Článek
Teprve před pár dny se místopředseda slovenské Národní rady vrátil z výpravy do Moskvy. V ruské metropoli si přední politik strany Směr Tibor Gašpar pochvaloval životní úroveň i balet a jednal také s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a představiteli Státní dumy.
„Otevřené dveře“ ke krajním řešením
Sotva se slovenská delegace, kterou tvořili poslanci strany Směr a Slovenské národní strany (SNS), z Ruska vrátila, Gašpar rozvířil slovenskou politickou debatu.
V televizi STVR totiž prohlásil, že si Slovensko musí „nechat otevřené dveře“ pro vystoupení z Evropské unie, což zároveň označil za „krajní řešení“.
„Strana Směr v tuto chvíli nemá jako prioritu ani cíl vystoupit z EU, ani z NATO, ale obě tato uskupení se vyvíjejí v čase. Možná mění některé základní otázky nebo principy fungování, které platily v době, kdy jsme do nich vstupovali,“ uvedl Gašpar.
Proto musí zůstat otevřené dveře pro situaci, že bychom případně uvažovali i o krajním řešení, jako je vystoupení z EU
Jde o první tak otevřený výrok představitelů současné vládní koalice o možnosti odchodu Slovenska z Evropské unie nebo NATO.
Kdo je Tibor Gašpar?
- V letech 2012 až 2018 byl policejním prezidentem. Z funkce odstoupil několik měsíců po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.
- Po parlamentních volbách 2023 se stal poslancem za stranu Směr Roberta Fica. Je místopředsedou Národní rady a vede parlamentní výbor pro obranu a bezpečnost. Jeho syn Pavol Gašpar se loni stala ředitelem tajné služby SIS.
- Tibor Gašpar je švagrem Miroslava Bödöra, majitele bezpečnostní firmy Bonul, což vedly k podezření z konfliktu zájmů a rodinných vazeb, které měly vliv na udělování zakázek a dotací.
- Gašpar čelí vícero stíhání a obžalobě v několika kauzách týkajících se mimo jiné korupce, zneužití pravomocí a zakládání a podpory zločinecké skupiny. V roce 2020 dokonce skončil zhruba na rok v koluzní vazbě a předloni v létě ho policie zadržela.
Gašpar výrokem reagoval na iniciativu opoziční strany Svoboda a solidarita, která navrhuje, aby se členství Slovenska v EU a NATO zapsalo do ústavy.
„Jsem přesvědčený o tom, že Robert Fico (Směr-SD) poškozuje zájmy občanů Slovenska nejen doma, ale i v zahraničí. Výsledkem Ficovy vlády za poslední měsíce je zamilovaný obdiv k Rusku a poškozování našich vztahů směrem k EU a NATO, k našim západním partnerům,“ uvedl k návrhu předseda SaS Bronislav Gröhling.
„Vnímám to tak, že Fico nás táhne pryč od těchto organizací, a to je pro nás nepřijatelné. Proto jsme se rozhodli předložit na únorové zasedání novelu ústavy, ve které zakotvujeme členství Slovenska v EU a NATO,“ dodal.
Pellegrini reaguje
Zahraničněpolitické směřování vlády Roberta Fica je i jedním z důvodů, proč slovenská opozice tento týden jednotně oznámila, že vyvolá hlasování o nedůvěře kabinetu. K tomu by mohlo dojít 21. ledna. Bez hlasů z vládního tábora ale nemá opozice šanci na úspěch.
Na výrok Tibora Gašpara o EU hned v pátek večer reagoval Prezidentský palác. Na sociálních sítích Petera Pellegriniho se objevila citace ze společné deklarace ústavních činitelů z loňského září.
Podepsal ji prezident, předseda parlamentu Peter Žiga a premiér Robert Fico. Trojice deklarovala, že bude „společně podporovat nezpochybnitelné členství Slovenska v EU a NATO“.
Kam kráčí Slovensko?
Zatímco premiér Fico pokračuje ve slovní přestřelce s ukrajinským prezidentem, opoziční lídr Šimečka vyrazil za prezidentem Zelenským. Téma Ukrajiny se tak stále více promítá do boje mezi slovenskou vládou a opozicí.
Po návratu z Moskvy, kde Fico před Vánoci jednal s ruským diktátorem Vladimirem Putinem, však slovenský premiér prohlásil, že chce vydat novou deklaraci ústavních činitelů. V té by se měla upravit zahraničněpolitická orientace Slovenska. Podrobnější Fico nebyl.
Ještě v pátek večer reagovala na Gašparova slova i koaliční strana Hlas. „Strana Hlas prosazuje suverénní zahraniční politiku, ve které musí být slovenské zájmy na prvním místě. Odmítáme však jakoukoli diskuzi o možném vystoupení Slovenska z EU nebo NATO,“ uvedla mluvčí Michaela Eliášová.
Opoziční Křesťanskodemokratické hnutí ve svém večerním stanovisku napsalo, že Gašparův výrok považuje za důkaz rozpadu vládní koalice.
„Je to manévr strany Směr k zakrytí zpackaného konsolidačního balíčku, který mnohé rodiny přivede do existenčních problémů. EU a NATO považujeme za záruku ochrany bezpečnosti a ekonomických jistot pro naše občany, naší státnosti a nedotknutelnosti našich hranic,“ uvedla strana.
Podle Michala Šimečky, lídra nejsilnější opoziční strany Progresivní Slovensko, Gašparova slova dokládají, že je Ficova vláda „hrozbou pro Slovensko“. „Potvrzuje se to, před čím jsme varovali: Robert Fico si připravuje půdu na vyvedení Slovenska z Evropy,“ řekl Šimečka, který v pátek jednal v Kyjevě s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.