Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Maďarský parlament, ve kterém má vládnoucí strana Fidesz ústavní většinu, v pondělí schválil další kritizovanou ústavní novelu.
Ta v „základním zákoně“ mimo jiné zakotvuje, že „člověk může být buď muž, nebo žena“. Cílí také na svobodu shromažďování – nově zakotvený ústavní princip „ochrany dětí“ má legitimizovat nedávno přijatý zákon zakazující duhové pochody za práva LGBT+ lidí (viz infobox Co je v ústavní novele?).
Pro bylo 140 přítomných poslanců, proti 21. Prosazení bylo dopředu téměř jisté, protože Fidesz má ústavní většinu. Na hlasování nic nezměnila ani blokáda parlamentu, kterou dopředu avizovala opoziční liberální a proevropská strana Momentum.
„Zablokujme vstupy do parlamentu, společně jim nedovolme, aby nás nasměrovali na putinovskou cestu a připravili nás o svobodu,“ vyzývali představitelé strany Momentum před pondělním jednáním poslanců. Na pozdější odpoledne před parlament svolali protest, účast však není vysoká.
Strana Fidesz premiéra Viktora Orbána blokádu obešla – poslanci začali jednat dřív a z parlamentu se navíc podle deníku Népszava snadno dostanou přes podzemní garáže.
Majestátní budovu také obklopily kordony policistů, kteří demonstranty usměrňovali a vyváděli je od vjezdu do garáží. Uvnitř pak byly podle bulvárního listu Blikk připravené hasicí přístroje, plynové masky a posílená parlamentní stráž.
Avizovaná (ale neúspěšná) akce je po blokádách budapešťských mostů a sérii opozičních demonstrací dalším projevem odporu proti orbánovským zákonům cílícím na svobodu shromažďování.
Účast na protestech navíc není masová. „Nemyslím, že to k něčemu povede – ústavní změnu stejně schválí,“ citoval deník Népszava jednoho z demonstrantů před parlamentem, podle něhož má však smysl vytrvat. „Je důležité udržet pozornost veřejnosti a ukázat na to, co tahle vláda dělá,“ dodal Orbánův odpůrce.
Za úspěch považuje, že menší demonstrace trvají už několik týdnů.
💥Hungarian police remove opposition MP Anna Orosz and other liberal Momentum party members as they try to blockade Parliament, where Orbán’s supermajority passes laws curbing rights—including one limiting freedom of assembly, aimed at banning the Pride march.
— Szabolcs Panyi (@panyiszabolcs) April 14, 2025
📸 Gábor Bankó/444 pic.twitter.com/b94VVDKR4J
Patnáct změn za 14 let
„Orbánova“ ústava z roku 2011 je základním kamenem, ze kterého současný maďarský režim vychází. Straně Fidesz se ji podařilo prosadit vzhledem k ústavní většině a měla být zárukou stability. Sám Orbán ústavu označoval za „duchovní základ nové éry“.
Nový „základní zákon“ zakotvil jako ústavní zřízení Orbánova národně-konzervativního systému, zároveň oslabil kontrolní a nezávislé instituce a umožnil vládní většině ovládnout ústavní soud, mediální radu i klíčové rozpočtové instituce.
Co je v ústavní novele?
- Novela zakotví princip „ochrany dětí“, což podle kritiků poslouží pro budoucí ospravedlňování omezování svobody shromažďování a občanských práv, jako je například pochod za práva LGBT+ lidí. Pasáž může posloužit jako důvod k zákazu veřejných akcí s odůvodněním, že jsou „nepříznivé pro děti“.
- V ústavě má být s odkazem na „biblický řád“ nově zakotveno, že „člověk může být buď muž, nebo žena“ a že právně nelze změnit pohlaví dané při narození. Tento krok je namířený hlavně proti právům transgender lidí a de facto znemožnění jejich právní tranzice. Podobnou formulaci „o dvou pohlavích“ chce do slovenské ústavy zakotvit premiér Robert Fico.
- Ústavní zakotvení práva na platbu v hotovosti.
- Možnost pozastavení občanství lidem s dvojím občanstvím, pokud jsou vyhodnoceni jako „bezpečnostní riziko“. Pasáž nemíří primárně na špiony nebo sabotéry, ale zejména na nezávislá média a občanský sektor, který maďarská vláda označuje za organizace s podporou ze zahraničí, a tím pádem za hrozbu pro maďarskou suverenitu.
Ústava měla být trvalá, jenže místo toho ji teď strana Fidesz už popatnácté během 14 let upravila. Naposledy se loni v prosinci měnil způsob volby generálního prokurátora. Podobně jako minulé novelizace je i v pondělí schválená úprava kontroverzní a zrcadlí momentální politické potřeby vládnoucí strany.
Tentokrát vláda v ústavě ospravedlnila nedávný zákon namířený proti svobodě shromažďování. V březnu totiž parlamentem prošel praktický zákaz Budapest Pride, tedy pochodu na podporu práv LGBT+ lidí čili leseb, gayů, bisexuálů, trans lidí a dalších queer osob.
Vládní mluvčí Zoltán Kovács hájil ústavní změnu jako nástroj k posílení národní identity, suverenity a právní stability. Tvrdí, že novela chrání děti před ideologickými vlivy, definuje pohlaví jako biologicky neměnné a umožňuje postihnout zahraničím podporované aktéry, kteří podle vlády ohrožují stát. „Tato novela je potvrzením, že Maďarsko patří Maďarům – právně, kulturně i ústavně,“ napsal na síti X.
Maďarské zákony namířené proti LGBT+ lidem
V Maďarsku v posledních letech začala platit řada zákonů omezující práva LGBT+ lidí hlavně v oblasti svobody projevu, shromažďování a rodinného života. Budapešť za to čelí kritice mezinárodních lidskoprávních organizací a Evropské unie.
Zákaz „propagace homosexuality“
V červnu 2021 maďarský parlament schválil zákon, který zakazuje sdílení jakýchkoli materiálů zobrazujících nebo propagujících homosexualitu či změnu pohlaví osobám mladším 18 let. Zákaz se vztahuje na školní výuku, reklamy, filmy a další média. Zákon byl kritizován za to, že stigmatizuje LGBT+ lidi a omezuje svobodu projevu.
Loňská rezignace prezidentky
Ačkoli se Fidesz prezentuje jako strana chránící děti a rodinné hodnoty, její politici se v minulosti zapletli do skandálů s tutláním sexuálního zneužívání dětí. Loni na svou funkci rezignovala prezidentka Katalin Nováková kvůli milosti pro bývalého zástupce ředitele dětského domova v Bicske. Ten byl odsouzen za to, že pomáhal krýt sexuální zneužívání nejméně deseti chlapců.
Skandál vyvolal v zemi masové protesty a otřásl podporou Fideszu. Politické příležitosti se tehdy chopil bývalý straník a exmanžel někdejší ministryně spravedlnosti Péter Magyar, který založil stranu Tisza a prezentuje se jako hlavní Orbánův rival a bojovník proti korupci. Jeho strana v průzkumech vládní partaj předskočila.
Fidesz zatěžují i série církevních skandálů týkajících se sexuálního zneužívání dětí a jeho krytí. S církví má totiž křesťansko-nacionalistická strana úzké vazby.
Vyloučení z legislativního procesu
Připomeňme, že březnové schvalování zákona o „zákazu pridu“ ve zrychleném řízení vedlo v parlamentu k incidentu. Poslanci v úvodu zmíněné strany Momentum v jednacím sále zapálili dýmovnice, přehráli sovětskou hymnu a rozházeli po parlamentu fotografie Orbána líbajícího se s ruským diktátorem Vladimirem Putinem.
Předseda parlamentu László Kövér z Fideszu je za to potrestal pokutou v celkové výši asi 5,2 milionu korun a navíc jim zakázal účast na jednání parlamentu až do poloviny května. Tím poslance vyloučil z možnosti účastnit se legislativního procesu.
Zákaz se týká i nezávislého poslance Ákosyho Hadházyho, jenž poslední týdny pořádá pravidelné úterní protesty na budapešťských mostech. Minulý týden se demonstranti pokusili obsadit hned několik mostů, ale policie je z nich s výjimkou vytlačila. Skupinky lidí nakonec vydržely blokovat Alžbětin most do čtvrté hodiny ráno.
Tam se chtějí protestující sejít v úterý znovu a vyrazit odtud na Budínský hrad, kde sídlí i premiérova kancelář. Odtud se pak opět vrátí na most. „Musíme dosáhnout zrušení technofašistického zákona o shromažďování – musíme ukázat, že nepolevíme, dokud k tomu nedojde,“ psal k akci poslanec Hadházy.
Premiér Orbán začátkem dubna ve státním rozhlase avizoval změnu zákona, která by zakazovala demonstrantům blokovat vícero mostů najednou.