Hlavní obsah

Po stopách Fica. Co tají premiér a co říkají fakta

Foto: Repro: Facebook Roberta Fica, Seznam Zprávy

Slovenský premiér Robert Fico po návratu ze zahraniční dovolené.

aktualizováno •

Slovensko poslední týden živě řešilo, kde se nachází jeho předseda vlády. Robert Fico v novém videu v náznacích mluví o soukromém setkání. Zahraniční dovolenou nevyloučil a avizuje, že bude program utajovat ještě víc než dosud.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

„Nemohu a nechci vyhovět našim nepřátelům, kteří požadují veškeré informace o mém pracovním a soukromém programu,“ řekl slovenský premiér a lídr strany Směr Robert Fico na videu zveřejněném v úterý večer.

Změna v zahraniční politice?

Avizoval v něm také snahu o redefinici slovenské zahraniční politiky prohlášením nejvyšších ústavních činitelů. Odkázal se přitom na politický vývoj ve Francii, Německu, politický zvrat v Rakousku a zrušení prezidentských voleb v Rumunsku.

Opoziční strany ve středu v reakci uvedly, že svolají mimořádnou schůzi parlamentu, na které chtějí potvrdit proevropskou zahraniční orientaci Slovenska.

Co se v těchto zemích děje?

  • Francii sužuje politická krize od doby, co prezident Emmanuel Macron loni v červnu rozpustil Národní shromáždění a vyhlásil předčasné volby, ve kterých žádný z hlavních bloků nezískal většinu.
  • Německo na konci února čekají předčasné parlamentní volby. Očekává se, že v nich posílí pravicově populistická Alternativa pro Německo, a nakonec vznikne velká koalice křesťanských demokratů a sociálních demokratů.
  • V Rakousku ztroskotala jednání o koalici, která měla obejít vítěze zářijových parlamentních voleb – populistickou Svobodnou stranu Rakouska. Mandát sestavit vládu teď od prezidenta dostal lídr Svobodných Herbert Kickl, který se hlásí k orbánovskému stylu politiky.
  • V Rumunsku ústavní soud v prosinci bezprecedentně zrušil prezidentské volby. V prvním kole vyhrál do té doby neznámý proruský a protiunijní politik Calin Georgescu. Podle rumunských tajných služeb volby ovlivnila ruská hybridní operace, což Moskva odmítla.

Jak přesně má nový směr vypadat? Z náznaků a proklamované „suverénní slovenské politiky čtyř světových stran“ a konstantní kritiky Bruselu a Kyjeva, se dá předpokládat například avizovaná normalizace vztahů s Ruskem. Podrobnosti ale premiér v nejnovějším videu neuvedl.

Embargo na detaily z programu

Ficova komunikace směrem k veřejnosti se omezila právě na videa dlouhá klidně až 15 minut. Premiér v nich řeší hlavně zahraniční politiku, tradičně kritizuje opozici, média a neziskové organizace.

Do nich se opřel i v úterý navečer. Ve videu natočeném v premiérské pracovně upozornil „nepřátele“, že se prý „nikde neztratil“ a že už několik dní „poctivě zařezává na Slovensku“.

Opozici a média Fico osočil z toho, že údaje o jeho pohybu předávají „opozičním aktivistům“, aby proti němu mohli protestovat nebo „si na něj zastřílet“. Úřad vlády tak odteď bude poskytovat o premiérově pracovním programu jen nezbytně nutné informace, a o soukromém žádné.

Co dělal premiér v Hanoji?

O Ficově pracovním i osobním programu se poslední týdny živě spekulovalo. Stále totiž není jasné, jak se slovenský premiér před Vánoci vlastně dostal do Moskvy, respektive jak tam letěl, co s ruským diktátorem Vladimirem Putinem dojednal, a kde přesně se pak dva týdny nacházel na předem neavizované dovolené.

Tu Fico v úterý nepopřel, ostatně v předchozích dnech ji potvrdil i prezidentský palác. Premiér bez upřesnění dodal, že i během zahraniční dovolené mívá pracovní nebo neformální povinnosti a zájemce o schůzku. Druhá strana podle něj zajišťuje dopravu, bezpečnost a místo setkání.

S kým, kde, kdy a o čem jednal, ale premiér neuvedl. Odkázal se na „gentlemanskou dohodu“. „Drby a nesmysly“ médií a opozice se dají podle Roberta Fica vyvrátit jednou větou – ta však v jeho videu nezazněla.

156 tisíc za noc a nové detaily

Podle zpráv ze slovenských médií se premiér zřejmě nacházel ve vietnamské Hanoji v pětihvězdičkovém hotelu. Konkrétní apartmán se podařilo identifikovat díky interiérovým prvkům viditelných na jednom z Ficových facebookových videí.

Podle slovenského Denníku N tam jedna noc stojí 6203 eur, v přepočtu téměř 156 tisíc korun. Týden v tomto konkrétním apartmánu vyjde v přepočtu na víc než milion korun.

Co ještě svědčí o Ficově pobytu v Hanoji?

V době, kdy měl premiér v luxusním apartmánu pobývat, se ho Denník N snažil kontaktovat telefonátem přímo do hotelu. Recepční hovor pro Fica bez výhrad přepojila do apartmánu, což má potvrzovat, že se v něm premiér zdržoval. V pátek večer však telefon nikdo nezvedal.

Foto: Capella Hanoi

Interiér apartmánu - televize a závěsy - odpovídá prvkům z videa se slovenským premiérem.

Nadace Zastavme korupciu k Ficově pobytu ve Vietnamu ve středu odpoledne dodala další zjištění. Premiér tam podle ní měl být už od 27. prosince, kdy zveřejnil na sítích video, na kterém sedí vedle nápadné velké lampy.

Podle nadace odpovídá interiér pětihvězdičkovému hotelu v rezortu JW Marriott na největším vietnamském ostrově Phu Quoc. „Jedna noc v hotelu mimo svátky stojí 1400 eur (v přepočtu 35 203 korun). V hotelu ho jeden z návštěvníků viděl v doprovodu jeho přítelkyně ještě i 1. ledna,“ tvrdí nadace.

Foto: Nadacia Zastavme korupciu

„Hotelový apartmán jsme identifikovali podle křesla, lampy, závěsů a stolu,“ píše Nadace Zastavme korupciu.

Organizace dodává, že luxus, kterým se Fico obklopuje, neodpovídá jeho oficiálním příjmům a vzbuzuje otázky o jiných příjmech nebo službách zájmových skupin či podnikatelů.

S Vietnamem se pojí jedna z kauz dřívější Ficovy vlády, a sice únos vietnamského podnikatele Trinxe Xuana Thanha v roce 2017.

V centru Berlína ho za bílého dne uneslo vietnamské komando a přes Prahu dopravilo do Bratislavy, odkud se v zapůjčeném slovenském vládním speciálu dostal s falešnou identitou jako součást delegace vietnamského ministra veřejné bezpečnosti mimo schengenský prostor do Moskvy. Ve Vietnamu pak dostal doživotí za zpronevěru.

Ficovo kalendárium

Na Slovensku nebyl Fico zřejmě od 20. prosince. Zřejmé je z jeho programu to, že 19. a 20. byl na summitu v Bruselu – právě tam mělo dojít k roztržce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským ohledně dlouhodobě avizovaného zastavení tranzitu ruského plynu. V tu dobu také zveřejnil video, na kterém v tílku posiluje a žehlí si košile.

Přítomnost premiéra v Bratislavě 20. prosince na jednání vlády potvrdil šéf lékařských odborů Peter Visolajský. Pak se Ficova stopa vynořuje až u šéfa Kremlu, kde byl podle záběrů a fotografií v neděli 22. prosince.

Ruské vlivy na Slovensku

Seznam Zprávy v prosinci mapovaly politický vliv a iniciativy ve dvou „proslavených“ slovenských obcích. V Očové, kde starostu dělá poslanec Rudolf Huliak, a ve Smilně, kde tamní starosta vybral na pomoc Rusku 50 tisíc eur a ve vojenské uniformě je dovezl do Moskvy.

Vládní letadla v té době byla na Slovensku a není tudíž jasné, jak se předseda vlády do Moskvy dostal. Také není jasné, o čem v Kremlu jednal a co je výsledek jednání. Opozice si kvůli tomu premiéra předvolá na jednání výboru pro evropské záležitosti. Fico v nejnovějším videu avizoval, že dorazí.

V Moskvě se stopa předsedy slovenské vlády ztrácí. Na Štědrý den zveřejnil na facebooku fotografii od vánočního stromku, která spíš než domácky působí jako z kuloáru hotelu.

Na facebooku pak ve dvou videích vyhrožoval Ukrajině zastavením dodávek elektrického proudu, mluvil o plynové krizi a hrozil také dalším snížením podpory ukrajinských válečných uprchlíků.

Na starším z těchto videí byla už zmíněná lampa, na novějším pak zlatý rám televize, zatažené závěsy a staromódní telefon na stolečku – šlo pravděpodobně už o zmíněný pokoj hotelu v Hanoji.

Související témata:

Doporučované