Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Cink!“ ozve se z mobilu. Internetové bankovnictví hlásí stržení čtyř eur.
„Cink!“ ozve se znovu. Tentokrát jen 13 centů. Pak 22 eur, 12 eur, euro a pak další tři. Všechno s popiskem „Transakční daň – bezhotovostní platba“. Celkem 52 eur, v přepočtu 1300 korun.
Jde o částky, které se během dvou dní odečetly malé pražírně kávy v Lietavské Lúčce nedalo Žiliny. V praxi tak vypadá nová slovenská daň, která se od začátku dubna vztahuje na bezhotovostní platby firem.
Vládní koalice premiéra Roberta Fica ji schválila loni na podzim v rámci velkého konsolidačního balíčku.
Co je slovenská transakční daň?
- Jejím hlavním principem je srážka ve výši 0,4 procenta z každé platby, která odejde z firmy přes bankovní účet.
- U transakcí nad 10 tisíc eur platí strop, takže maximální výše daně je 40 eur. Obdobná daň funguje v Maďarsku a ve Venezuele.
Daň má posílit státní rozpočet. Na sociálních sítích se nicméně od jejího dubnového zavedení objevila řada výpisů účtů rozzlobených živnostníků. Server Aktuality.sk v té souvislosti upozornil, že podnikatelé a firmy kvůli nové dani začínají preferovat platbu v hotovosti.
Jde například o restaurace nebo služby. Server popsal i případ malé trenčínské prodejny sportovního oblečení, která dokonce zavedla pro zákazníky, kteří zaplatí v hotovosti, systém slev. Odborníci upozorňují, že se nová daň promítne i do růstu cen, což už podnikatelé avizovali předem.
Realita (Kristína)
Posted by Zomri on Tuesday, April 8, 2025
Klid v koalici je pryč?
Nespokojenost se rychle promítla i do politiky. Klid, který ve své vládní koalici nedávno nastolil premiér Robert Fico, je, zdá se, ten tam.
Jsou to přitom teprve necelé tři týdny, co došlo k vládní rošádě a veřejnému rozdělování funkcí rebelujícím koaličním poslancům. Vláda si tím zajistila obnovení relativně těsné většiny v parlamentu.
Na Ficovy zásahy v koalici nakonec nejvíc doplatil lídr Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko. Impulzivnímu a emotivnímu místopředsedovi parlamentu se už loni prakticky rozpadl poslanecký klub a po letošních změnách ve vládě přišel o vliv na ministerstvo sportu a turistiky, které si při vzniku vlády pro svého nominanta vymínil.
„Myslel jsem, že bude fungovat úplně jinak“
Preference Dankovy strany se navíc dlouhodobě pohybují hluboko pod hranicí zvolitelnosti. Předseda SNS si kvůli tomu stěžoval i na statistický úřad, jehož průzkum přisoudil nacionalistům jen 1,5 procenta. Danko pak žádal „hlavu“ ředitele statistiků.
Teď, pár dní po fungování transakční daně, se Andrej Danko obrátil proti opatření, pro které na podzim sám hlasoval. V sobotu šéf SNS ve videu na sociálních sítích řekl, že chce v nejbližších dnech navrhnout zrušení daně. Ta je podle něj „neefektivní a škodlivá“.
„Když nám ji představili jako model z Maďarska, myslel jsem, že bude fungovat úplně jinak. Měl jsem za to, že daň dopadne na banky – ale nakonec se ukázalo, že to tak není,“ prohlásil Danko a transakční daň označil za „blbost“.
O změnách chce mluvit na koaliční radě, a pokud u koaličních partnerů neuspěje, přijde s úpravou zákona. „Tak jako mnohým z vás, tak i mně na telefonu cinká transakční daň. (…) Věřím, že i mnozí z koaličních partnerů si uvědomují, že transakční daň je potřeba zrušit, a že přesvědčím Roberta Fica, protože na něm stojí a padá,“ dodal.
Stejné výroky zopakoval i nedělní televizní politické debatě na TA3.
Opoziční strany už uvedly, že by návrh na zrušení daně podpořily. „I z ekonomických důvodů jsme pro to, aby se tahle daň zrušila co nejdřív,“ řekl v úterý lídr Progresivního Slovenska Michal Šimečka. Jeho strana už v parlamentu navrhla zrušení daně hned od 1. května a varovala před růstem cen.
Zrušení navrhuje i strana Svoboda a solidarita (SaS) a hnutí Slovensko. „Je to výjimečné, ale Andrej Danko má pravdu. Hloupou Ficovu transakční daň je nutné zrušit,“ napsala SaS o víkendu.
Směr se pustil do Danka
Daň naopak hájí ministr financí Ladislav Kamenický ze strany Směr. „Transakční daň je součástí druhého konsolidačního balíčku ve výši 2,8 miliardy eur a Andrej Danko se podílel na jednáních o jejím zavedení a také pro ni hlasoval. Daň z finančních transakcí má přinést do státní pokladny 700 milionů eur, což není jednoduché nahradit,“ napsal v neděli ministr.
„Sazba transakční daně je 0,4 %, dokonce je zastropována na 40 eur, což není částka, která by zruinovala podnikání – tak, jak se to snaží prezentovat opozice dychtící po moci a jejich podpůrná progresivní média,“ dodal v ostrém tónu.
Ostrý byl v pondělí i další politik Směru Tibor Gašpar, blízký spolupracovník premiéra Roberta Fica. Podle Gašpara se snaží Danko přebít propad v preferencích a rozpad vlastní formace. „V posledních dnech místo spolupráce v koalici čím dál víc směřuje k politickému dobrodružství s opozicí a Progresivním Slovenskem,“ prohlásil ve videu.
Danko Gašparovi vyčetl, že strana Směr nedávno společně s progresivisty hlasovala pro vyslání vojáků na misi NATO do Pobaltí. „Podívejte se do zrcadla, než něco řekněte. Ne SNS, ale vy hlasujete pro sankce proti Rusům,“ vzkázal.
Lídr SNS už koaliční „špinavé prádlo“ pral v únoru, když napsal otevřený dopis Robertu Ficovi. „To všechno, co se teď děje, není jen výsledkem ambicí a chamtivosti neuspokojených poslanců – to všechno se děje proto, že žijete v politické izolaci a nevěříte nikomu,“ vytkl premiérovi.
„Donutili jste nás hlasovat pro konsolidaci, s čímž se nemohu ztotožnit. Hloupé transakční daně, zrušení rodičovského důchodu. Místo toho, abychom udělali reformy ve zdravotnictví, kde se tvrdě rozkrádají peníze, místo toho, abychom zastavili nákupy zbraní a mnoho dalších projektů, zavedli jsme nekoncepční daně,“ napsal také.
Klub SNS má v parlamentu osm poslanců. Členy strany jich je pět včetně Danka. Ficova vláda má teď v parlamentu většinu 79 hlasů ze 150. Absolutní většina pro schvalování zákonů je 76.