Článek
„Po atentátu nebylo možné s vámi několik měsíců mluvit. To všechno, co se teď děje, není jen výsledkem ambicí a chamtivosti neuspokojených poslanců – to všechno se děje proto, že žijete v politické izolaci a nevěříte nikomu,“ napsal v úterý večer lídr Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko premiérovi Robertu Ficovi.
V překvapivém dopise plném výtek a zároveň poklon a také varování a zdůrazňování vlastního politického významu ve Ficově politické kariéře žádá Danko premiéra o to, aby SNS neodebíral ministerstvo sportu a aby nebral úřady ani straně Hlas. V té souvislosti si také stěžuje na Ficův „technokratický postup bez empatie“ a píše o porušení koaliční smlouvy.
Termín do 17. února
Jde o reakci nejmenšího koaličního partnera na Ficovo oznámení, že pokud SNS a Hlas v parlamentu nezajistí vládě většinu, premiér přistoupí k rekonstrukci kabinetu. Čas mají dvě strany do 17. února.
„Pokud se do tohoto data nepodaří dosáhnout vnitrostranické dohody s poslanci, kteří opustili kluby těchto stran, Hlas a SNS akceptují, že lídr Směru přistoupí k řešení krizové situace z pozice premiéra a ještě týž den navrhne prezidentovi několik změn ve vládě,“ oznámil Fico na svém facebooku.
Stupňuje tím tlak na Danka i předsedu Hlasu Matúše Šutaje Eštoka. Alternativou k rekonstrukci vlády jsou podle Fica předčasné volby.
Vrtkavá většina
Koalice Směru, Hlasu a klubu SNS, který se skládá z vícero politických subjektů, měla po volbách 2023 v parlamentu jistých 79 hlasů ze 150. Vládní většina ale postupně erodovala a v současnosti stojí na několika solitérních poslancích a přeběhlících uvnitř vládního tábora.
Klub SNS se rozhádal a málem se úplně rozpadl. Strana Hlas nakonec ze svých řad vyhodila dva rebely – Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroše. Ti už delší dobu odmítali podporovat některé vládní návrhy a nedávno veřejně promluvili o údajných „gestapáckých metodách“ ve straně.
Ve hře je i další rebelující poslanec Hlasu Ján Ferenčák. Ten v partaji zůstává, ale dál se hlásí k Migaľově skupině.
Huliakovci posílili
Solitérně loni na podzim začala fungoval tříčlenná skupina kolem radikálního „mysliveckého“, proruského a protiunijního politika Rudolfa Huliaka. Jeho do té doby marginální strana Národní koalice získala na důležitosti a letos v únoru do ní přestoupil poslanec Hlasu Roman Malatinec, původně člen „migaľovců“.
Čtyřčlenná Huliakova skupina tudíž získala v parlamentu blokační menšinu, bez ní totiž koalice nemá ani 76 potřebných hlasů pro zahájení schůze parlamentu a schvalování zákonů.
Díky tomu mají „huliakovci“, kteří se s Dankem rozešli ve zlém, ambici stát se „přidruženou“ stranou koalice, docházet na koaliční radu a navíc získat jedno z ministerstev, nejspíš sportu. To řídí Dankův nominant.
Ruské vlivy na Slovensku
Seznam Zprávy v prosinci mapovaly politický vliv a iniciativy ve dvou „proslavených“ slovenských obcích. V Očové, kde starostu dělá poslanec Rudolf Huliak, a ve Smilně, kde tamní starosta vybral na pomoc Rusku 50 tisíc eur a ve vojenské uniformě je dovezl do Moskvy.
V souvislosti se stabilizací koalice se ale už delší dobu spekuluje o zobchodování vícero politických funkcí mimo jiné na ministerstvech. Ficova pravá ruka Tibor Gašpar mluvil o víkendu o tom, že ve hře je pro „migaľovce“ podíl na vládnutí, který by měl pocházet „z portfolia SNS a Hlasu“.
Poslanci Migaľ a Šalitroš v úterý uvedli, že s nimi nikdo nejedná a že nevědí, zda patří do koalice, či opozice.
Rebelové a protesty
Sama koalice je pod tlakem opozice a cyklických protivládních demonstrací. Ochromený je také parlament, který řádně nezasedal déle než dva měsíce. Minulý týden se však koalici podařilo prosadit na mimořádné schůzi několik návrhů, kterými se řešila urgentní krize ve zdravotnictví.
Národní rada navíc nemá od zvolení Petera Pellegriniho řádně zvoleného předsedu.
Premiér v reakci na protesty mluví o údajných plánech na státní převrat či puč. Teorii má dokládat zpráva kontrarozvědky SIS. Nejsilnější opoziční strana Progresivní Slovensko taková tvrzení odmítá a vyzývá k předčasným volbám.
Andrej Danko si v té souvislosti v úterním dopise Ficovi stěžuje na jeho „technokratický postup bez empatie“ a píše o porušení koaliční smlouvy.
„Donutili jste nás hlasovat pro konsolidaci, s čímž se nemohu ztotožnit. Hloupé transakční daně, zrušení rodičovského důchodu. Místo toho, abychom udělali reformy ve zdravotnictví, kde se tvrdě rozkrádají peníze, místo toho, abychom zastavili nákupy zbraní a mnoho dalších projektů, zavedli jsme nekoncepční daně,“ píše v otevřeném dopise Danko.
V komentářích na facebooku reagovala na jeho dopis europoslankyně Ficovy strany Směr Monika Beňová. Dankovi napsala, aby se vzpamatoval a nechoval se jako opozice.
„Pěkný večer ze Štrasburku, kde se potýkáme s poslanci Progresivního Slovenska, kteří tu podněcují útoky proti naší vládě. Té vládě, do které vás, Andreji, přizval předseda Směru. Vládě, v níž jsme vaší straně vytvořili nové ministerstvo, abyste jich měli tři. S necelými 6 % podpory ve volbách, ze kterých vám zbyla polovina. Nevadí, to se může stát,“ napsala Beňová.
Přečtěte si plné znění Dankova dopisu Ficovi
V Bratislavě, dne 11. 2. 2025
Vážený pane předsedo,
s překvapením jsem přijal Váš dopis, který je plný technokratického postupu bez jakékoli empatie, kterou si politika vyžaduje. Eviduji Vaši novou oblibu veřejných dopisů, ačkoliv mě mrzí, že tyto věci neřešíme soukromě.
Spolupracujeme jako politické strany již dlouhá léta, přesto si myslím, že způsob, jakým se rozhodujete řešit vzniklou koaliční krizi, je hrubým porušením koaliční dohody. Třikrát Vám naše politická strana SNS pomohla stát se premiérem a vždy jste nás použili a následně téměř zničili. I při tvorbě této vlády jsme jako SNS ustoupili z požadavků a je logické, že jsme nedokázali mocensky uspokojit všechny naše poslance. Všechno jste si rozhodli za našimi zády se stranou Hlas-SD a toto je výsledek.
Vládnutí vyžaduje nadhled a kompromis. Umění vládnout není dáno každému, moc získat umíte, ale jen ti nejlepší si ji také udrží. Vy na to máte, pane premiére. Základem politického fungování v parlamentu je spolupráce politických stran a vzájemný respekt a tolerance každé strany při naplňování programu. Opravdu si přejete být premiérem vlády složené z politických stran a vyděračů? Musíte vědět, že to nemůže fungovat.