Článek
Na Slovensku operují organizace a lidé, kteří chtějí eskalovat napětí ve společnosti a jejich cílem je změna vlády jinak než volbami.
„Máme tu strukturu financovanou ze zahraničí napojenou na opozici,“ prohlásil po čtvrtečním jednání bezpečnostní rady státu slovenský premiér Robert Fico.
Na úvod své tiskové konference řekl, že jej o svolání bezpečnostní rady státu požádal prezident Peter Pellegrini. „Budu mluvit o realitě a ne o nějaké fikci. Pokud říkáme, že situace na Slovensku je vážná, je tomu tak,“ řekl.
Prezentované informace podle něj ukazují, že se chystal útok proti ústavnímu zřízení Slovenské republiky. „Jde o pokus učinit převrat, aby vláda padla,“ prohlásil. „Bezpečnostní rada poskytla zúčastněným informace, z nichž se mnohým zatočila hlava,“ pokračoval Fico s tím, že byly odkryty finanční toky i „kdo s kým“.
Na Slovensku je podle něj skupina expertů, která se podílela na událostech v Gruzii či během ukrajinského Majdanu. Skupina, která je financovaná ze Spojených států, je přísně monitorovaná, uvedl.
Dále tvrdil, že on i další vládní politici čelili pokusům o diskreditaci už v minulosti, postěžoval si, že se je kdosi pokoušel kriminalizovat. „Nyní přichází etapa, kdy proti nám chtějí obrátit společnost.“
„Můžete se ušklíbat, jak chcete. Takto vážná situace tady ještě nebyla, pokud si vezmeme sofistikovanost a organizovanost skupiny lidí propojených na opozici, kteří se o to pokoušejí,“ řekl také Fico. „Proto ještě jednou vyzývám lidi: Choďte klidně protestovat. Křičte proti této vládě, jak chcete, ale nenechejte se prosím zneužít těmito skupinami k útoku proti ústavnímu zřízení Slovenské republiky, protože o nic jiného těmto lidem nejde.“
Pellegrini: Musíme chránit ústavní zřízení
Po bezpečnostní radě se veřejně vyjádřil také prezident, i ten mluvil o pokusu o puč. „Žádná země nemůže tolerovat, že se někdo snaží měnit mocenské poměry jinak než volbami,“ řekl Pellegrini. „Je povinností všech bezpečnostních složek chránit ústavní zřízení Slovenské republiky.“
Informace, které byly špičkám země během zasedání představeny, byly podle něj prokázány.
Ficově vládě bylo podle prezidenta „doporučeno přijmout souhrn opatření k zajištění bezpečnostní situace“. „Nemluvili jsme o konkrétních opatřeních,“ řekl s tím, že přijímání nějakých změn není úkolem bezpečnostní rady.
Pellegrini ujišťoval, že „nikdo nejde zavírat lidi“ ani jim zakazovat účast na protestech.
„Nikdy jsem nezpochybňoval – a nebudu – právo kteréhokoliv občana Slovenské republiky vyjádřit nespokojenost s určitými věcmi. Slovensko je demokratickou zemí, kde je právo na protest nedotknutelné. Vždy jsem ale tvrdil, že to musí být v rámci pravidel,“ prohlásil.
Komentář psaný ze Slovenska
Robert Fico má jednoduché heslo: Je to Majdan. Majdanem straší často a dlouho. Majdan je synonymum převratu, spojení Ukrajiny, Bruselu, liberálů, neziskovek, herců, novinářů, no prostě všech.
Bez podrobností
Detaily ohledně informací z bezpečnostní rady neposkytli ani místopředsedové slovenského parlamentu Peter Žiga, Tibor Gašpar a Andrej Danko.
Žiga ujistil, že zahraničněpolitické směřování slovenské politiky je nezpochybnitelné. „Jsme připraveni podporovat členství Slovenska v EU a NATO.“ I on prohlásil, že nikdo nezpochybňuje právo se shromažďovat.
„Obsah bezpečnostní rady je tajný, ale já jsem s ním spokojený,“ prohlásil šéf SNS Danko. Informace podle něj potvrdily to, co už dřív „intuitivně cítil“.
Gašpar, bývalý policejní prezident, uvedl, že v zemi operují „skupiny, které působí přes zahraničí a pomáhají jim slovenští občané, aby vyvolali negativní náladu vůči vládě“. „Slovensko nikdy nečelilo takové hrozbě narušení, jako čelí dnes,“ prohlásil. „Kontext geopolitiky je takový, že mnoha lidem nevyhovuje to, jak se vláda staví například k Ukrajině,“ řekl.
„Stát si rozvracet nedáme“
Připomeňme, že Fico – předseda vlády a nejsilnější koaliční strany Směr – avizoval „významná preventivní opatření“ ve středu na tiskové konferenci.
„Situace je mimořádně vážná. Nedáme si rozvrátit zemi proto, že se opozice obává férové politické soutěže. Je plán, jehož cílem je postupně zvyšovat intenzitu útoků proti vládě a proti státu, až po okupování budov a blokování silnic,“ prohlásil Fico. „Stát si rozvracet nedáme,“ dodal s tím, že na Slovensku působí „zahraniční skupina expertů“.
O údajném pokusu opozice a nevládních organizací o „Majdan“ mluví už několik dní. Odkazuje se na tajnou zprávu civilní kontrarozvědky SIS, kterou v úterý představil poslancům.
Co je Majdan?
Euromajdan nebo Majdan byla série protestů na Ukrajině na přelomu let 2013 a 2014. Ukrajinci tehdy vyšli do ulic na protest proti rozhodnutí tehdejšího prezidenta Viktora Janukovyče nepodepsat asociační dohodu s Evropskou unií a raději se ekonomicky sbližovat s Ruskem.
Proti původně poklidným protestům vláda zakročila násilím, zemřely desítky lidí. Protestující nakonec v ulicích stavěli barikády a obsazovali vládní budovy v Kyjevě i v dalších ukrajinských městech.
V únoru 2014 nakonec Janukovyč a další politici uprchli z Ukrajiny. V reakci na protesty Rusko protiprávně anektovalo Krym a s jeho podporou začala válka na východní Ukrajině, v Doněcké a Luhanské oblasti.
Podle deníku SME vychází zpráva z e-mailu z prostředí občanského sektoru, který se týká plánů na protestní akci proti vládě. Přihlásila se k němu iniciativa Ne v našem městě. Poslali ho 120 lidem a připravil ho chatovací robot ChatGPT.
Bývalá ministryně spravedlnosti a současná poslankyně opoziční strany Svoboda a solidarita (SaS) Mária Kolíková ve středu v rozhovoru pro Seznam Zprávy řekla, že je zpráva SIS „plná bludů“ a vláda využívá tajnou službu k boji proti kritikům.
„Panuje tu obava, že se vláda skutečně připravuje na Majdan a že se tu lidé mohou cítit v ohrožení, pokud chtějí kritizovat vládu. Je tu velmi vážná obava z postihů vůči kritikům vlády a z provokací, které pak vláda zneužije,“ míní.
Rozhovor
Slovenský premiér Robert Fico obviňuje opozici a své kritiky z plánů na státní převrat. Podle opoziční poslankyně Márie Kolíkové si tím buduje atmosféru strachu, která se mu hodí pro předčasné volby.
Psychiatři a psychologové píší Ficovi
Tezi o opozičním „Majdanu“ Fico zopakoval i v neděli, kdy reagoval na výzvu psychologů a psychiatrů, aby změnil chování a zvážil odchod z vrcholové politiky.
„Vaše politické chování se vyznačuje stále větší mírou mocensko-autoritářského stylu, manipulací s fakty, lhaním, shazováním a útoky na politické oponenty, novináře i běžné občany, kteří vyjádří nesouhlas s vaší politikou,“ stojí v otevřeném dopise zveřejněném v neděli, za nímž stojí psychiatr Jozef Hašto a psycholog Anton Heretik.
„Ani na vteřinu nepochybuji, že podpoříte opoziční pokus o slovenský Majdan, na kterém slovenská opozice s plnou podporou neziskových organizací financovaných ze zahraničí a protislovenských médií usilovně pracuje,“ vzkázal jim Fico.
Dopis dosud podepsalo přes 660 odborníků z oborů psychologie a psychiatrie.