Článek
Ve středu se v Německu rozpadla vládní trojkoalice kvůli sporům o hospodářskou a finanční politiku. Kancléř Olaf Scholz požádal prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera o odvolání ministra financí Christiana Lindnera, který je předsedou nejmenší koaliční strany FDP. Strana pak uvedla, že z vlády stáhne všechny své čtyři ministry.
Ve vládě však nakonec zůstane jeden nominant FDP, a to ministr dopravy Volker Wissing. Ze Svobodné demokratické strany vystoupí. Scholz ho totiž požádal, aby ve funkci zůstal, a on se rozhodl mu vyhovět.
„Nechci být ale zátěží pro svou stranu,“ dodal ministr na čtvrteční tiskové konferenci. Své rozhodnutí označil za „osobní“ a avizoval, že nebude vstupovat do žádné jiné politické strany.
Za zbývající ministry FDP se nyní hledají nástupci. Podle veřejnoprávního webu Tagesschau by se měl ministrem financí místo Lindnera, kterého prezident Frank-Walter Steinmeier odvolá ve čtvrtek odpoledne, stát blízký důvěrník kancléře Scholze a státní tajemník Jörg Kukies.
Sociální demokrat Kukies je považován za odborníka na hospodářskou a finanční politiku a vyjednává také závěrečné dokumenty z jednání skupin G7 a G20.
Podle zdrojů agentury DPA by posty ministrů spravedlnosti a vzdělání mohli po členech FDP dostat navíc ministři, kteří už v současné vládě jsou.
Volby už v lednu, vyzval šéf konzervativní opozice
Předseda opoziční Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedrich Merz ve čtvrtek vyzval kancléře Scholze, aby požádal parlament o důvěru okamžitě. Scholz předtím ohlásil, že o důvěru Spolkový sněm požádá v polovině ledna, což by znamenalo volby v březnu. Kancléř chce do té doby schválit ještě zákony, které podle něj nesnesou odkladu.
„Semaforová koalice je minulostí,“ uvedl Merz, který je zároveň oficiálním kandidátem na kancléře opoziční konzervativní unie CDU/CSU. Vládní trojkoalice SPD, zelených a FDP se v Německu běžně označovala jako „semaforová“ kvůli barvám, které mají strany v logu, tedy červené, žluté a zelené.
K tomu, aby urychleně požádal parlament o vyslovení důvěry, vyzval Scholze ve čtvrtek také zástupce opoziční bavorské CSU ve Spolkovém sněmu Alexander Dobrindt. „Nemůžeme si dovolit žádné kancléřské kóma,“ řekl. Už ve středu se stejně vyjádřil i předseda CSU a bavorský premiér Markus Söder.