou stranu prostřednictvím Mezinárodní komise pro ochranu Labe s žádostí, zda by bylo možné snížit průtok na řece Labi. Česká vláda vzkázala, že jeho žádosti vyhovět nemůže (psali jsme zde).
„Věřím, že i saští kolegové pochopí, že most, který fakticky spadl, teď nemůže mít přednost a prioritu před ochranou majetků a životů občanů ČR, ale právě taky Německa,“ dodal politik,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný z KDU-ČSL.